Svetovnemu prvenstvu v nogometu, ki ga je leta 2006 prav tako organizirala Nemčija, še danes pravijo poletna pravljica: tudi zato, ker je domače moštvo osvojilo tretje mesto, še bolj pa zato, ker je šlo za izjemno organiziran dogodek. Danes so v Nemčiji v manjšini tisti, ki so prepričani, da zmorejo nemški nogometaši ponoviti uspeh izpred 18 let, športni megadogodek med 14. junijem in 14. julijem pa tudi ne bo poslovna pravljica za državo gostiteljico.
Velika poslovna zmagovalka evropskega prvenstva bo Uefa. Nemško prvenstvo bo namreč najbolj dobičkonosen dogodek v njeni zgodovini. Zveza pričakuje rekorden promet v višini 2,4 milijarde evrov in kar 1,75 milijarde evrov dobička. Obenem bodo nemška zvezna vlada, dežele in mesta morali plačati kar 650 milijonov davkoplačevalskih evrov za organiziranje prvenstva. Zgolj strošek varovanja bo vsaj 150 milijonov evrov.
Evropsko prvenstvo bo milijardni posel za nogometne veljake, a slab za nemško državo, je zato ocenil tednik Der Spiegel. Iz tajnih dokumentov, v katere sta vpogledala Spiegel in televizija ZDF, je namreč razviden poslovni recept zveze pod vodstvom Aleksandra Čeferina: Uefa pobere prihodke, stroške in tveganja pa prevali na organizatorko Nemčijo.
Uefa prepoveduje demonstracije
Stuttgart v prihodnjih dneh pričakuje do 250.000 obiskovalcev, tudi na tisoče slovenskih. Koliko bodo ti gostje prispevali v blagajno, si nihče v mestni upravi ne upa napovedati. Bolj pregledni so stroški.
Kar 139,5 milijona evrov je stala posodobitev stuttgartske arene, dvakrat več od prvotnih napovedi. Organizacijski stroški so ocenjeni na 38,4 milijona evrov, k tej vsoti je treba prišteti še 8,5 milijona evrov za vodenje projekta, je poročala Tagesschau. Skupni znesek torej že krepko presega 100 milijonov evrov in ne vključuje vseh računov, ki jih bo moralo plačati glavno mesto nemške zvezne dežele Baden-Württemberg.
Mesta, v katerih bodo potekale nogometne tekme, morajo dogodke organizirati v skladu s zahtevami Uefe, ki so natančno popisane v 233 strani dolgem dokumentu. Uefa denimo predpisuje, iz kakšnega materiala morajo biti sedeži na stadionih, kako morajo biti nameščeni pisoarji na moških straniščih in koliko sušilnikov za lase mora biti v garderobah. Pa tudi to, da morajo nemški organi preprečiti kakršne koli politično ali versko motivirane demonstracije v navijaških conah in njihovi neposredni bližini.
Navijaške cone bodo davkoplačevalce stale kar 260 milijonov evrov, so izračunali novinarji ZDF in Spiegla. Gostiteljsko mesto mora prevzeti vse stroške priprave in delovanja, sočasno si Uefa zadrži vse komercialne pravice v njih. Katrin Lögering, mestna svetnica v Dortmundu, je javno kritizirala to »problematično porazdelitev stroškov«.
Optimistične napovedi nogometne zveze
Nemški nogometni uradniki se medtem trudijo evropsko prvenstvo prikazati kot pospeševalca gospodarske rasti, ki naj bi Nemčijo povzdignil iz recesije (največje evropsko gospodarstvo naj bi letos raslo zgolj za okoli 0,3 odstotka). Bernd Neuendorf, predsednik nemške nogometne zveze (DFB), je napovedal »ogromne« davčne prihodke, ki jih bodo ustvarili obiskovalke in obiskovalci tekem.
Uradna organizatorica dogodka je družba z omejeno odgovornostjo Euro 2024 GmbH, 95-odstotna lastnica podjetja je Uefa, pet odstotkov pripada nemški nogometni zvezi. Poslovodna direktorja sta Nemec Markus Stenger in Švicar Andreas Mex Schär. Stenger je prepričan, da je evropsko prvenstvo velika poslovna priložnost za Nemčijo in gostiteljska mesta.
Številne strokovne študije že izpeljanih nogometnih prvenstev in olimpijskih iger ne podpirajo teh optimističnih napovedi. Turnirja v Nemčiji se bo udeležilo približno 650.000 tujih gostov, ki bodo skupno porabili 3,8 milijarde evrov. Pozitiven učinek na celotno narodno gospodarstvo, tudi na gostinski ali trgovski sektor, pa ne bo tako velik, kot se zdi. Tovrstni množični dogodki imajo namreč tudi učinke izpodrivanja. Nogometni navijači izpodrinejo druge turiste, ki se raje izognejo mestom prirediteljicam zaradi bojazni, da se bodo tam srečali z gnečo in hordami glasnih navijačev.
Pivovarji upajo na povečanje žeje
Temu primerno trezna so tudi pričakovanja v posameznih gospodarskih panogah. V raziskavi interesnega združenja Dehoga je le okoli 16 odstotkov anketiranih hotelirjev in gostincev izjavilo, da od evropskega prvenstva pričakujejo pozitivne učinke. Tri četrtine vprašanih domneva, da turnir ne bo prinesel niti več gostov niti več prodaje. Tudi med podjetji na prizoriščih jih le slaba polovica upa na pozitiven učinek, so poročali nemški mediji.
Opazen plus si obetajo nemški pivovarji. V pivovarskem združenju spomnijo na podatek iz leta 2006, ko so med svetovnim prvenstvom prodajo piva povečali za pet odstotkov. To bi bilo letos še posebej dobrodošlo, saj se je prodaja piva v državi zmanjšala za 4,5 odstotka, je poročala agencija Reuters.
Matthias Fett je leta 2021 doktoriral na Univerzi Helmuta Schmidta v Hamburgu o ekonomskih učinkih nogometnih prvenstev v nogometu. Razvil je model za analiziranje gospodarskih vplivov prvenstev na državo gostiteljico pred prvenstvom, med njim in po njem. Ta pokaže, da je bil bruto domači proizvod na prebivalca v državah gostiteljicah zaradi evropskega prvenstva v povprečju več kot tri četrt odstotne točke nižji, kot če turnirjev ne bi bilo. Turnirji so celo negativno vplivali na gospodarsko rast, je poročal Der Spiegel. Fett poleg tega še ugotavlja, da organizatorji pred evropskim prvenstvom vložijo bistveno manj v infrastrukturo kot pred svetovnim prvenstvom.
Veliki športni dogodki niso gospodarski ognjemet
Pred nemškim prvenstvom leta 2006 so za nove stadione in drugo javno infrastrukturo namenili več kot štiri milijarde evrov. Kljub temu je imelo prvenstvo omejen neposreden učinek na nemško gospodarstvo, izhaja iz študije nemškega inštituta za ekonomske raziskave (DIW). Bistvenih spodbud za gospodarstvo raziskovalci niso zaznali, obiskovalcev je bilo manj od napovedi Fife, potrošili so pol milijarde evrov manj od pričakovanj. »Izkušnje s svetovnega nogometnega prvenstva leta 2006 kažejo, da veliki športni dogodki niso gospodarski ognjemet,« je dejal Michael Groemling iz DIW.
Nemci so leta 2006 prišli do bronaste medalje na svetovnem prvenstvu. Letos bodo zadovoljni, če se bodo uvrstili v kasnejšo fazo izločilnih tekem.