Podjetja, ki se odločijo za zaposlitev strokovnjakov specialistov iz držav zunaj Evropske unije, v povprečju človeka zaposlijo v pol leta – če ta seveda prej ne obupa. »Biti moraš pravi znanstvenik,« slikovito o postopkih pridobivanja dovoljenja za zaposlitev strokovnjaka iz tretje države pove Ljubo Nadoh, direktor ilirskobistriške gazele Pet pak, ki je v teh dneh zaposlila dva indijska tehnologa, strokovnjaka za izdelke iz plastike.

Če se ne bi v podjetju sami podvizali s pripravo dokumentov, bi zadeve trajale še dlje, nova sodelavca pa potrebujejo, saj bosta poskrbela ne le za uvajanje novih strojev, pač pa tudi za izobraževanje sodelavcev. »Inženirjev pri nas preprosto ni dovolj. Četudi bi se vpis na te fakultete povečal, izobraževalni ciklus traja za podjetja predolgo, saj nove sodelavce potrebujemo zdaj, in ne čez pet ali več let. Zato skrbimo za interno usposabljanje in pošiljamo sodelavce na izobraževanje,« pojasnjuje Nadoh.

Postopki se nerazumno vlečejo

Za zaposlitev tujca iz tretje države je potrebno dovoljenje za prebivanje in dovoljenje za zaposlitev. Izda ga upravna enota, območna služba zavoda za zaposlovanje pa izda soglasje. Enotno dovoljenje od decembra 2015 nadomešča dovoljenje za prebivanje, ki so ga doslej izdajale upravne enote, in delovno dovoljenje, ki so ga izdajali na zavodu za zaposlovanje. Zdaj vse uredi upravna enota, ki ji zavod najprej na njeno zahtevo posreduje soglasje za zaposlitev. Četudi naj bi šlo za pomembno poenostavitev in s tem pričakovano pohitritev postopkov pri izdaji dovoljenja za delo in bivanje, pa se postopki še naprej nerazumno vlečejo.

V podjetju D.Labs, v katerem imajo 90 zaposlenih, so med sodelavci tudi trije tujci – poleg Madžara tudi Pakistanec in sodelavka z ameriškim in srbskim državljanstvom, ki so jo povabili k sebi pred dvema letoma, torej sredi leta 2015. »Sodelavka je vrhunska strokovnjakinja za oblikovanje uporabniške izkušnje in produktni menedžment. Postopke za pridobitev vseh dovoljenj so začeli jeseni 2015, sledila je sprememba zakonodaje in po vseh zapletih s pridobivanjem dokazil iz ZDA in Srbije so na upravno enoto celotno dokumentacijo oddali julija 2016. Vsa dokazila so morala biti prevedena v slovenščino in notarsko overjena, kar je še podaljšalo postopek. Sodelavka je dovoljenje dobila 3. februarja letos,« je opisala Tamara Valenčič, ki skrbi za razvoj talentov v podjetju.

Čakanje pomeni izgubo

Tudi pri sodelavcu iz Pakistana, ki je bil sicer zaposlen v slovenskem podjetju in so torej morali poskrbeti samo za prezaposlitev oziroma podaljšanje dovoljenja, so morali v podjetju D.Labs skozi vse postopke v celoti. Zavod jim je sicer izdal dovoljenje v petih dneh, se pa postopek zdaj vleče na upravni enoti, kjer imajo sicer zakonski rok za odgovor 60 dni. »To za nas pomeni, da ga bomo lahko zaposlili šele po pridobitvi dovoljenja, kar za nas pomeni veliko izgubo, saj je visokokvalificiran,« poudarja Valenčičeva, ki je morala poslušati argument upravne enote, da je zdaj prioritetno izdajanje dovoljenj za nižje kvalificirane delavce, kot so vozniki tovornjakov, gradbeni delavci… Skrbi jo, kako bo pozneje, saj so obe dovoljenji dobili samo za eno leto. V enotnem dovoljenju pa za zdaj ne vidijo nobenih prednosti.

»Sodelovanje zavoda z upravnimi enotami poteka bolj ali manj tekoče, vendar pa zaradi pomanjkanja neposrednega stika med strankami in zavodom, ki v bistvu vsebinsko odloča o soglasju in tako tudi o enotnem dovoljenju, saj je v primeru zaposlitve ali dela soglasje zavoda bistveni pogoj za odločitev o izdaji enotnega dovoljenja, včasih prihaja tudi do bistveno daljših postopkov, kot bi si stranke želele,« pravi Miho Šepec, višji področni svetovalec zavoda. Sicer pa podjetja še vedno iščejo največ delavcev za dela v gradbeništvu, v mednarodnem transportu, predelovalni industriji, kmetijstvu, bistveno manj pa je povpraševanja po visokokvalificiranih kadrih: »To potrjuje tezo, da se tujci še vedno večinoma zaposlujejo v dejavnostih, za katere zaradi težjih in manj primernih delovnih razmer ni mogoče najti domačih kandidatov,« je med drugim pojasnil Šepec.