Včerajšnje hišne preiskave na sedežu uprave javnega zavoda Lekarna Ljubljana so tamkajšnje uslužbence ponovno spomnile na njihovega nekdanjega šefa Marka Jakliča. Policisti Nacionalnega preiskovalnega urada in ljubljanske policijske uprave so na sedežu uprave namreč na podlagi odredb sodišča preiskovali sume gospodarskega kriminala in korupcije, v katere naj bi bila vpletena nekdanji prvi mož Lekarne Ljubljana Jaklič in lastnik radijske mreže Infonet media Leo Oblak.

Na policiji so povedali, da so preiskovali šest fizičnih oseb, in sicer v povezavi z več kaznivimi dejanji. Policisti preiskujejo sume zlorabe položaja pri gospodarski dejavnosti, pranje denarja ter nedovoljeno dajanje in sprejemanje daril. Kazenski zakonik za ta kazniva dejanja predpisuje različne zaporne kazni, najvišja pa je zagrožena za nedovoljeno sprejemanje daril in pranje denarja, in sicer do pet let zapora. Na policiji niso komentirali, katere posle so konkretno preiskovali in kdo so bile preiskovane osebe.

Oblak pričakoval težave že leta 2012

V Lekarni Ljubljana so zagotovili le, da se je preiskava nanašala »na poslovanje zavoda v času predhodnega vodstva«, v Infonetu pa so poudarili, da se hišne preiskave v njihovih prostorih ne nanašajo na delovanje družbe.

Ali so policisti hišne preiskave opravljali tudi na Jakličevem domu, nam pri njem ni uspelo preveriti. Njegova telefonska številka je bila nedosegljiva, na elektronsko sporočilo pa ni odgovoril.

Oblak je dejal, da bi navedbe policije raje komentiral ob koncu postopka. Posredoval pa nam je dopis, ki ga je leta 2013 poslal Nacionalnemu preiskovalnemu uradu, iz katerega je razvidno, da je Oblaka več virov že leta 2012 opozorilo, da se bo znašel v preiskavi, ker je bil v neki družbi poslovni partner z osebo, ki je policiste očitno zanimala. Kdo je bila ta oseba in kako se je imenovala družba, Oblak ni želel razkriti: »Bilo bi nekorektno tako do postopka kot do poslovnih partnerjev, da njihove podatke pošiljam medijem.«

Je Jaklič Oblaka pahnil v preiskave?

Iz okoliščin preiskav pa bi lahko sklepali, da bi se Oblak v preiskavi lahko znašel zaradi poslovanja z Jakličem. Znano je namreč, da sta bila Jaklič in Oblak v preteklosti solastnika srbskega radia. Jaklič je skupaj z nekdanjim kolegom iz uprave zavarovalnice Vzajemna Francem Henigmanom konec leta 2011 kupil 50-odstotni delež beograjskega radia Index. Jaklič je nato oktobra 2013 Oblaku, ki je imel predkupno pravico, prodal svoj lastniški delež v radiu. Oblak je za Dnevnik takrat pojasnil, da se je Jaklič iz lastniške strukture radia umaknil zaradi družinskih obveznosti.

Jaklič je svoj delež prodal približno mesec po tem, ko je Oblak policistom poslal omenjeni dopis, v katerem je zagotovil, da je pripravljen prostovoljno pokazati in izročiti vso dokumentacijo, ki bi jo potrebovali, zato da bi se izognil hišni preiskavi. »Hišna preiskava bi torej v tem primeru pomenila le medijski linč,« je leta 2013 policistom zapisal Oblak. »Navedem vso pripravljenost, dam jim vse, kar želijo, nemudoma izročim. In potem se čez tri leta zgodi hišna preiskava, kjer zahtevajo praktično iste dokumente,« je dodal Oblak.

Jakliča sodišče lani oprostilo

Velja spomniti, da se je Jaklič v preteklosti že moral zagovarjati na sodišču zaradi domnevne zlorabe položaja in pranja denarja, ko je bil še predsednik uprave zavarovalnice Vzajemna. A sodišče ga je novembra lani oprostilo. Tožilstvo je Jakliču očitalo, da naj bi Vzajemna pod njegovim vodstvom družbi S&T Slovenija preplačala IT-storitve, v zameno pa je on prejel dobrega pol milijona evrov. Denar naj bi do njega prišel prek s S&T povezanih podjetij v tujini, s katerimi naj bi Jakličeva hrvaška družba M-Kontakt sklepala fiktivne svetovalne pogodbe. Na zatožni klopi z Jakličem se je znašel tudi Henigman, a je sodišče oprostilo tudi njega.