Četrtega junija bodo v prenove potrebnem Slovenskem narodnem gledališču (SNG) Drama Ljubljana odigrali zadnjo predstavo. Do zaključka celovite prenove bo Drama delovala na začasni lokaciji na Litostrojski cesti 56. A to še ne pomeni, da se bo s selitvijo v Šiško začel projekt prenove oziroma gradnja novega prizidka. Drama namreč nima gradbenega dovoljenja. Še več, postopek izdaje dovoljenja sploh ne teče, so potrdili na ministrstvu za naravne vire in prostor.

Drama je 16. januarja lani vložila zahtevo za izdajo gradbenega dovoljenja, a jo je pozneje umaknila. Nato je 25. avgusta lani ponovno oddala vlogo in jo kasneje znova umaknila, zato je ministrstvo 8. januarja letos postopek ustavilo. Na ministrstvu za kulturo so pojasnili, da je za pridobitev gradbenega dovoljenja nujno potrebna pridobitev pravice uporabe zemljišč na območju med stavbo Drame in sosednjo Nemško hišo. »Z etažnimi lastniki (Nemške hiše, op. p.) ni bil dosežen sporazum o začasni uporabi pripadajočih zemljišč, ki so skupna lastnina etažnih lastnikov in Republike Slovenije, kar predstavlja oviro za pridobitev gradbenega dovoljenja,« so dejali na ministrstvu.

Na ministrstvu za kulturo so razložili, da so bili po dalj časa trajajočih pogovorih z etažnimi lastniki Nemške hiše pripravljeni predlogi dogovorov, v katerih so bile sprejete vse njihove zahteve, ki so zakonsko še dopustne, vendar jih večina etažnih lastnikov kljub temu ni hotela podpisati.

»Predlog sporazuma je vključeval med drugim povrnitev morebitne nastale škode v naravi, odškodnino za čas uporabe zemljišč, zagotovitev intervencijske poti ter zavarovanja za različne oblike škodnih dogodkov,« so razložili na ministrstvu za kulturo.

Potreben bi bil dogovor z etažnimi lastniki Nemške hiše

Nekaj etažnih lastnikov Nemške hiše, ki se zaradi bojazni pred pritiski nanje v javnosti ne želijo izpostavljati z imenom, je potrdilo, da zadnje različice dogovora, ki ureja medsebojna razmerja in bi služil kot soglasje h gradnji Drame, niso hoteli podpisati. Hoteli so dejansko kritje za morebitne poškodbe, ki bi jih gradnja povzročila na njihovih domovih, in ne zgolj omejenega jamstva. Ministrstvo za kulturo se je namreč umaknilo od podpisa usklajenega dogovora, podpisnik bi bila torej zgolj Drama. Ta pa kot javni zavod, tako stanovalci, ne bi mogla prevzeti odgovornosti za takšno garancijo, saj lahko zagotavlja finančno pokritje povzročene škode samo iz lastnih razpoložljivih sredstev, ki so po statutu Drame namenjena zgolj za redno delovanje, kar pa obnova Drame ni. Posledično naj bi morali stanovalci sredstva za odpravo poškodb iskati v dolgotrajnih postopkih na sodiščih, saj je država s takim dogovorom zavezana k prevzemu solidarne odgovornosti le do omejene višine sredstev.

»Država je ustanovitelj javnega zavoda SNG Drama in lastnica njegovih nepremičnin; ona bi morala odgovarjati za vso škodo, ki bi izvirala iz projekta,« so prepričani etažni lastniki. A na ministrstvu pravijo, da podpisnik takšnega dogovora ne more biti nihče drug kot Drama, saj je ona uradno investitorica. »Ustanoviteljica SNG Drama Ljubljana je Republika Slovenija, ki jamči za vse obveznosti javnega zavoda in s tem tudi za morebitno škodo, ki bi nastala na vseh sosednjih objektih zaradi prenove Drame,« odgovarjajo na ministrstvu.

Želijo si trdih zavez države

Etažni lastniki so zagotovili, da ne nasprotujejo celoviti prenovi Drame. Sprijaznili so se, da bodo v letih gradbenih del živeli v prahu, hrupu in da bodo imeli otežen dostop ter omejen prostor za parkiranje. »Želimo samo dobiti trdne zaveze, da če bo na našem objektu prišlo do škode zaradi gradbenih del na območju Drame, da jo bo država hitro in kakovostno odpravila,« je povedala ena od stanovalk. »Ne iščemo razlogov za oviranje prenove. Od leta 2020 smo aktivno sodelovali pri pripravi dogovora, čeprav je bilo to za nas tako časovno kot tudi finančno obremenjujoče, saj smo morali, da bi zavarovali svojo lastnino, najeti odvetnike in druge eksperte,« je še dodala.

