Kriminalisti so zaradi suma malomarnega zdravljenja bolnika, ki je po neuspešnem oživljanju umrl, ovadili dve zdravnici ljubljanske Nevrološke klinike. Po naših informacijah naj bi bila ena od ovadenih Simona Šteblaj, ki je leta 2014 prispevala k razčiščevanju dogajanja ob smrti enega od bolnikov Ivana Radana. Kot je znano, pa so kriminalisti širše dogajanje na Nevrološki kliniki vzeli pod drobnogled tudi zaradi Radanovih očitkov na račun tamkajšnjih razmer in (nekdanjih) sodelavcev.

Spor ob bolniku, ki je potreboval oživljanje

Kriminalistična preiskava je pokazala, da je bolnik umrl zaradi ravnanj zaposlenih v nasprotju s pravili zdravniške znanosti in stroke. Po naših informacijah naj bi šlo za bolnika z neozdravljivo boleznijo motoričnega nevrona, dogajanje v tem primeru pa so že pred kriminalisti preverjali nadzorniki ministrstva za zdravje (o izsledkih širokega upravnega nadzora na Nevrološki kliniki so lani jeseni obvestili policijo). Analizo so opravili tudi v bolnišnici.

Omenjenega bolnika so med zdravljenjem premestili z intenzivnega na oddelek z običajno nego, kjer pa ni bilo stalnega nadzora nad njim. Bolnikove težave z dihanjem in srčnim utripom so zato zaznali kasneje. Zatikalo se je tudi pri oživljanju, med katerim naj bi se zaposleni sprli. Zdravnica naj bi medicinskim sestram očitala nesposobnost, jih je pa menda obračunavanje ob bolniku, ki je zatem umrl, precej razburilo. Kljub vsemu obdukcija, ki bi lahko prinesla pomembne odgovore, ni bila opravljena. Kasnejša analiza naj bi sicer potrdila neprimernost komunikacije med zaposlenimi. Napak ali malomarnosti, ki bi bile lahko vzrok za smrt bolnika, pa takrat niso ugotovili.

»Strokovni nadzori so pokazali, da so zaposleni ravnali v skladu z obstoječo klinično prakso, skladno z evropskimi standardi,« so sporočili iz UKC Ljubljana. Spomnili pa so, da v času bolnikove smrti niso imeli »vmesne« enote, kjer bi skrbeli za intenzivni nadzor nevroloških bolnikov. Prostore zanjo so uredili nedavno, z dodatnimi zaposlitvami pa bo glede na njihove napovedi polno zaživela v prihodnjih mesecih. Namestitev bolnikov, ki so že odpuščeni z intenzivnih oddelkov, še vedno pa potrebujejo poostren nadzor, naj bi bila v prihodnje tako varnejša. Ugotovitev policije v največji bolnišnici niso komentirali, poudarili so le, da »kazenska ovadba še ni dokaz o kakršni koli krivdi«.

Neprimerno premeščanje

Vloga Simone Šteblaj v razčiščevanju primera Radan je bila pred časom omenjena v razpravi, ki so jo opravili člani državnozborskega odbora za zdravstvo. Ob povzemanju sosledja dogodkov so ugotavljali, da sta ob smrti 83-letnega bolnika Radan in vodja intenzivnega oddelka Viktor Švigelj podpisala odstop od obdukcije. Specializantka anesteziologije, ki se je o kaliju pri umrlem bolniku pogovarjala z Radanom, naj bi o dogajanju povedala svoji mentorici Branki Ožek, ta pa Šteblajevi, ki naj bi se strinjala s seznanitvijo Šviglja. Kasnejše ukrepanje odgovornih je bilo sicer precej počasno. Bolnik je umrl 16. decembra, interni strokovni nadzor pa so odredili 24. decembra 2014. Radan je v nadaljevanju trdil, da so bile njegove prvotne navedbe o dovajanju kalija umirajočemu bolniku le provokacija, s katero je želel opozoriti na neprimerne razmere na Nevrološki kliniki.