Stari znanec policistov in sodišč Stephen Casiraghi (prej Hinko Krejačič), ki je imel tako za zapahi kot tudi na svobodi ogromno težav zaradi svojega nasilnega vedenja, javnost pa ga je spoznala predvsem po ugrabitvi in krutem spolnem izživljanju nad mlado avtoštoparko, je od četrtka zvečer ponovno na prostosti. Kot kaže, je vrhovno sodišče odločilo, da sta nižji sodišči zavzeli napačno stališče ob združevanju njegovih različnih kazni, na kar je opozarjal Casiraghijev odvetnik.

»Obsojenec je bil na podlagi sklepa vrhovnega sodišča v četrtek zvečer odpuščen s prestajanja zaporne kazni iz zavoda za prestajanje kazni zapora Dob. Prestajal je enotno kazen v višini 22 let in 11 mesecev, ki bi iztekla avgusta 2019,« so nam potrdili na upravi za izvrševanje kazenskih sankcij.

Sklep, ki je udaril kot strela z jasnega, je po naših neuradnih informacijah delavce na Dobu dodobra presenetil. Preden obsojence izpustijo po »redni poti«, z njimi opravijo več razgovorov, se povežejo z lokalnim centrom za socialno delo, svojci in ga poskusijo pripraviti na ponovno svobodo. Oseminštiridesetletni Casiraghi, ki je po naših neuradnih informacijah trenutno še v petih kazenskih in predkazenskih postopkih in velja za zelo problematičnega zapornika, skozi tovrstni tretma ni šel. Glede na to, da je že leta njegov edini stik z zunanjim svetom zgolj njegov odvetnik, je po naših informacijah v tri vrečke spakiral le tiste najbolj nujne potrebščine in odšel. Na vratarnici je po naših informacijah odklonil tudi ponudbo, da bi zanj poskusili urediti prevoz do Ljubljane, ter se raje odpravil na avtoštop.

Na centru za socialno delo Ljubljana - Moste Polje, katerih uporabnik je Casiraghi, so nam pojasnili, da bo streho nad glavo imel. Oglasil se je tudi pri njih, da so začeli urejati zagotavljanje njegovih osnovnih življenjskih (predvsem finančnih) potreb.

Anomalija v kazenskem zakoniku

Sodbe na vrhovnem sodišču še niso napisali, zato Casiraghijev zagovornik Tomaž Toldi lahko le sklepa, da so mu vrhovni sodniki pritrdili v bistvenem delu njegove zahteve za varstvo zakonitosti, ki se nanaša na združevanje Casiraghijevih kazni. »Sodišči prve in druge stopnje sta se zmotno postavili na stališče, da se v obravnavanem primeru enotna kazen izreče na podlagi zakona, ki je veljal v času storitve zadnjega kaznivega dejanja, ki je vključeno v izrek enotne kazni,« nam je svoj argument pojasnil Toldi. Vprašanje je bilo namreč, ali uporabljati kazenski zakonik, ki je veljal v času storitve kaznivega dejanja, ali pa v času pravnomočnosti zadnje obsodbe. V kazenskem pravu se je sicer treba vedno držati načela, da se upošteva tisto zakonodajo, ki je za obdolženca oziroma obsojenca milejša.

Da je do zapleta sploh lahko prišlo, pa je poskrbela zakonodaja. Kazenski zakonik, ki so ga leta 2008 spisali na pravosodnem ministrstvu pod Lovrom Šturmom. V zakonik se jim je zapisala anomalija, po kateri je morala biti enotna zaporna kazen za več kaznivih dejanj višja od vsake posamezne kazni, vendar ni smela doseči seštevka posameznih kazni, skupaj pa tudi ni smela biti višja od 20 let zapora. Glede na to, da je zakon sicer omogočal kazni za posamezna kazniva dejanja celo do 30 let zapora (v izjemnih primerih pa je prav ta kazenski zakonik uvedel tudi dosmrtno kazen), so sodniki kmalu začeli opozarjati na to anomalijo. Vendar jo je odpravila šele novela zakona, ki se je začela uporabljati leta 2012.

Enkrat že nižali kazen

Pred tokratno odločitvijo so vrhovni sodniki Casiraghiju zaradi iste anomalije v kazenskem zakoniku enkrat že znižali enotno zaporno kazen, ki je bila v nekem trenutku določena že na 29 let in pol.

Casiraghija so leta 2010 obsodili na skoraj 18 let zapora zaradi ugrabitve in spolnega napada na komaj 19-letno avtoštoparko, leto kasneje pa še na 14 mesecev zaradi poskusa napada na pravosodnega policista. Že takrat so obe kazni združili, zraven pa so morali prišteti še dve dodatni kazni, ki ju je prestal že leta 2005 in 2007. Ena je znašala skoraj deset let zapora zaradi posilstva, ropa menjalnice, poskusa ropa v restavraciji in zažiga policijskih avtomobilov pred policijsko upravo, druga pa enajst mesecev in se je nanašala na napad fotoreporterja pred sodiščem. S prestajanja te kazni so Casiraghija izpustili predčasno. Prav po tistem predčasnem odpustu, se je (februarja 2007) nato znesel nad avtoštoparko. Zato je kmalu ponovno končal za rešetkami.

Tudi v zaporu se je večkrat zapletel v konflikte z drugimi obsojenci in predvsem pazniki, tako da je še vedno reden gost sodišč. Tam je tudi že pljunil sodnika, ob drugi priložnosti pa je na zatožno klop sedel gol - le z brisačo okoli pasu. Po naših podatkih je trenutno še v petih predkazenskih in kazenskih postopkih, sam pa prav tako toži državo zaradi domnevnih krivic, ki se mu godijo. V torek bo na mariborskem sodišču narok v civilni zadevi, v kateri od Slovenije terja 150.000 evrov.