Prvi so protest na Kotnikovi za danes napovedali tisti, ki so proti naselitvi beguncev v samski dom v središču Ljubljane, v odziv pa je nastal poziv k shodu v podporo beguncem. Prvega so po tehtnem premisleku in glasovanju (da bi se izognili konfliktom) premaknili na Trg republike, kjer se je zbralo nekaj sto ljudi. Ti so se potem počasi odpravili proti Kotnikovi. Številni policisti, odeti v polno bojno opremo, so se trudili, da se udeleženci shoda ne bi srečali s tistimi, ki so proti nastanitvi beguncev v samskem domu.

Skupini sta se srečali pred dijaškim domom Tabor, med njima pa je bilo ogromno število policistov. Eni so kričali, da nočejo migrantov, drugi so odgovarjali, da nočejo fašistov. Tu in tam je vmes zadonela še Zdravljica. Po ulici je v določenem trenutku odmevalo glasno vzklikanje »Fašiste stran, fašiste stran!«, v odziv pa »Migrante stran, migrante stran!«. Vsi skupaj so vztrajali kakšno uro, potem pa so se nasprotniki počasi odpravili na avtobuse, ostali pa tudi zapustili ulico.

Oboroženi s piškoti in čajem

»Vsak dogodek, ki izkorišča nesrečo ljudi za širjenje strahu in občutka ogroženosti, je preveč,« so zapisali na facebook strani organizacije shoda. Prepričani so, da rešitev niso ne rasistični in ne fašistični shodi, temveč solidarnost in skupni boj za odprto Ljubljano.

Številni so na Kotnikovo danes prišli oboroženi s piškoti, čajem in mafini, ki so jih delili med druge udeležence shoda. Tako so tudi z dejanji pokazali, da lahko s sočlovekom delimo vse, kar imamo, če tako le želimo. Opremljeni so prišli tudi s transparenti, na katerih je pisalo »Ograje na mejah, ograje v glavah, EU umira«, »Tudi ti za ljudi«, opozarjali so, da migracije niso zločin ter vsem Ljubljančanom (pa tudi tistim, izven meja prestolnice) sporočili, da v Sloveniji ni prostora za rasizem.

Zastave »ugrabili« na drugi strani

Poskrbljeno je bilo tudi za kulturni program, številni so recitirali pesmi, brali poezijo, skorajda groteskno pa je delovalo nekaj policistov, ki je v polni bojni opremi varovalo prisotne. Eden od pripadnikov posebne enote je stal celo na strehi sosednje stavbe in v slogu ostrostrelca opazoval dogajanje.

Shoda v podporo beguncem so se udeležili tudi nekateri znani politični obrazi - nekdanji predsednik Milan Kučan, ljubljanski župan Zoran Janković, evropska poslanka Tanja Fajon, poslanci ZL Matej Tašnar Vatovec, Miha Kordiš, Franc Trček in Matjaž Hanžek in sindikalist ter član TRS Branimir Štrukelj.

Med kulturniki pa so se shoda udeležili med drugim Veno Taufer, N'Toko, Suzana Koncut, Zoja Skušek, Jadranka Juras, Žiga Kariž in Ivo Godnič. Na shodu je tudi zapel zbor Kombinat.