Afera Vatileaks, ki se vrti okoli spornih poslov v Vatikanu, je dobila še en nov, precej nenavaden element. Zdaj so rimski preiskovalci vzeli pod drobnogled domnevno izsiljevanje mlajšega brata nekdanjega italijanskega premierja, Paola Berlusconija. Nekdanja vatikanska strokovnjakinja za odnose z javnostmi Francesca Chaouqui naj bi od mlajšega Berlusconija zahtevala, da odpusti do nje kritičnega novinarja v njegovem časniku Il Giornale, sicer da bo razkrila tajne račune družine Berlusconi v Vatikanski banki. Pri čemer pa oba domnevno vpletena zanikata, da je zgodba resnična.

S prisluhi do premierjevega brata

Preiskovalci so na to zgodbo naleteli med razčiščevanjem sporne prodaje gradu San Girolamo v mestu Narni v Umbriji. Tamkajšnji mestni svet naj bi grad prodal nekajkrat pod tržno ceno, kupljen pa je bil z vatikanskim denarjem, pri čemer naj bi imeli glavno vlogo nadškof Vincenzo Paglia in njegovi sodelavci. Med njimi je bila tudi Chaouquijeva in njen soprog Corrado Lanino, ki ima dobre zveze v vatikanski kuriji. Preiskovalci so očitno prisluškovali telefonu Chaouquijeve ter naleteli tudi na pogovore z Berlusconijevim bratom. Zdaj je tarča preiskave tudi slednji, češ da ni prijavil izsiljevanja. Sicer pa naj bi Chaouquijeva z njim tudi sodelovala in mu ponujala posredovanje v Vatikanu pri dokumentih, ki so jih preiskovalci v ločenem primeru zahtevali o poslih družine Berlusconi.

»Ostal bo samo v spodnjicah«

Vse te preiskave so del ali stranska dejanja afere Vatileaks. Ta se je z objavo zaupnih dokumentov o spornem zakulisnem dogajanju v Vatikanu začela že pod prejšnjim papežem Benediktom XVI., nadaljuje pa se tudi pod papežem Frančiškom, ki je na oblasti od marca 2013. V začetku preteklega meseca sta odjeknili novi knjigi vatikanskih preiskovalnih novinarjev, Gianluigija Nuzzija in Emiliana Fittipaldija, o netransparentni porabi denarja v Vatikanu, denimo dobrodelnega sklada, ki naj bi večino denarja porabil za administracijo. Oba novinarja sta zdaj pred sodiščem zaradi objave zaupnih dokumentov, Vatikan pa je tarča kritik italijanskih novinarskih združenj, da se vede kot totalitarna država.

Nuzzi in Fittipaldi naj bi dokumente dobila od članov komisije Cosea za gospodarsko-administrativne reforme, ki jo je ustanovil papež Frančišek. Trije člani te komisije so pred sodiščem skupaj z novinarjema. Med njimi je tudi Chaouquijeva, ki zanika, da bi jima dala dokumente in izdala papeževo zaupanje. Trdi, da je žrtev tistih krogov vatikanske kurije, ki nasprotujejo papeževim poskusom reform – finančnim in administrativnim morda še bolj kot ideološkim. Poleg nje sta obtožena še španski duhovnik Lucio Angel Vallejo Balda in njegov pomočnik.

Pri tem pa je rimska La Repubblica v teh dneh objavila še memorandum duhovnika Balda njegovemu odvetniku, v katerem navaja, da ga je Chaouquijeva lani v Firencah zapeljala in da je torej kršil zaobljubo celibatu. Dejala naj bi mu, da je v resnici tajna agentka italijanske obveščevalne službe in da je njen zakon z Laninom samo krinka. Chaouquijeva oboje zanika in ga je tožila zaradi obrekovanja. Pravi, da bo »ostal samo v spodnjicah«, če trditve ne dokaže, in da če bi že želela prevarati soproga, tega ne bi storila z Baldom, »saj njega ne zanimajo ženske«.