»Nobena sodba ne more olajšati bolečine ob izgubi svojca. Tako ubiti človeka in dobiti samo 12 let… To je absolutno premalo! Zato pa Romi to počnejo, ker vedo, da prav visoke kazni ne bodo dobili,« je po izreku sodbe 19-letnemu Sandrijelu Brezarju za uboj in poskus uboja dejal Bojan Tudija, brat umrlega Rudija Pirca. Sodnica Natalija Picek Kink je obtoženemu za uboj izrekla kazen 12 let in za poskus uboja štiri leta zapora oziroma enotno kazen 15 let in deset mesecev. Tožilec Bojan Avbar je sicer v zaključni besedi predlagal skupaj 15 let zapora. »Še zdaj vam govorim, da je morilec na prostosti,« pa je včeraj ponovil Brezar.

Zmanjkalo mu je nabojev

Petčlanski senat je po petih mesecih glavne obravnave, debeli mapi zbranih dokazov, zaslišanju 37 prič in petih izvedencev presodil, da je mladi Brezar tisti, ki je 29. julija lani v novomeškem naselju Pot v gaj s pištolo, ki naj bi jo vzel iz rok svojemu očetu (preiskovalci orožja sicer niso našli), trikrat ustrelil v 39-letnega Pirca. Strel v glavo je bil zanj usoden. S streloma v trebuh je hudo ranil tudi njegovega 20-letnega sina Primoža, ko je ta skočil na Brezarja, da bi ubranil očeta. Tragedija bi bila še hujša, če ne bi strelcu pri tem, ko je že ranjenemu Primožu z orožjem nameril v glavo, to zatajilo oziroma naj bi mu zmanjkalo nabojev.

Da je streljal Sandrijel Brezar, so pričale žena in hčeri umrlega Pirca, ki so v trenutku dogodka stale v neposredni bližini. V njegov prid tudi ne gre dejstvo, da si je takoj po dogodku preoblekel majico in umil roke. »Natančno je vedel, kaj mora storiti, da izbriše sledove streljanja,« sta v zaključnih besedah poudarila tako tožilec kot pooblaščenka svojcev umrlega Maja Letić Leskovar.

»Očitno je šlo za načrtno dejanje. Čakal je le primerni trenutek, da sprosti svoje sovraštvo do sosedov, s katerimi je bil v dolgotrajnem sporu,« je dodala Letić-Leskovarjeva, ki je v imenu vdove in Pirčevih otrok vložila premoženjskopravni zahtevek v višini 125.000 evrov, sodnica pa jih je zdaj napotila na pravdo.

Od kod kri na obtoženčevem čevlju?

Sodnica je v obrazložitvi sodbe izpostavila tudi sledove krvi na Primoževi majici, v katerih so forenziki »z veliko verjetnostjo, ki meji že na gotovost«, našli DNK obtoženega, na podplatu Brezarjevega športnega copata pa madež krvi umrlega Pirca.

Prav to je želela včeraj obramba dodatno razjasniti s ponovnim zaslišanjem enega od policistov, ki so tistega večera prijeli osumljenca. Po mnenju zagovornika Marka Štamcarja bi se namreč lahko kri na osumljenčevem podplatu znašla tudi med potjo od kraja prijetja do policijskega avtomobila. Policist Aleš P. je včeraj poudaril, da so se pri tej kratki poti seveda izognili vidnim madežem krvi. A Štamcar je vztrajal: »Povsod naokoli je bilo ogromno krvi, sledovi pa še niso bili označeni. Da se je kri znašla na Brezarjevem podplatu, je bila dovolj že kapljica.«

Kot je v zaključni besedi dejal zagovornik, ob »pomanjkanju kakršnih koli materialnih dokazov in spreminjanju izjav prič« obtoženega ni mogoče obsoditi. »Priče so na sodišču govorile čisto drugače kot policistom v preiskavi. Najmanj, kar je, obstaja dvom, da je Brezar storilec. Izvedenci so resda dejali, da če sledov streljanja na obtožencu niso našli, to še ne pomeni, da ni streljal. Toda bili so vendarle presenečeni, da ob tolikšnem streljanju na njem niso našli prav nobenih sledov, medtem ko so jih našli pri treh drugih osebah. Tudi motiv ni dokazan. Da bi zaradi hudega spora z družino Zupančičevih streljal na Pirčeve, ki so prišli mimo, je povsem neverjetno in nelogično.«

»Egocentričen, impulziven, ne obvladuje jeze…«

Na drugi strani je kot pomemben dokaz tožilec Avbar izpostavil mnenje izvedenke psihiatrične stroke Martine Žmuc Tomori, ki je obtoženca označila kot egocentričnega, impulzivnega človeka, ki ne obvladuje svoje jeze. Sandrijela Brezarja so sicer že leta 2013, ko je bil še mladoleten, obravnavali zaradi povzročitve splošne nevarnosti, ko je pri sporu z Zupančičevimi s pištolo ranil Primoža Pirca v nogo.

Sodnica je vendarle našla nekaj olajševalnih okoliščin, denimo njegovo mladost, nekaznovanost in očetovstvo (ima tri leta starega otroka), a vendarle sta prevladala teža kaznivega dejanja in način storitve. »Vzeli ste, kar je najbolj sveto, to je življenje, in skušali vzeti še eno.« Štamcar je napovedal pritožbo, sodnica pa je Brezarju zaradi ponovitvene nevarnosti podaljšala pripor do pravnomočnosti sodbe.