Tik pred koncem letošnjega leta so mestni svetniki potrdili drugi letošnji rebalans, ki je za 53,3 milijona evrov nižji od prvotnega proračuna. Čeprav je mestna uprava za približno 52 milijonov evrov znižala tako prihodke kot odhodke, bo letošnje leto vseeno končala z 2,3 milijona evrov presežka, kaže ravnokar sprejeti rebalans, ki so ga opozicijski svetniki označili za odraz neučinkovitega upravljanja mestnih financ.

A proračunski presežek utegne biti še nekoliko višji, saj bo Mestna občina Ljubljana predvidoma še do konca letošnjega leta svojemu javnemu zavodu Lekarna Ljubljana prodala tri poslovne prostore in stavbo, kjer ima lekarna svojo upravo. Na račun prodaje prostorov lekarn pri šišenski knjižnici, v Mostah in za Bežigradom ter upravne stavbe na Komenskega ulici se bo v ljubljanski proračun nateklo 6,2 milijona evrov. Velja omeniti, da je geodetska uprava omenjene nepremičnine ocenila bistveno nižje, in sicer po tej oceni skupna vrednost znaša 2,9 milijona evrov.

»Zakaj na vrat na nos prodajati Lekarni Ljubljana, če jih nihče ne meče iz teh prostorov?« se je spraševala Breda Brezovar Papež (SD), s katero so se strinjali tudi nekateri drugi svetniki, ki niso našli dobrega razloga, zakaj prodati nepremičnine, čeprav sta jih občina in Lekarna Ljubljana v pojasnilu predloga prodaje navedli kar nekaj. A so, kot kaže, ti precej neprepričljivi. Občina hoče te prostore prodati, ker ne želi plačevati davka na nepremičnine. A tega ji tako in tako ne bi bilo treba, je zatrdil Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije), saj naj bi davek na nepremičnine, ki jih občina daje v upravljanje svojemu zavodu, plačal ravno slednji.

Lekarna Ljubljana pa naj bi si prizadevala za odkup prostorov, ker se boji, da bi ji občina (ki je njena stoodstotna lastnica) nepričakovano odpovedala najemne pogodbe, in ker bi se rada znebila dodatnih stroškov zaradi najemanja prostorov. Ob tem velja omeniti, da so v Lekarni Ljubljana zapisali še, da jim prostori v njihovi lasti poleg varnosti in stabilnosti dvigujejo tudi bonitetno oceno in komercialno moč na trgu. To je precej razburilo Jazbinška, saj je bil prepričan, da lekarna nepremičnine potrebuje, da pridobi hipotekarno osnovo za kredite, s pomočjo katerih bi se širila v druge občine in »požrla« manjše lekarne. »To se v Postojni že dogaja,« je opozoril Jazbinšek.

Tokratna seja mestnega sveta ponovno ni minila brez politiziranja vprašanja, ali je svetnikom dovoljeno snemanje seje. Svetnik Jernej Pavlin (SDS) je tudi tokrat na sejo prišel s kamero in snemal sejo. Podžupan Aleš Čerin, ki je namesto manjkajočega župana Zorana Jankovića vodil sejo, je Pavlina pozval, naj spoštuje novembrski sklep mestnega sveta in kamero umakne. »Če ste tak demokrat, kot pravite, da ste, boste kamero ugasnili. Ne bomo pa se pustili sprovocirati, da bi sejo prekinili, ker imamo veliko pomembnih točk na dnevnem redu,« je Pavlina poskušal prepričati Čerin, a mu ni uspelo. Ob tem velja omeniti, da so se v začetku decembra sestali vsi vodje svetniških klubov in se dogovorili, na kakšen način bo urejeno snemanje in predvajanje sej v prihodnje. O tem predlogu bo mestni svet odločal na januarski seji.