»Evropska državljanska pobuda potrebuje vašo podporo za zaščito zakonske zveze in družine v Evropi. Danes zakonodaja v nekaterih državah več ne ščiti zveze med moškim in žensko, ki edina zagotavlja, da ima otrok mamo in očeta. Zakonska zveza obstaja med moškim in žensko in družina temelji na zakonski zvezi in/ali starševstvu. Prosimo, podprite evropsko pobudo ’Mama, oče in otroci’ zdaj in oddajte svoj podpis!« Tako se je sedem nevladnih organizacij, povezanih s slovensko Katoliško cerkvijo, obrnilo na župnije in jih zaprosilo, naj poziv, ki je del evropske državljanske pobude za zaščito zakonske zveze in družine, posredujejo župljanom na vse dostopne načine: »v nedeljskih oznanilih, v zakonskih skupinah, župnijskih svetih, na spletni strani, predvsem pa po elektronski pošti«.

Nova-stara katoliška definicija družine

Kot nam je pojasnil tajnik Slovenske škofovske konference (SŠK) Tadej Strehovec, bo zbiranje potekalo do aprila, po dostopnih podatkih pa se je začelo že pred slabim letom dni. »Manjka nam zelo malo podpisov in sramotno bi bilo, da se ne zganemo. Dokazali smo že, da zmoremo precej težje stvari,« je v začetku decembra pisalo v dopisu, ki ga je podpisal Luka Mavrič, tajnik Urada za družino pri ljubljanski nadškofiji. Strehovec nam je sicer zatrdil, da so prvotne pobudnice nevladne organizacije, med njimi Iskreni.net in Zavod Živim ter Zakonci za Kristusa. Te naj bi se, tako Strehovec, tudi obrnile »neposredno na župnije«. »Odločitev, na kakšen način bodo posamezne župnije zbirale podpise, je odvisna od odločitve župnikov oziroma posameznih cerkvenih gibanj,« pravi Strehovec. »Na SŠK pa smo prepričani, da so takšne pobude izrednega pomena in da jih je treba podpreti,« dodaja.

Dopis je bil opremljen še z nekaj drugimi definicijami ključnih pojmov poleg družine. Tako »družinske odnose« opredeljujejo kot »razmerja med dvema zakoncema, med staršema in njunimi otroki«, »zakonsko zvezo« pa kot »trajno in zvesto skupnost med moškim in žensko z namenom osnovanja družine«.

»Mum, dad and kids«

Po pravilih EU mora biti za uspeh na evropski ravni zbranih milijon podpisov državljanov EU iz vsaj sedmih od osemindvajsetih držav članic. Če pobuda, ki poteka v vseh državah, uspe, jo morajo uradno obravnavati institucije EU. Kot nam je pojasnil Strehovec, pričakujejo, da bi Evropska unija definicijo družine, ki jo predlagajo, vključila v svoj zakonodajni okvir. Na evropski ravni ima pobuda angleško ime »Mum, dad and kids«.

Zavzemanje katoliških krogov in RKC za uveljavitev definicije družine in zakonske zveze po katoliških merilih sovpada z vračanjem družinskega zakonika, ki ga je vlada potrdila predvčerajšnjim, v zakonodajni postopek. V njem je sicer zakonska zveza prav tako opredeljena kot razmerje med moškim in žensko, predlagana definicija družine pa bi za katoliške kroge utegnila biti problem. Vlada namreč predlaga, da bi družino opredelili kot »življenjsko skupnost otroka z enim ali obema od staršev ali z drugo odraslo osebo, če ta skrbi za otroka in ima po tem zakoniku do otroka določene obveznosti in pravice«. Gre za širšo definicijo, kot velja zdaj. Vključila bi tudi na primer matere ali očete samohranilce z otroki, pojasnjujejo na vladi. Prav takšno definicijo pa so katoliške nevladne organizacije, Cerkev in desne politične stranke zrušile že na referendumu o družinskem zakoniku leta 2012.

»Koalicija za otroke« na domačem terenu

Po naših informacijah koalicijske stranke predlagano definicijo družine podpirajo, kakšnih glasnejših nasprotovanj pa tudi v desnosredinskih parlamentarnih strankah še ni bilo slišati. Po mnenju naših sogovornikov iz politične desnice tudi zato ne, ker predloga zakonika še niso natančneje proučili. Po nekaterih informacijah pa naj bi vodilne v Novi Sloveniji predlagana definicija družine vendarle obremenjevala. Predvsem zato, ker bi jo njihovi volilci kaj težko sprejeli. Pričakujejo, da se bo na novo definicijo družine odzvala koalicija Za otroke gre, ki jo vodi Aleš Primc. Ta je namreč že na referendumu leta 2012 narekovala tempo nasprotovanj. Pred časom je Primc tudi napovedal, da se bo vključil v strankarsko tekmo. Tako bi lahko Primc tudi z glasnim nasprotovanjem družinskemu zakoniku skušal prevzeti glasove NSi.

Če bo nasprotovanje tej dikciji zelo ostro, ministrica Anja Kopač Mrak in vlada pri novi definiciji ne bosta vztrajali za vsako ceno. Slišati je, da so se predlagatelji zakonika z nasprotniki pripravljeni pogovarjati. Ne želijo namreč, da bi celotni družinski zakonik, ki prinaša številne nujne rešitve v korist otrok, spet padel na referendumu zaradi ideoloških razlik. Vladni pravniki sicer pravijo, da zakonska definicija družine niti nima pravnih posledic, torej bi zakonik deloval tudi brez te definicije. Zagotovo pa ima velik simbolni pomen.