V zasebnem centru s koncesijo MC Medicor so pristali v resnih težavah. Zaradi pomanjkanja zdravstvenega osebja, ki bi izpolnjevalo vse potrebne pogoje za svoje delo, odpadajo operacije na odprtem srcu. Pomisleki, da bi bilo razpoložljive zmogljivosti smotrno skoncentrirati v prvotnih dveh centrih v Ljubljani in Mariboru, so se pojavljali že ob vključevanju Medicorja v javni sistem. Spremembe so, tudi ko gre za zadnje odločitve oblasti, ravno nasprotne. Ob vsesplošnem pomanjkanju kadra, kakršnega potrebujejo v tem delu zdravstva, je Slovenija zdaj na pragu odpiranja četrtega srčnega centra.
Operacije bi začeli izvajati septembra
Oblasti so četrtemu centru za operacije na odprtem srcu mesto odmerile v Splošni bolnišnici (SB) Celje, kjer so imeli tovrstne ambicije že dolgo. Zeleno luč kardiokirurškim operacijam v Celju je vlada prižgala z letošnjo uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, bolnišnica bo na tej podlagi prejemala po 1,68 milijona evrov za izvedbo 100 posegov na leto. Lanski poskus celjskega javno-zasebnega sodelovanja s Tomislavom Klokočovnikom je, kot je znano, spodletel. Tudi tokrat del osebja, ki ga bodo potrebovali, še iščejo. »Za izvajanje tega programa želimo vzpostaviti sodelovanje z obema kliničnima centroma,« je konec aprila sporočila bolnišnica in napovedala, da bi lahko te vrzeli zapolnili do septembra in nato začeli operirati. Do konca leta naj bi opravili 50 operacij.
»Odločitev o vzpostavitvi oddelka za kardiokirurgijo je za bolnišnico strateškega pomena, saj pomeni nadgradnjo zdravljenja s kardiokirurškimi posegi na odprtem srcu. Največ pri tem seveda pridobijo bolniki, ki bodo tako imeli v regiji še kvalitetnejšo in kompleksnejšo storitev,« so v SB Celje konec aprila zapisali v sporočilu za javnost. Zdravstveni tim, ki bo ključen za delo v operativnem bloku, bodo dopolnili s prerazporeditvami in novimi zaposlitvami oziroma s pogodbami z zunanjimi pogodbenimi sodelavci. V celjski bolnišnici še vedno ostajajo pri dosedanjem osnovnem cilju: operacije želijo začeti izvajati septembra. Podrobnosti bodo predstavili pred začetkom izvajanja programa, so nam sporočili. Kdo bo opravljal operacije na odprtem srcu in kako daleč so s pripravami, tako še ni znano.
Po nekaterih neuradnih informacijah se v celjski bolnišnici ozirajo tudi po osebju obeh kliničnih centrov. V Medicorju naj bi manjkajoče osebje med drugim prav tako iskali med zaposlenimi največje bolnišnice. Spomnimo, da je do ustavljanja operacij v obalnem centru pripeljala inšpekcijska odločba. Ta je prepovedala samostojno delo dvema perfuzionistoma (tehnikoma za srčni obtok), ki nimata ustrezne licence. Pridobila jo bosta šele, če bosta 14. junija opravila izpit iz slovenščine.
Inšpektorji tudi nad prejšnji celjski projekt
Kako težko je pridobiti ustrezen kader, razkrivajo tudi rezultati inšpekcijskega nadzora nad že spodletelim kardiokirurškim projektom v Celju. Klokočovnikovo podjetje je sklenilo pogodbe z desetimi zdravstvenimi delavci, ki so zaposleni v SB Celje in so v ta namen odprli s. p. Inšpektorat je ugotovil, da je ta deseterica opravljala dejavnost brez ustreznega dovoljenja ministrstva za zdravje, je Dnevniku sporočila inšpektorica Špela Struna. »Vsem je bilo, zaradi kršitev 3.a člena zakona o zdravstveni dejavnosti, izrečeno opozorilo. V dveh primerih so bile ugotovitve inšpekcijskega nadzora posredovane finančni upravi zaradi suma dela na črno.«
Inšpektorji so ugotovili tudi že prej znano dejstvo, da Kardio Klokočovnik ni imel dovoljenja ministrstva za zdravje za opravljanje bolnišnične dejavnosti v prostorih SB Celje. Zaradi tega je inšpektorat sprožil prekrškovni postopek, ki še ni končan.
Klokočovnik je imel skupaj 18 sodelavk in sodelavcev, ki so kot samostojni podjetniki opravljali zdravstveno dejavnost v prostorih SB Celje. Nihče med njimi ni imel dovoljenja ministrstva za zdravje za opravljanje zdravstvene dejavnosti, je še razkrila inšpektorica. »Pri dveh zdravstvenih delavcih in enem zdravniku pa so ugotovili še to, da nista bila vpisana v register in da je manjkala ustrezna licenca. Navedeni postopki so trenutno še v teku,« je še sporočila inšpektorica Strunova.
»To so bili kadri celjske bolnišnice«
Klokočovnik je nad rezultatom inšpekcijskega nadzora zgrožen. Še posebej ga je presenetil očitek, da naj bi omogočal delo na črno dvema zaposlenima SB Celje, ki sta s Kardio Klokočovnik sodelovala preko s. p. »Z vsemi sem imel sklenjene pogodbe in sem bil prepričan, da izpolnjujejo pogoje za opravljanje dejavnosti, ki so jo registrirali kot s. p. Nenazadnje so bili to kadri celjske bolnišnice. Kako naj bi jaz vedel, da niso imeli ustreznih dovoljenj?« se čudi kardiokirurg. Ob tem bode v oči podatek, da je inšpektorat s tem v zvezi opravil tudi nadzor v SB Celje. »Neskladnosti niso bile ugotovljene, zato je bil inšpekcijski postopek v tem delu ustavljen,« nam je sporočil inšpektorat.
Čeprav je bilo vsem deležnikom, tudi oblastem, znano, da Klokočovnik ustreznega dovoljenja (še) nima, so junija lani dopustili zagon dejavnosti operacij na odprtem srcu. Klokočovnik je v Celju operiral 28 pacientk in pacientov. Dejavnost je ustavil 2. avgusta, in sicer po tem, ko mu je Zavod za zdravstveno zavarovanje sporočil, da mu ne more plačati opravljenih storitev, saj za to nima pravne podlage. Zavod ima namreč s koncesionarjem sklenjeno pogodbo zgolj za izvajanje dejavnosti na območju Kopra.