Evropa, ki negotovo čaka na vsebino zunanje politike nove ameriške vlade, naj bi danes in v prihodnjih dneh dobila konkretnejše odgovore. Ameriški podpredsednik Mike Pence se bo danes udeležil varnostne konference v Münchnu, viri v Beli hiši pa napovedujejo, da bo pomiril strahove, ki so se na stari celini namnožili zaradi izjav med Trumpovo kampanjo in po njej. »Največjo varnost in blaginjo uživamo, kadar so Evropa in Združene države močne in enotne,« je neimenovani predstavnik Bele hiše po poročanju Reutersa opisal sporočilo, ki ga v Evropo prinaša Pence. »Evropa je za nas nepogrešljiv partner, zavezani smo zvezi Nato,« je dodal.

Politiki stare celine, ki ima ogromno težav že sama s seboj, so zaskrbljeni in nezadovoljni zaradi številnih Trumpovih izjav, od napovedi otoplitve odnosov z Rusijo do hvaljenja brexita, trditev, da ZDA Evrope ne potrebujejo, in možnosti uvedbe tarif za evropsko avtomobilsko industrijo. Slednje je najbolj odmevalo v Nemčiji in sprožilo odziv krščanskih demokratov kanclerke Angele Merkel, ki se ji obeta težka jesenska volilna tekma (v zadnji anketi jo je za enajst odstotkov prehitel socialdemokrat Martin Schulz). Iz CDU so sporočili, da bi Evropa v tem primeru sprejela povračilne ukrepe, ki bi peljali v trgovinsko vojno.

Juncker odgovarja Mattisu

Merklova se bo danes v Münchnu sestala s Penceom, ta pa bo imel pogovore s še dvajsetimi državniki, med drugim z voditelji baltskih držav, Afganistana, Iraka, Ukrajine in Turčije. V nedeljo in ponedeljek bo v Bruslju na srečanju z voditelji Nata in EU.

V zadnjih dneh se je v ameriških medijih sicer postavilo vprašanje, kako tesna je naveza Trump-Pence oziroma ali slednji govori v imenu vlade. Dvomi so nastali, ker Trump podpredsedniku kar nekaj tednov ni povedal, da mu je svetovalec za nacionalno varnost Michael Flynn lagal glede pogovorov z ruskim veleposlanikom. A vendarle, ob vsem kaosu, ki ga pripisujejo Trumpovi Beli hiši, so zunanji in obrambni minister, Rex Tillerson in James Mattis, ter drugi doslej svetu pošiljali precej dosledna zunanjepolitična stališča. Eno od teh je tudi, da bodo morale evropske članice Nata povečati prispevke za obrambo, ker je breme ZDA nesorazmerno veliko. Na to zahtevo je odgovoril predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker, rekoč, da se varnost zagotavlja tudi drugače, recimo z razvojno in humanitarno pomočjo, kjer EU prispeva velike zneske.

Najbolj nenavadna konferenca

Zato pa v ZDA Trump nadaljuje z nenavadnimi nastopi. V četrtek je na hitro sklical tiskovno konferenco, ki je trajala uro in pol. Med drugim je temnopolto novinarko očitno samo zaradi barve kože vprašal, ali bi mu ona organizirala srečanje s povezano skupino temnopoltih poslancev v kongresu (ti so se pozneje oglasili, da so Trumpu že davno predlagali srečanje in niso dobili odgovora), trdil je, da je na volitvah osvojil največ elektorskih glasov po Ronaldu Reaganu (v resnici so jih več od njega v tem obdobju osvojili trije od štirih predsednikov), glede obveščevalnih podatkov o stikih njegove ekipe z ruskimi obveščevalci pa je rekel, da »so podatki točni, novice o tem pa lažne«. Po trditvah številnih udeležencev je bila to najbolj nenavadna predsedniška tiskovna konferenca v njihovih karierah.