V ponedeljek se je iztekel rok za prijave za položaje predsednika in dveh članov fiskalnega sveta, vendar na finančnem ministrstvu še ne želijo razkriti, koliko kandidatur je prispelo. Nekateri naši sogovorniki iz koalicijskih vrst to skrivnostnost pripisujejo dejstvu, da se je nekaj kandidatov prijavilo tako za predsednika kot za člana fiskalnega sveta. Na ministrstvu za finance pa zdaj menda ugotavljajo, na kateri seznam naj koga uvrstijo oziroma kako sestaviti ekipo s kar največ možnosti za izvolitev. Slišati je, da naj bi bila strankarska usklajevanja končana prihodnji teden.

Čeprav uradnih odgovorov ministrstva za finance nismo dobili, nam je uspelo izvedeti nekatera imena prijavljenih kandidatov. Po naših informacijah je med njimi Alenka Jerkič, svetovalka za ekonomsko in finančno politiko na slovenskem stalnem predstavništvu v Bruslju, ki je bila v času Pahorjeve vlade sekretarka na finančnem ministrstvu. Kolikšno podporo ima Jerkičeva v parlamentu, je finančna ministrica Mateja Vraničar Erman v poslanskih skupinah preverjala že v času, ko rok za prijave kandidatur sploh še ni potekel.

Prav tako jo je zanimalo, kolikšno podporo bi lahko dobil Duncan Last, ki je bil po javno dostopnih podatkih v obdobju od septembra 2014 do oktobra lani finančni svetovalec za jugovzhodno Evropo pri Mednarodnem denarnem skladu. Očitno je ministrica ugotovila, da bi tudi Last lahko zbral dovolj poslanskih glasov za člana fiskalnega sveta, saj se je po naših informacijah prijavil na pravkar zaključen javni poziv.

Na seznamu znana ministrska imena

Med prijavljenimi kandidati naj bi bili tudi trije nekdanji ministri: za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski, za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur in Davorin Kračun, ki je bil v preteklosti na več ministrskih položajih, med drugim tudi za ekonomske odnose in razvoj ter za zunanje zadeve. Vlado Dimovski se na naše klice ni odzval, njegovi kandidaturi naj bi bili predvsem naklonjeni v DeSUS. Na nedavnem kongresu Erjavčeve stranke ga je bilo mogoče videti v prvih vrstah.

Davorin Kračun na vprašanja včeraj ni želel odgovarjati, Marjan Senjur pa je svojo kandidaturo potrdil. Tako Kračun kot Senjur sta se sicer pred letom dni že potegovala za člana fiskalnega sveta, za predsednika pa je bil predlagan Damjan Kozamernik. Vendar v parlamentu niso dobili potrebne podpore. Za izvolitev je namreč potrebnih kar dve tretjini poslanskih glasov. Ob njihovi neizvolitvi v fiskalni svet je takratni finančni minister Dušan Mramor obžaloval, češ, da so poslanci zavrnili odlične kandidate, ki bi uspešno nadzorovali slovenske javne finance. Leto dni kasneje je ministrica Vraničar-Ermanova želela Mramorja na čelu fiskalnega sveta. Na večja nasprotovanja med poslanci s to zamislijo ni naletela, vendar se nekdanji prvi finančnik v državi za kandidaturo ni odločil. Razlogov za to ni navedel, je pa spomnil, kako je sam v preteklosti v fiskalni svet neuspešno vabil številne ekonomiste.

Plačilo okoli pet tisočakov bruto

Predsednik fiskalnega sveta bo sicer uvrščen v 64. plačni razred, kar pomeni, da mu pripada 5211 evrov bruto na mesec, članoma, ki sta uvrščena v 59. plačni razred, pa 4283 evrov bruto. Predsednik mora biti v fiskalnem svetu zaposlen vsaj za polovični delovni čas, člana pa največ 50 odstotkov polnega delovnega časa. Fiskalni svet je samostojen in neodvisen državni organ, katerega ustanovitev zahtevajo evropski predpisi in zakon o fiskalnem pravilu. Slovenija je še edina članica Evropske unije, ki še nima delujočega fiskalnega sveta.