»Ne moremo začeti kakovostne razprave o drugem bloku jedrske elektrarne, če nismo še niti za obstoječi blok po dolgih desetletjih rešili najbolj enostavnega jedrskega problema – to je odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov. Danes ta dolg rešujemo,« je na včerajšnji slovesnosti ob začetku gradnje odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov (NSRAO) v Vrbini pri Krškem dejal premier Robert Golob. Z gradnjo odlagališča po njegovih besedah »izpolnjujemo dolg do vseh prihodnjih generacij in odpravljamo tudi enega glavnih zadržkov« pred prihajajočo odločitvijo na referendumu o gradnji nove jedrske elektrarne v Krškem (JEK 2)«.
Poskusno obratovanje leta 2027
Kot je dejal direktor Agencije za radioaktivne odpadke (ARAO) Sandi Viršek, so priprave na začetek gradnje odlagališča – investicije, ki je vredna okoli 93 milijonov evrov – potekale več let. »Pričakujemo, da bomo fizično gradnjo začeli proti začetku jeseni, najprej z vsem potrebnim za izkop odlagalnega silosa. Nato sledi gradnja. V letu 2027 pričakujemo začetek poskusnega obratovanja tega objekta,« je dodal.
»Danes pišemo zgodovino in postavljamo pomemben mejnik za našo skupnost in prihodnje generacije,« pa je dejal krški župan Janez Kerin, ki je prepričan, da bo odlagališče dosegalo najvišje standarde varnosti in kakovosti ter da bo opremljeno z najsodobnejšo tehnologijo in bo upoštevalo najstrožje okoljske ter varnostne predpise. Župan je po poročanju STA še povedal, da so z ministrom za okolje Bojanom Kumrom in direktorjem ARAO sklenili dogovor, da bo agencija svoj sedež iz Ljubljane preselila nazaj v Krško. Pri tem bo morala občina po Kerinovih besedah izpolniti določene pogoje, o katerih se še dogovarjajo.
Slovesnosti so se udeležili tudi nekateri ministri in ministrice ter vidni predstavniki elektrogospodarstva in lokalne politike. Udeležence je ob prihodu pričakala tudi manjša skupina protestnikov, ki so s transparenti opozarjali, da si v svoji bližini ne želijo odlagališča radioaktivnih odpadkov.
Odlagališče za trajno odlaganje
K izgradnji odlagališča NSRAO, v katerega bodo odpadki trajno odloženi, Slovenijo zavezuje mednarodna in domača zakonodaja. Namenjeno bo odlaganju nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov, ki nastajajo pri obratovanju JEK in ki bodo nastali pri razgradnji elektrarne, pa tudi radioaktivnim odpadkov iz medicine, industrije in raziskovalne dejavnosti. »Z zgraditvijo odlagališča NSRAO bodo zagotovljeni pogoji za dolgoročno zanesljivo obratovanje JEK, ki bistveno prispeva k zanesljivosti oskrbe z elektriko v Sloveniji, ter za varno, gospodarno in zanesljivo uporabo radioaktivnih virov v znanosti, medicini in industriji. Pomemben je tudi etični vidik: generacija, ki uživa koristi od uporabe jedrske energije, naj poskrbi tudi za odlaganje radioaktivnih odpadkov in naj tega bremena po nepotrebnem ne prelaga na prihodnje generacije,« izpostavljajo v ARAO.