V petkovem Dnevniku smo napovedali, da naj bi (vsaj) en poslanec ta teden zapustil SDS. To se je tudi zgodilo – včeraj je iz Janševe stranke izstopil Andrej Čuš. Vsem ljubiteljem teorij zarote pa je sporočil: »Ne pošiljata me ne Janez (Janša, op. p) ne Milan (Kučan, op. p.), prav tako za mano ne stoji noben stric ali teta iz ozadja.« Parlamentarno pot bo nadaljeval kot samostojni poslanec.

Čuš se je tako pridružil nekaterim vidnim članom SDS, ki so v preteklih tednih izstopili iz stranke. Minister v obeh Janševih vladah Žiga Turk ocenjuje, da so izstopi iz strank nekaj običajnega. »To se dogaja vsem strankam, novica pa je to samo v zvezi s SDS. Deloma je tako zaradi posebno kritične pozornosti, ki jo ima stranka v dominantnih medijih, deloma pa tudi zaradi nestrpnih odzivov stranke in poskusov diskreditacije odhajajočih. Ljudje, ki bi želeli videti samokritičen odziv, ostajajo razočarani,« meni Turk.

Tekmovanje v poslušnosti Janši

Čeprav je Andrej Čuš včeraj dejal, da do svoje bivše stranke ne goji nobenih zamer, je bilo iz njegovih besed mogoče razbrati kar nekaj kritik na račun SDS. »Namesto da bi poslanci SDS tekmovali, kdo bo predlagal več rešitev za državo, tekmujejo v tem, kdo bolj posluša Janeza Janšo,« je prepričan Čuš. K njegovi odločitvi za odhod iz SDS je med drugim pripomogel tudi kandidacijski postopek v stranki za prihodnje parlamentarne volitve. »Vsem, ki so bili do določenih ravnanj kritični, so poskušali kandidaturo preprečiti,« ocenjuje Čuš in dodaja, da je imel sam izjemno podporo lokalnih odborov stranke.

V SDS trdijo drugače. »Andrej Čuš ni dobil podpore vseh volilnih odborov v volilnem okraju, kjer je bil pred dvema letoma izvoljen za poslanca,« so zapisali. Ob tem pa dodali, da je govorjenje o (ne)uvrstitvi na seznam kandidatov za prihodnje volitve prenagljeno.

Čuš napoveduje ustanovitev programskega sveta, ki mu bo pomagal pri pripravi predlogov zakonskih sprememb, vanj pa si želi vključiti strokovnjake. Ali bi to lahko pomenilo zametek nove stranke, ni ne zanikal ne potrdil, saj na vprašanja novinarjev ni želel odgovarjati.

Bo odšel še kateri poslanec SDS?

V zadnjih dneh so zakrožile informacije, da o odhodu razmišlja več poslancev SDS: poleg Andreja Čuša so omenjali Marka Pogačnika, Zvonka Laha, Anžeta Logarja, Franca Breznika, Danijela Krivca... Pogačnik in Breznik sta to na twitterju včeraj zanikala. Prav tako nam je Krivec dejal, da o odhodu ne razmišlja. Lah pa je za Siol.net povedal, da do poletja stranke najverjetneje ne bo zapustil, saj se posveča različnim zakonodajnim postopkom. »Bomo videli, kaj bo prinesel čas.« Ob tem je priznal, da z dogajanjem v stranki ni ravno zadovoljen. Najbolj ga moti, da se ne ukvarjajo z aktualnimi stvarmi in prihodnostjo, ampak s preteklostjo.

Nekateri naši sogovorniki iz največje opozicijske stranke so prepričani, da si bo Zvonko Lah s svojo kritično oceno prislužil ostre napade predsednika SDS, in se sprašujejo, ali bo lahko še zdržal v stranki. SDS je sicer v petkovem odzivu na poročanja medijev o možnih odhodih njihovih poslancev na svoji spletni strani zapisala, da vse izstope z redkimi izjemami obžalujejo. »Še posebno tiste, ko 'vidni član' izstopi potem, ko ni ponovno izvoljen na plačano funkcijo, ko ga konkurenčni kandidacijski postopek ne uvrsti na volilno listo ali ko zaradi zmanjšanja sredstev izgubi delovno mesto v strokovni podpori stranke. Te primere obžalujemo zato, ker se ob njih velikokrat izkaže, da s temi posamezniki nismo delili skupnih vrednot, ampak zgolj funkcije oziroma službe.«

Ideološki boj vendarle izgublja sapo

Politični analitik Igor Pribac na vprašanje, ali zadnji odhodi vendarle nakazujejo, da SDS izgublja moč, odgovarja: »Mogoče, ne pa nujno.« Ob tem dodaja, da se izstopi pomembnih članov SDS dogajajo že dlje časa, vendar se to na volilnih rezultatih stranke doslej ni pomembneje odražalo, prav tako pa ima SDS po javnomnenjskih raziskavah še vedno visoko podporo. Kot prelomni odhod, ki bi lahko pomembneje vplival na Janševo moč, sicer Pribac ocenjuje izstop Vere Ban. »Banova je pretrgala popkovino Janševe SDS s Pučnikovo SDSS in s tem odvzela nekaj ideološke podlage, ki si jo je prilastil Janša.« Profesor na ljubljanski filozofski fakulteti v ozadju ponovne politizacije osamosvojitve, ki je bila sprožena z ovadbo proti Kučanu, tako vidi Janševo težnjo, da bi si z ohranitvijo hegemonskega položaja na desnici zavaroval prvenstvo v lastni stranki, ki je močno omajano. »V spopadu med Janšo in Kučanom se marsikateri konservativno razmišljujoči volilec, ki sicer ni velik privrženec predsednika slovenskih demokratov, postavi na Janševo stran.« Po Pribačevi oceni pa ideološkemu boju pri nas vendarle pohaja sapa, saj so tudi v SDS vse glasnejša opozorila, da Slovenija ne sme biti talka prikritega dvostrankarskega sistema. »Na drugi strani pa ni mogoče prezreti, da je Janša preživel že vse mogoče napade in ostal nesporni gospodar slovenske desnice,« še dodaja politični analitik.