Poslovanje družbe Slovenski državni gozdovi (SiDG) naj bi bilo za čas, ko jo je vodil trojček Robert Tomazin (glavni direktor), Andrej Janša (finančni direktor) in Matjaž Juvančič (poslovni direktor), ki je mandat nastopil februarja 2021, že maja 2022 pa so ga predčasno odslovili, pod drobnogledom kriminalistov. Ali to drži, smo skušali preveriti na ljubljanski policijski upravi. Iz njihovega skopega odgovora je mogoče razbrati zgolj to, da zadevo preiskujejo. Takole je zapisal predstavnik za odnose z javnostmi Tomaž Tomaževič: »V skladu z zakonom o varstvu osebnih podatkov, ki se nanašajo na konkretne in določljive fizične osebe, in zaradi interesa predkazenskega postopka vam na vaša vprašanja ne moremo odgovoriti.«

Revizija sumljivih poslov

So nam pa v družbi SiDG, ki jo od 1. januarja lani vodita glavni direktor Marko Matjašič in njegova desna roka Aleš Kadunc (oba sta bila prej zaposlena v GG Bled, ki je v lasti Nadškofije Ljubljana), potrdili, da poteka posebna revizija za preveritev posameznih poslov družbe v poslovnih letih 2020, 2021 in 2022. Spomnimo: do 5. maja 2020 je bil glavni direktor SiDG Zlatko Ficko, od 5. maja 2020 do 10. februarja 2021 je družbo začasno vodil Samo Mihelin, od 10. februarja 2021 do 23. maja 2022 je imel SiDG troglavo vodstvo (Tomazin, Janša, Juvančič), od 24. maja do 31. decembra 2022 pa je bil njegov začasni direktor Matjaž Juvančič.

Forenzično preiskavo je oktobra 2022 naročila Golobova vlada, ki je bila takrat še v vlogi skupščine SiDG, revizorja pa je aprila 2023 izbral Slovenski državni holding (SDH), na katerega je vlada novembra 2022 prenesla upravljanje družbe SiDG. Za pregled vodenja posameznih poslov družbe, povezanih z najemanjem in nakupom nepremičnin ter gozdne mehanizacije, prav tako za preveritev naročanja informacijskih in svetovalnih storitev nad vrednostjo 15.000 evrov, donatorskih in sponzorskih pogodb nad pet tisoč evri in javnih naročil, vrednih več kot 20.000 evrov, so najeli revizijsko družbo PricewaterhouseCoopers.

Pod drobnogledom tudi Marof in Vrhnika

Po neuradnih informacijah naj bi bil odstop prve nadzornice SiDG Romane Fišer povezan z izsledki forenzične preiskave, kar pa v SiDG zanikajo. Trdijo, da se je predsedniški funkciji odrekla iz osebnih razlogov, še naprej pa ostaja članica nadzornega sveta. Pojasnili so nam, da je posebna revizija delno končana in da v SiDG še preučujejo določene vidike njenih dosedanjih izsledkov.

Potrdili so, da se posebna revizija nanaša tudi na vodenje postopka in sklenitve najemne pogodbe poslovnih prostorov na Vrhniki, ki jo je SiDG leta 2022 sklenil za petnajst let, in to domnevno pod takšnimi pogoji, da bi bila njena predčasna odpoved za družbo preveliko finančno breme. Revizorji so vzeli pod drobnogled tudi nakup poslovne stavbe v Kočevju, imenovane Marof, v kateri je imel SiDG sedež vse od ustanovitve. Sprva je bil v njej kot najemnik, avgusta 2021 pa jo je odkupil od kočevskega lesnopredelovalnega podjetja Gozdarstvo Grča, katerega lastnik je bilo takrat gradbeno podjetje GH Holding Blaža Miklavčiča. Ta ga je lani prodal, novi lastnik se je odločil za likvidacijo Gozdarstva Grča, njegov nekdanji Marof pa je zdaj predmet posebne revizije.

Kupili za milijon, prodajajo za 700.000 evrov

Tomazinova ekipa na SiDG je namreč to zgradbo odkupila za slab milijon evrov, zdaj naj bi jo novo vodstvo po navedbah kočevskega župana Vladimirja Prebiliča – kljub temu da so se nepremičnine podražile tudi na Kočevskem – prodajalo za okoli 700.000 evrov. »To je cena, ki bi utegnila biti zanimiva tudi za nas kot lokalno skupnost. Vodstvo SiDG nas namreč sprašuje, ali ima občina interes na tisti lokaciji,« nam je dejal Prebilič.

Kočevski občinski svet naj bi na junijski seji gostil vodstvo SiDG, ki jim bo med drugim predstavilo načrte s svojo povsem obubožano hčerinsko družbo Snežnik Kočevska Reka. Gre za podjetje z več kot 70-letno tradicijo, ki predeluje les iz državnih gozdov in je v stoodstotni lasti družbe Slovenski državni gozdovi. Zaradi zastarele tehnologije je samo lani Snežnik pridelal 1,7 milijona evrov izgube. In ker bi do konca leta 2023 postal insolventen, se je vodstvo SiDG odločilo za njegovo kratkoročno prestrukturiranje. Med drugim so ukinili nekaj proizvodnih programov, matični družbi so »po pošteni tržni vrednosti«, kot so nam zagotovili, prodali zemljišča in objekte, število zaposlenih pa so več kot prepolovili. Trenutno jih v Snežniku dela 56, še konec leta 2022 jih je bilo 114.

Iz GG Bled v Snežnik

Zgolj od julija 2021 so se v Snežniku zvrstili trije direktorji. Od 1. januarja letos družbo vodi Rok Rutar, ki je bil zadnja štiri leta vodja proizvodnje v Papirnici Vevče. Naši viri pravijo, da naj bi dvojec Matjašič-Kadunc iz svojega bivšega podjetja GG Bled v Snežnik pripeljal »cel kup« prodajnikov.

»V podjetju Snežnik se je aprila na podlagi javnega razpisa zaposlilo pet odkupovalcev lesa. Podjetje Snežnik je namreč letos vstopilo na trg odkupa lesa iz zasebnih gozdov. Pri tem zasleduje več ciljev. Po eni strani mu bodo dodatni prihodki pomagali prebroditi vmesno obdobje, dokler ne bo zaživela posodobljena proizvodnja, po drugi strani pa si bo z odkupom lesa dolgoročno zagotovil dodatne količine surovine, ki jo bo potreboval zaradi povečane predelave lesa na žagi v Kočevski Reki,« so nam kopičenje prodajnikov utemeljili v SiDG. 

Priporočamo