Minister za brexit David Davis, že skoraj pozabljeni nekdanji evroskeptični kandidat za vodjo konservativcev, ki se lahko brexitu zahvali za vrnitev na ministrski položaj, je Britancem povedal, da pred februarjem ne bodo vedeli, za kakšen brexit se bo odločila vlada, saj do takrat ne bo objavila svojega načrta. Čeprav je premierka Theresa May napovedala sprožitev brexita pred 31. marcem prihodnje leto, je Davis priznal, da načrt še vedno obdelujejo, da bo potrebnih še veliko raziskav in odločitev, posebno o vplivu brexita na gospodarstvo, pravosodje in notranje zadeve, preden bo pripravljen. Vlada ga ni hotela in nameravala objaviti, a je morala popustiti zaradi pritiskov parlamenta in laburistične opozicije.

Je preklic brexita mogoč?

Davis je prvi član vlade, ki je namignil, da vlada očitno načrtuje trdi brexit, saj je dejal, da ne bo privolila v »kakršen koli nadzor EU nad britansko priseljeniško politiko«. Verjetno največja novost iz ust enega od vodilnih brexitovcev je bilo priznanje, da obstaja možnost preklica brexita, čeprav bi bilo to »zelo zelo težko«. Da torej ni stoodstotno to, kar vztrajno ponavlja premierka Mayeva: »Brexit je brexit!« Britance tako še vedno begajo različna sporočila različnih ministrov. Medtem ko je Davis napovedal trdi brexit, je finančni minister Philip Hammond, ki je bil proti brexitu, kot prvi napovedal počasen brexit, ko je dejal, da vsi razmišljujoči politiki povsem jasno zagovarjajo »prehodni dogovor« z EU, da bi ublažili možne posledice, ki bi jih čutila britanska podjetja. Vlada je pod pritiskom poslovnih združenj in bank, naj se pogaja za prehodno obdobje, da bi brexit potekal bolj gladko.

O trgovinskem sporazumu morda deset let pogajanj

Davis je dejal, da se bo Britanija sočasno, ko se bo o brexitu pogajala z EU, začela pogajati tudi o trgovinskem sporazumu z EU, ki je za pobrexitsko Britanijo ključnega pomena, saj izvoz v EU predstavlja okrog 44 odstotkov britanskega letnega izvoza. V letu 2015 je britanski izvoz v EU dosegel 220 milijard funtov, v preostale dele sveta pa 290 milijard funtov.

Medtem ko Davis in drugi ministri trdijo, da je sklenitev trgovinskega dogovora možna v dveh letih, je britanski veleposlanik v EU Ivan Rogers poskrbel za nemajhen šok na Otoku, ko je trdil, da utegnejo pogajanja o trgovinskem sporazumu z EU trajati do deset let. To naj bi »zasebno« povedal vladi Therese May, ki sinoči, ko je prišla na vrhunsko zasedanje EU v Bruslju, na katerem naj bi se med večerjo prvič uradno pogovarjali tudi o brexitu, ni hotela komentirati te za britanska podjetja strah zbujajoče napovedi. Rogers naj bi vlado opozoril, da trgovinskega sporazuma ne bo pred sredino dvajsetih let (okoli leta 2025) in da utegnejo parlamenti članic EU zavrniti sklenjeni dogovor. Medtem ko vlada kar naprej napoveduje gladki rdeče-belo-modri brexit (patriotski, v barvah britanske zastave Union Jack), imajo Britanci občutek, da se obeta precej drugačen, kaotičen brexit.