Nemška hiša je bila zgrajena v začetku 20. stoletja in je zavarovana kot kulturni spomenik lokalnega pomena. Ker naj bi imela plitve temelje in ni bila grajena v skladu s sodobnimi gradbenimi standardi, etažne lastnike skrbi, kaj bi globok izkop gradbene jame, vibracije in morebitni posegi v visečo podtalnico pomenili za stabilnost njihove stavbe. Poudarili so, da se bojijo tudi tega, da bi gradbena inšpekcija v primeru večjih poškodb celo prepovedala bivanje v Nemški hiši do odprave poškodb. Opozorili so, da je inšpekcija zaradi razpok, ki so na srednji šoli ob Roški cesti nastale med gradnjo stanovanjske stavbe Elipsa, prepovedala uporabo dela šole, dokler niso bile poškodbe odpravljene. Spomnili so še, da so zaradi gradnje parkirne hiše pod Kongresnim trgom nastale razpoke na Uršulinski cerkvi, dva stanovanjska bloka na Prulah pa sta utrpela poškodbe med gradnjo soseske Tribuna.

Ministrstvo v začasno omejitev lastninske pravice

Na ministrstvu so izpostavili, da nekaterim zahtevam etažnih lastnikov enostavno ne morejo ugoditi, ker za to ni pravne podlage. Tako vlada ne more izdati bianco menice za zavarovanje odprave morebitne škode, na kar da sta opozorila tudi ministrstvo za finance in služba vlade za zakonodajo. Stanovalci odgovarjajo, da je bianco menico med pogajanji na mizo dala nasprotna stran, ne oni. Tik pred podpisom usklajenega dogovora so jo pogajalci nasprotne strani umaknili, potem ko so stanovalci pristali na alternativno rešitev, pa je ministrstvo za kulturo odstopilo od podpisa dogovora, so povedali sogovorniki.

Stanovalci želijo, da bi se pogajanja ponovno odprla, saj si še vedno prizadevajo za sklenitev dogovora, ki jim bo zagotovil ustrezna zavarovanja, ministrstvu pa omogočil čim hitrejšo pridobitev gradbenega dovoljenja. Toda na ministrstvu so ubrali drugo pot: če ne morejo pridobiti soglasij etažnih lastnikov za začasno uporabo parcel med Nemško hišo in Dramo, bodo pravico do uporabe pridobili s postopkom začasne omejitve lastninske pravice na parcelah, ki so v solasti etažnih lastnikov. Nekateri od njih so že dobili predlog sklenitve pogodbe o ustanovitvi služnosti. Če bodo predlog zavrnili ali pa se sploh ne bodo odzvali, bo ministrstvo lahko sprožilo postopke na upravni enoti.

Začetek postopkov začasne uporabe je omogočil konec decembra sprejeti vladni sklep o ugotovitvi javne koristi. Tega so stanovalci z odvetniki neuspešno izpodbijali na sodišču. To je ugotovilo, da omenjeni sklep še ne posega v njihove pravice in da bodo te z ustreznimi pravnimi sredstvi lahko zaščitili, ko se bodo začeli dejanski postopki omejitve lastninske pravice. Če bosta ministrstvo in Drama na tej poti vztrajala, stanovalci zagotavljajo, da se bodo pritožili na ministrstvo in sprožili upravne spore.

Je selitev Drame na Litostrojsko res prenagljena?

Glede na to, da je postopek izdaje gradbenega dovoljenja za celovito prenovo Drame ustavljen in se torej prenova letos še ne bo začela, se postavlja vprašanje, ali ni bila odločitev o selitvi prenagljena. V stranki NSi ministrstvu za kulturo celo očitajo, da gre za neracionalno in negospodarno potezo. Na ministrstvu za kulturo nasprotno trdijo, da je bila odločitev o selitvi »skrbno načrtovana«. »Nujnost selitve Drame poleti 2024 narekuje predvsem varnost samega objekta, saj je ta v zelo slabem stanju, higiensko problematičen, potresno, požarno in inštalacijsko nevaren za uporabnike, posledično pa tudi za mimoidoče in sosednje objekte,« so razložili na ministrstvu. Leta 2022 je morala Drama na zahtevo inšpektorata za okolje in prostor naročiti študijo o tem, ali objekt Drame izpolnjuje bistvene zahteve mehanske odpornosti in stabilnosti, so povedali na ministrstvu. Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo je ugotovila, da je objekt potresno neustrezen, prav tako je neustrezna nosilnost stropov za skladiščenje, zato je predlagala gradnjo novega objekta v roku 24 mesecev. »Ta rok se izteče avgusta 2024. SNG Drama Ljubljana je torej primorana nevarno in dotrajano stavbo zapreti in se posledično preseliti v nadomestne prostore,« so zatrdili na ministrstvu za kulturo.

Drama bo za prostore na Litostrojski 56, ki jih je najela za obdobje med 1. junijem letos in 31. avgustom 2027, družbi L56 plačala 71.000 evrov bruto mesečne najemnine. Glede na število nepremičnin, ki bi bile primerne za izvajanje gledališke dejavnosti v Ljubljani, cene ponujenih poslovnih prostorov in druge pogoje za izvajanje dejavnosti na ministrstvu za kulturo menijo, da je cena najema na Litostrojski optimalna in gospodarna. Kot prednost lokacije so izpostavili tudi dejstvo, da se bo Drama tja lahko preselila v celoti, torej s celotnim produkcijskim aparatom, ansamblom in spremljevalnimi službami.

Priporočamo