Predlog novega zakona o gostinstvu je v zadnjih dneh pritegnil precej pozornosti javnosti predvsem zaradi načrtovanih omejitev kratkoročnega oddajanja stanovanj v najem na 30 dni v letu, razen če bi občina odločila drugače. S pričakovanim povečanjem števila stanovanj za dolgoročni najem naj bi zakon prispeval k zmanjšanju neravnovesij na stanovanjskem trgu. Toda to ni glavni namen sprememb zakona.
Gostinska dejavnost ne sodi
v stanovanja
Na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport potrjujejo, da želijo s spremembo doseči zlasti to, da se bo gostinska dejavnost opravljala predvsem v gostinskih obratih, to je v objektih, ki so temu namenjeni, in ne v stanovanjih. Dosedanji sobodajalci bodo tako lahko gostinsko-namestitveno dejavnost opravljali časovno neomejeno pod pogojem, da bodo stanovanju spremenili namembnost iz stanovanjske v gostinsko-namestitveno. »S tem želimo zagotoviti tudi ustrezne standarde kakovosti za turiste, kar je skladno s strateškim načrtom razvoja slovenskega turizma,« pravijo na gospodarskem ministrstvu. Opravljanje gostinske dejavnosti v stanovanjih, kar kratkotrajni najem je, po njihovem pomeni odklon od siceršnje ureditve na področju graditve objektov v povezavi s prostorskim urejanjem, sploh kadar se opravlja daljši čas. Gostinska in druga pridobitna dejavnost se po splošnih pravilih opravlja v objektih, ki so klasificirani za ta namen, objekti pa morajo biti skladni s prostorskimi izvedbenimi akti in predpisi o urejanju prostora. »Prav tako po naravi stvari za stanovanja ni mogoče predpisati tehničnih in drugih standardov kakovosti, kot jih je pri gostinskih obratih, ki so v gostinskih objektih (hotel, motel, prenočišče ...),« še pojasnjujejo na ministrstvu. Takšno regulacijo podpirajo tudi v Turistično-gostinski zbornici Slovenije, saj »postavlja različne segmente nastanitev v enakopravnejši položaj«.
Za spremembo namembnosti soglasje vseh etažnih lastnikov
Kaj bi sprememba prinesla v praksi? Glede na pogoje in zahtevnost postopka spremembe namembnosti ni posebej verjetno, da bi se dosedanji sobodajalci za to množično odločali. Odločitev bo sicer odvisna od občine, ki bo lahko omejitev kratkoročnega oddajanja na 30 dni razrahljala. Če pa bo omejitev obveljala in bo najemodajalec želel kljub temu stanovanje oddajati daljše časovno obdobje, bo prisiljen v spremembo namembnosti. Boštjan Udovič, direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami, ocenjuje, da bo zahtevana sprememba v vsakem primeru pomenila oviro, »kar je gotovo tudi eden od namenov zakonodajalca«. Še posebej to velja za večstanovanjske stavbe, saj bi moral za spremembo namembnosti iz stanovanjske v poslovno etažni lastnik v skladu s stanovanjskim zakonom pridobiti soglasje vseh etažnih lastnikov. Udovič zato dvomi, da bi bila ob uveljavitvi omejitve na 30 dni daljša (stalna) oddaja stanovanj v večstanovanjskih stavbah za turistične namene še zanimiva. Tudi Katja Rezman, predsednica Združenja sobodajalcev, kjer spremembam v škodo sobodajalcev, ki dejavnost opravljajo zakonito, sicer nasprotujejo, se boji, da sprememba namembnosti stanovanja v apartma v 90 odstotkih ni možna.
Predpogoj tudi skladnost z OPN
V Združenju sobodajalcev pojasnjujejo, da bo za spremembo namembnosti iz stanovanjske v gostinsko moral lastnik pridobiti gradbeno in nato še uporabno dovoljenje, česar ni mogoče storiti hitro, če sploh. Ključno je mnenje občine, ali je predvidena sprememba namembnosti sploh skladna in dopustna z občinskim prostorskim načrtom. Če ni, je ni mogoče izpeljati.
Postopek med drugim zahteva pripravo projekta, iz katerega je razvidno, kaj in kje se spreminja. Če stavba še ni vpisana v kataster nepremičnin, je treba razdeliti in določiti še dele stavbe. Če je treba pridobiti še dodatna soglasja (sosedov) in mnenja, na primer na območjih, kjer se varuje kulturna dediščina, se postopek še zaplete in podaljša.
Prostor mora tudi ustrezati vsem standardom, ki so določeni za izvajanje dejavnosti.
V Združenju sobodajalcev se bojijo, da bi tisti, ki bi želeli izpeljati vse postopke, zaradi njihove dolgotrajnosti, vključno s postopki na upravni enoti, izgubili vsaj eno sezono, zato bi po njihovem v primeru uveljavitve teh določb lastniki morali imeti dovolj časa za pripravo.