»V času covida-19 so potekali pogovori med zdravstvenim in visokošolskim ministrstvom, mariborsko občino, kliničnim centrom in univerzo, kako oblikovati nadaljnji razvoj, da bo družba odporna proti izzivom, ki jih je razkrila epidemija,« je mariborski prorektor Miralem Hadžislimović opisal predzgodbo nepremičninske naložbe, s katero naj bi blažili kadrovsko stisko v slovenskem zdravstvu.
Rezultat sestankov na daljavo je bil zakon o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v letih od 2021 do 2031. Približno dve milijardi evrov težek finančni paket bo zagotovil tudi nekaj več kot 12 milijonov evrov za prostorsko širitev mariborske fakultete za zdravstvene vede. Vlada je prejšnji teden soglašala s sklenitvijo pogodbe o sofinanciranju projekta in sporočila, da bo fakulteta s tem pridobila površine za izvajanje študijskih programov za približno 310 študentov in 55 zaposlenih.
Večji vpis povečal tudi prostorsko stisko
»Soočamo se s precejšnjo prostorsko stisko,« je potožila Mateja Lorber, dekanica mariborske fakultete za zdravstvene vede. »Študijski proces mora zato potekati celodnevno, kar dodatno obremenjuje študente in kader.« Prostorska stiska na mariborski fakulteti se je dodatno zaostrila leta 2021. Tedaj so na pobudo ministrstva za zdravje in zbornice zdravstvene in babiške nege povečali vpis na dodiplomskem študijskem programu zdravstvene nege z 90 na 120 mest.
Sprva so premlevali zamisel, da bi fakulteta pridobila dodatne prostore v nekdanjem pljučnem dispanzerju v središču mesta. Vendar so to možnost nazadnje opustili in se raje odločili za gradnjo štirinadstropnega prizidka. Po zgraditvi objekta – v uporabo naj bi ga predali leta 2026 – bo sledila še prenova obstoječe stavbe. V okviru naložbe bodo pridobili tudi novo opremo, predvsem za sodobno simuliranje kliničnih okolij, ki je pri tem študiju ključnega pomena.
Z več prostorskimi zmogljivostmi fakulteta ne bo povečevala vpisa na področju zdravstvene nege, je razložila dekanica. Na fakulteti si namreč želijo akreditirati še prvostopenjska študija babištva in fizioterapije, na katera bi potlej vpisali po 30 študentk in študentov.
Širila bi se tudi mariborska medicinska fakulteta
Več mariborskih fakultet nestrpno čaka na potrditev načrtovanih nepremičninskih investicij. Širiti se hoče tudi tukajšnja medicinska fakulteta. Univerza se je že pred dvema letoma prijavila na ustrezen poziv visokošolskega ministrstva, ki pa odločitve še ni sprejelo, opominja prorektor Hadžislimović in dodaja: »V tem času smo pripravili že štiri alternativne scenarije prostorske širitve.« Eden od njih predvideva širitev na območje Kulturnega centra Pekarna.
Vlada Roberta Goloba je maja napovedala vzpostavitev tretjega študijskega programa medicine v Sloveniji. Kot je znano, naj bi potekal pod okriljem Univerze na Primorskem. Prejšnji teden je vlada soglašala s sklenitvijo pogodbe o sofinanciranju gradnje novega objekta Fakultete za vede o zdravju v Izoli, v katerem naj bi se v letu 2027 pričel izvajati tudi študij medicine. Naložba v objekt v neposredni bližini Splošne bolnišnice Izola je ocenjena na 18 milijonov evrov.
»Morebitna ustanovitev tretje medicinske fakultete v Sloveniji sicer izhaja iz upravičenih razlogov, ki izhajajo iz kadrovskih potreb s področja zdravstvenih ved, za katere je v zadnjih dveh desetletjih izražena izrazita deficitarnost,« ugotavljajo v mariborskem rektoratu, »vendar menimo, da bo ta vsaj v začetnem obdobju negativno vplivala na že sedaj mejno razpoložljivost profesorskega kadra (visokošolski habilitirani učitelji) na obstoječih fakultetah, prav tako bo nujno potrebno zagotavljanje dodatnih finančnih sredstev za potrebno infrastrukturo, delovanje in razvoj znanstvenoraziskovalne dejavnosti.«