Odstop predsednikovega svetovalca za nacionalno varnost Michaela Flynna zaradi spornih pogovorov z ruskim veleposlanikom o sankcijah ni razpihal črnih oblakov nad Trumpovo administracijo. Politična nevihta v Washingtonu se nadaljuje, za to je poskrbelo včerajšnje poročanje New York Timesa, da so imeli člani Trumpove predvolilne ekipe in drugi njegovi sodelavci v letu pred volitvami redne stike z visokimi predstavniki ruskih obveščevalnih služb. Pri tem se časnik sklicuje na klice in pogovore, ki so jih prestregle ameriške varnostne in obveščevalne službe. Prestregle pa so jih ravno v času, ko se jim je začelo nakazovati, da skuša Rusija vplivati na ameriške predsedniške volitve z računalniškim vdorom v vrh demokratske stranke in štab Hillary Clinton ter tako domnevno pomagati Trumpu, navaja časnik.

Takšno sovpadanje dogodkov logično pelje k vprašanju, ali so člani Trumpove kampanje morda sodelovali z Rusijo pri poskusih, da vpliva na rezultat volitev. Sogovorniki časnika pravijo, da takšnih dokazov ni. Če bi se izkazalo drugače, bi bile ZDA priča velikanski politični aferi in morda obtožbam za narodno izdajo, navajajo opazovalci.

Trump: Nora teorija zarote

Eden tistih, ki so se pogovarjali z Rusi, je po navedbah neimenovanih obveščevalnih virov časnika nekdanji šef Trumpove kampanje Paul Manafort. Slednji je zavrnil, da bi se pogovarjal s katero koli osebo iz Rusije, za katero bi vedel, da je predstavnik obveščevalne službe. Zvezna policija FBI, ki preiskuje domnevo rusko vpletanje v volitve, je vzela pod drobnogled še vsaj tri osebe blizu Trumpa, navaja New York Times – nekdanjega svetovalca za zunanjo politiko Carterja Pagea, političnega svetovalca Rogerja Stona in samega Flynna, ki je v ponedeljek odstopil, ker je prišlo na dan, da ni govoril resnice o vsebini svojih pogovorov z ruskim veleposlanikom.

Trump se je včeraj na dogajanje odzval na twitterju z besedami, da gre za »noro teorijo zarote« in da gre za poskus, da se prekrije predvolilne napake Clintonove. A obenem je obtožil ameriške obveščevalne službe, da nezakonito dajejo zaupne dokumente medijem, »kot bi šlo za bombone. Zelo neameriško!«

Oglasili pa so se tudi nekateri predstavniki štaba Clintonove. Njen nekdanji tiskovni predstavnik Brian Fallon je tvitnil: »Vse, kar smo sumili med kampanjo, se dokazuje za resnično. To je orjaški škandal.« Demokrati zahtevajo kongresno preiskavo, ki so ji zdaj že naklonjeni tudi nekateri visoki republikanci.