Sistematičen nadzor vseh potnikov, ki prestopajo mejo EU v praksi pomeni, da bodo policisti preverjali potovalne dokumente vseh potnikov v podatkovnih bazah, ki so na voljo, torej v schengenskem informacijskem sistemu, Interpolovih bazah podatkov in nacionalnih bazah podatkov.

Državni sekretar je včeraj izpostavil pričakovanje, da bo Hrvaška čim prej vstopila v schengenski informacijski sistem. Pomen tega po njegovih besedah v neformalnih pogovorih izpostavlja tudi hrvaška stran.

Kolone na meji s hrvaško

Pričakovati je, da se bodo predvsem na mejnih prehodih s Hrvaško kolone čakajočih vozil na vstop v državo bistveno povečale. Slovenija bo sistematični nadzor izvajala, je poudaril državni sekretar in izpostavil, da bo na koncu kljub vsem informacijskim sistemom največ odvisno od človeškega dejavnika.

Voditelji članic unije so decembra v sklepih izpostavili, da je treba pri izvajanju sistematičnega nadzora vseh potnikov na zunanjih mejah EU upoštevati specifični položaj nekaterih članic unije.

Slovenski premier Miro Cerar je tedaj dejal, da je to še zlasti pomembno v času turistične sezone, ko je prehod skozi Slovenijo in sosednje države izjemno velik, ter da bodo takrat ocenili, ali so potrebni kakšni posebni pristopi.

Stanje bo blažila tudi policija

Nadzor prinaša več dela tudi slovenski policiji. Robert More s sektorja mejne policije pravi, da izjeme pri nadzoru niso predvidene, tudi v času turistične sezone ne, se bodo pa trudili z različnimi ukrepi vplivati na to, da bi ublažili kolone na mejnih prehodih.

Trenutno se v skladu z zakonikom o schengenskih mejah nadzor potnikov sistematično izvaja le za državljane tretjih držav, po novem bodo dokumente preverili tudi pri državljanih EU in njihovih družinskih članih. »Vsak bo deležen te preveritve v podatkovnih bazah in v kolikor bo s potovalnimi dokumenti vse v redu, bo nadaljeval pot,« je dejal More in dodal, da v tem primeru tak postopek pri državljanih EU traja nekaj sekund.

Brez izjem v turistični sezoni

Po njegovih besedah to po eni strani pomeni več dela za organe mejne kontrole, a posledice bodo občutili tudi potniki, saj bo podrobnejši nadzor podaljšal čas za prečkanje meje. Tudi za čas turistične sezone in dopustov izjeme po uredbi niso predvidene.

Kot je dejal, se bodo lahko poslužili le možnosti, ki jih že določa zakonik o schengenskih mejah v smislu delne opustitve mejne kontrole. Kolone pa bodo poskušali ublažiti tudi z ustrezno organizacijo, tako da bo na voljo dovolj policistov za izvajanje nadzora, in z izkoriščanjem vseh možnih infrastrukturnih rešitev na mejnih prehodih, kjer bodo pravočasno odpirali dodatne steze.

Vsem, ki bodo potovali prek zunanjih meja, policija svetuje, da se ustrezno pripravijo na prečkanje meje in predhodno preverijo, ali imajo veljavne potovalne dokumente. V času poletne turistične sezone pa bodo stalno spremljali tokove potnikov in pravočasno obveščali o zastojih na mejnih prehodih ter potnike preusmerjali na druge manj obremenjene prehode.