Ko pride na sodišče Stephen Casiraghi, je zmeraj zanimivo. Glasno je v petek rožljalo po stopnicah novomeškega okrožnega sodišča, ko je z vklenjenimi nogami in lisicami na rokah (tokrat) pražnje oblečeni Casiraghi v spremstvu dveh pravosodnih policistov stopal proti sodni dvorani v prvem nadstropju. Ponovni obisk na sodišču si je zakuhal maja 2012, ko naj bi pri razdeljevanju zajtrka trem paznikom v zaporu na Dobu zagrozil, da jih bo ubil, in vanje iz neposredne bližine v obraz vrgel skodelico s toplim mlekom. Odredili so mu premestitev v posebno sobo in ga do tja morali pospremiti »malce« na silo. Na petkovem predobravnavnem naroku mu je tožilstvo v zameno za priznanje ponudilo eno (dodatno) leto zapora. A kot je bilo pričakovati, Casiraghi krivde ni priznal. Zato bo svoje videnje dogodka pojasnjeval na glavni obravnavi. Za očitano kaznivo dejanje mu sicer grozi do pet let zapora.

»Nisem imel časa za pripravo obrambe«

Burleska na sodišču se je začela že pri vprašanju, ali sploh razume obtožbo. »Sploh ne vem, za kaj tu gre. V obtožbi je omenjen en kazenski zakonik, v vabilu na narok je zapisan drugi. Le kaj se greste? Kakšna pravna država je to?« A sodnica Mojca Hode se ni pustila zmesti in mu razložila, da gre dejansko za isti zakonik. Mirno ga je povprašala po njegovih osebnih podatkih, imenu staršev, njegovem stalnem bivališču. »Saj še sam ne vem, kje sem prijavljen,« je odvrnil. Dejal je, da je po narodnosti Hrvat, na vprašanje, kakšne šole je končal, pa je odgovoril: »Oh, tega je bilo pa veliko. Mnogo šol sem končal.« Na sodničin poziv, naj potem našteje, katere so te šole, pa je odvrnil, da ni zaključil niti osnovne šole.

Po zanikanju krivde se je začelo njegovih »pet minut«. Skorajda ga ni bilo mogoče ustaviti, sodnici je ves čas skakal v besedo. »Prosim, da mi pošljete veljavno vabilo,« je dejal in poudaril, da potrebuje čas za pripravo obrambe, ker da niti ne ve, po katerem zakoniku in po katerem členu je sploh obtožen. Sodnica mu je odvrnila, da je imel več kot dovolj časa za pripravo obrambe, saj je vabilo prejel pred enim mesecem, nato pa dala besedo njegovemu zagovorniku.

Za zapahi že več kot pol življenja

A še preden je ta uspel sploh kaj reči, mu je Casiraghi preklical pooblastilo. Pa ga je sodnica hitro podučila, da mu pooblastila ne more odvzeti, ker mu je zagovornik postavljen v okviru brezplačne pravne pomoči. Tako kot v vseh ostalih njegovih primerih. Glede na težo kaznivega dejanja pa ni nujno, da zagovornika sploh ima, je še dejala. Sodnici je še nekajkrat očital, da krši zakon in ustavo. »Mislil sem, da se je lov na čarovnice že končal. Vi pa še vedno zganjate neke inkvizicijske postopke,« je še bentil 46-letni možakar, ki je nekoč slišal na ime Hinko Krajačič in je »gost« slovenskih zaporov (s krajšimi prekinitvami) že več kot polovico svojega življenja.

Za rešetkami se je v preteklosti že znašel zaradi napadov na paznike in groženj z ubojem, ropa, zažiga policijskih vozil v Ljubljani, posilstva, napada na fotoreporterja in številnih drugih dejanj. Trenutno prestaja skoraj osemnajstletno zaporno kazen zaradi ugrabitve in spolnega izživljanja nad avtostoparico leta 2007. Zaradi sporne odločbe v zakonodaji glede enotne zaporne kazni, ki so jo spremenili šele maja 2012, pa bi utegnil priti Casiraghi iz zapora že aprila prihodnje leto, čeprav bo takrat odsedel komaj slabo polovico dosojene kazni.