Pet let naj bi 31-letni Meti Plava in 36-letni Uroš Kepic izsiljevala kmeta Aleša Šterna in mu uspela izpuliti kar poldrugi milijon evrov. Vse dokler ju poleti lani niso prijeli. Današnji predobravnavni narok za obtožena izsiljevanja po 213. členu kazenskega zakonika se je za drugoobtoženega Kepica na kranjskem sodišču končal s priznanjem krivde, tožilka Polona Bertoncelj je zanj predlagala pogojno kazen 16 mesecev zapora s štiriletno preizkusno dobo. Kazen bo nezaposlenemu Kepicu, ki prejema socialno pomoč, sodnica Marjeta Dvornik izrekla v ponedeljek, ne more pa biti višja od predlagane.

Prvoobtoženi Plava je že na začetku dejal, da je zanj obtožnica »lahko pravna, ni pa pravnomočna« oziroma je sploh ne razume. »Po njej naj bi na neugotovljenem kraju in na neugotovljen datum dobil denar od Aleša Šterna. Nisem kriv in bom to dokazal,« je dejal po izobrazbi prodajalec, zdaj podjetnik iz Potoč pri Preddvoru. Tožilka je ob tem poudarila, da je obtožnica pravnomočna, odvetnik Plave Mitja Sever pa je predlagal, da se iz spisa izločijo nezakoniti dokazi, ki temeljijo na kršitvah ustavnih pravic 35. in 37. člena ustave: »Pogovori oziroma posnetki, ki jih je posnel tajni policijski sodelavec Aleš Štern, so nastali pred sodno odredbo o odrejenih posebnih sredstvih. Zato so posledično nezakonite tudi odredbe, ki se nanašajo na take dokaze,« je prepričan odvetnik Sever. Posnetke je policiji res dal domnevni oškodovanec, ki pa naj bi jih posnel, ker se je počutil ogroženega, na njih se pogovarja tudi z obtoženim Kepicem. Slednji je dejansko prvi navezal stik s Šternom, ker naj bi mu uredil neko poslovno zadevo, nato je vključil še Plavo in po lanskih navedbah policije se je začel pravi psihični teror nad Šternom, ki naj bi mu med drugim grozili tudi tako, da so ga polili z bencinom in mu pretili, da ga bodo zažgali.

Odvetnik ni obtožen

Policija je ob razkritju izsiljevanja ovadila šest oseb, med njimi tudi odvetnika Primoža Kozino. Ta naj bi z različnimi listinami omogočil »legaliziranje« toka denarja od Šterna k Plavi. Toda sodni senat je tudi po pritožbi tožilstva vztrajal, da ni podlage za obtožbe zoper odvetnika. Zagovornik prvoobtoženega je danes v spis vložil celo kopico pogodb, notarskih zapisov in drugih dokumentov, ki naj bi pojasnili tudi poslovanje Aleša Šterna, ker po njegovem obtožnica ustvarja vtis, da naj bi sleherna vsota, ki jo je Štern dvignil iz banke, končala kot izsiljevalski plen Metija Plave. Res pa je, da je med tem Štern vzbudil pozornost tudi s stečajem kmetijskega podjetja, kjer je bil direktor in solastnik. Tudi v tem primeru se je v razkrivanje okoliščin poslovanja že vmešala policija. Aleš Štern danes začetka postopka ni želel komentirati.

Sodišče si bo zdaj vzelo čas za odločitev o zahtevi obrambe po izločitvi, odgovorilo bo tudi tožilstvo. Danes je tožilka Bertoncljeva zagovarjala zakonitost pridobljenih dokazov, za katere obramba terja obvezno poslušanje vseh pridobljenih posnetkov pogovorov. Seveda bo posebno zanimivo tudi pričanje do zdaj obtoženega Kepica, ki pa do zdaj ni bil v priporu tako kot Plava, ki je priprt od junija lani.