Brexit oziroma napovedani in na referendumu izglasovani izstop Velike Britanije iz Evropske unije vse od junija še ni nagnal strahu v kosti neustrašnih domačih potrošnikov, ki (še) niso niti malo spremenili nakupovalnih navad ali omejili lova na razprodaje. Pri tem so na minuli črni petek, podaljšan v črno soboto in nedeljo, dosegli nov rekord. Resda samo v spletnih trgovinah, medtem ko so običajne trgovine prvič na ta dan, ko Britanci daleč največ zapravijo za nakupe, spominjale na mesto duhov.

Najcenejši kraj na svetu za luksuzno blago

V petičnih četrtih britanske prestolnice je nešteto majhnih, dragih tako imenovanih luksuznih nišnih trgovin, v katere Londončani in drugi Otočani s povprečno globokimi žepi pa tudi »srednjerazredniki« nikoli ne vstopijo. V četrti Kensington je na primer trgovinica, v kateri prodajajo samo keramične japonske nože za pripravo sušija, ki stanejo od 500 pa tja do več kot 800 funtov. En sam nož, ja. V njeni soseščini je trgovina s ploščatimi ženskimi klobučki, katerih cene se začnejo pri 400 funtih. V teh in nešteto drugih podobnih trgovinah, v katerih je malokdaj videti stranke (očitno jih je dovolj za preživetje, saj lastniki plačujejo astronomske najemnine), je po brexitski referendumski odločitvi gneča. Kaj se dogaja?

London je po brexitu postal globalna nakupovalna meka za bogate od blizu, od Francozov do Italijanov in Skandinavcev, in od daleč, od Američanov do Avstralcev in Kitajcev. Lovišče ugodnih nakupov za bogataše, ki so do pred kratkim te iskali in našli v New Yorku. Zakaj? Zaradi velikega padca vrednosti funta. Pred brexitskim referendumom je bil funt vreden 1,45 dolarja, zdaj je 1,25 (vmes je bil še manj). Izgubil je veliko vrednosti tudi v primerjavi z evrom: pred brexitom je bil en evro vreden 0,76793 evra, zdaj je 0,85182 (vmes je bil vreden tudi 0,9 funta). Veliki letalski prevozniki oglašujejo polete v London kot polet v »najcenejši kraj na svetu za nakupe, mesto za cenene nakupe luksuznega blaga«, kot so dragi nakit, ženske torbice in parfumi, ki izginjajo s polic, kot bi bili zastonj.

Bogate gospe rade lepo dišijo

Znana parfumerija Penhaligon's, ki se hvali, da v njej kupuje prestolonaslednik princ Charles, ugotavlja, da so jo tujci na novo odkrili. Posebno Francozi in Italijani. Najraje kupijo kolekcijo njenih štirih parfumov, ki stane 720 funtov. Imeli so celo stranko iz Evrope, ki je kupila štiri te kolekcije in plačala 3080 funtov. Dolgo bo lepo dišala. Pred brexitom bi jo stale dobrih 4000 evrov, zdaj so jo skoraj 400 evrov manj. Poznavalci so izračunali, da se bogatim damam bolj splača kupiti 64 odstotkov najdražjih ženskih torbic v Londonu namesto v ZDA, Britaniji ali na Kitajskem.

Nakupovalna mrzlica se je začela že dan po brexitu oziroma padcu funta. Začeli so jo tuji obiskovalci, ki so bili takrat v Britaniji. V eni izmed trgovin s torbicami v petični četrti Chelsea je tisti petek po referendumu zmanjkalo torbic. Jesen je prinesla na tisoče nakupovalcev z vsega sveta. Gneča je bila tudi v velikih dragih snobovskih trgovinah, kot je Harvey Nichols, posebno na oddelkih, kjer prodajajo drage ženske parfume, nakit in torbice. Trgovina je morala kar naprej naročati nove zaloge, na primer Guccijeve torbice dionysus, saj jih je nenehno zmanjkovalo. Seveda, saj v Londonu stane »samo« 1180 funtov, v New Yorku pa 1890 dolarjev. Bogate ameriške gospe so na tak način privarčevale 474 dolarjev. Pri eni sami torbici. Na splošno ugotavljajo, da se je prodaja luksuznega blaga v Londonu po brexitu povišala za 20 odstotkov. Pri mnogih tudi za 50 odstotkov. Dober primer so razkošne poročne obleke, poročni prstani in tiare.

Navalili so tudi Slovenci

Na London niso navalili samo ameriški, francoski, kitajski in drugi bogataši, ampak tudi Slovenci. Ko sem v soboto letel iz Ljubljane v London, je bilo letalo polno slovenskih nakupovalcev. Kako vem, da niso odhajali na ogled turističnih atrakcij? Ker sem jih kar nekaj vprašal, kaj jih vleče v London. »Zapravljat gremo,« je bil večinski odgovor. Slovenci in drugi, ki lahko, pa po brexitu veliko zapravljajo v Britaniji tudi prek spleta. Domači spletni nakupi so doživeli nov, povsem nor nakupovalni rekord na črni petek, ko naj bi britanski lovci na razprodaje zapravili blizu dve milijardi funtov (lani »samo« 1,1 milijarde), ogromno večino na spletu, saj so bile velike trgovine podobne mestu duhov. Razprodaje so bile na spletu še ugodnejše kot v običajnih trgovinah. Minuli črni konec tedna naj bi se, brexit gor ali dol, mehak ali trd, neustrašni britanski kupci ločili od približno še dveh milijard funtov.

Nekateri so se na padec funta odzvali do potrošnikov neprijazno. S povišanjem cen, ki je najmanj izničilo nastalo razliko v vrednosti funta. Posebno proizvajalci elektronskih naprav, uvozniki vina in avtomobilov. Velika večina proizvajalcev in prodajalcev luksuznega blaga še ni povišala cen, a pri tem ne bo ostalo. V najbolj snobovski londonski trgovini Harrods napovedujejo, da se bo to zgodilo v začetku februarja 2017, če bo znižana vrednost ostala nekaj stalnega. Ko se bo to zgodilo, bodo končno nasankali domači bogataši, ki bodo morali odšteti več denarja za luksuzno blago.