Zaradi Janševega nenehnega odpiranja ideoloških tem, zaradi njegovega nedopuščanja drugačnih mnenj oziroma zaradi »vrste nerazumnih potez in izjav v zadnjih mesecih« nekaj poslancev največje opozicijske stranke resno razmišlja o odhodu iz SDS – (vsaj) eden od njih naj bi celo razmišljal, da bi to storil že prihodnji teden. Iz izvršilnega odbora SDS pa je izstopila Romana Jordan, ki je bila na sejah organov stranke v preteklosti kritična do nekaterih potez vodstva SDS in je bila zato deležna ostrih Janševih odzivov. Na spletni strani slovenskih demokratov namreč njenega imena med člani izvršilnega odbora ni več mogoče najti. Jordanova na naša vprašanja včeraj ni želela odgovarjati.

Pöttering je k podpisu izjave povabil Novakovo in ne Janše

Zaradi vse radikalnejše politike pa naj bi Janša izgubljal podporo tudi pri bolj umirjenih predstavnikih Evropske ljudske stranke. Na to naj bi kazala tudi izjava o begunski krizi, k podpisu katere je predsednik fundacije Konrada Adenauerja (KAS) Hans-Gert Pöttering povabil predsednico Nove Slovenije Ljudmilo Novak, po naših zanesljivih informacijah pa ne (tudi) prvaka največje stranke na desnici Janeza Janše (izjava Pötteringa in Novakove). Na spletni strani SDS so sicer v preteklosti večkrat izpostavili dobro sodelovanje njihove stranke z omenjeno fundacijo, še zlasti pa so se radi pohvalili z odličnimi odnosi z vodilno nemško stranko CDU, katere možganski trust je KAS.

Na SDS smo včeraj naslovili vprašanje, ali je do kakšne ponudbe fundacije Konrada Adenauerja, da izjavo o begunski krizi podpiše tudi Janez Janša, vendarle prišlo, a nam nanj niso odgovorili. Prav tako smo tiskovnim predstavnikom predsednika fundacije Hansa-Gerta Pötteringa poslali vprašanje, zakaj so k sodelovanju povabili (le) Novo Slovenijo oziroma ali so se obrnili še na kakšno drugo slovensko stranko. Tudi njihovega odgovora nismo prejeli.

V krogih blizu NSi pa kot razlog za to, da je bila k podpisu povabljena Nova Slovenija in ne slovenski demokrati, med drugim navajajo radikalna stališča SDS glede reševanja begunske problematike, ki se bistveno razlikujejo od politike CDU na tem področju. Ob tem spominjajo na Janševe ostre kritike politike nemške kanclerke Angele Merkel do migrantov na družbenih omrežjih. Prav tako je mogoče slišati, da je bil ob obisku vodstva NSi pri vodilnih predstavnikih CDU junija lani sklenjen neformalni dogovor o poglabljanju medsebojnih odnosov, s čimer naj bi bila Nova Slovenija prepoznana kot zastavonoša krščanske demokracije v Sloveniji. V vodstvu NSi nam teh navedb niso želeli komentirati. Na vprašanje, kako si razlagajo, da je Pöttering k sodelovanju povabil prav njihovo stranko, so dejali, da v fundaciji Konrad-Adenauer pri soočenju z begunsko krizo očitno v NSi prepoznavajo konstruktivno partnerico.

»Janša prestopa mejo sprejemljivega«

Da Janša tudi v vrstah Evropske ljudske stranke uživa vse manj simpatij, so zaznali tudi nekateri nezadovoljni poslanci SDS. »S svojimi ravnanji, izjavami in tviti Janša vse pogosteje prestopa mejo sprejemljivega,« nam je dejal eden od njih. Drugi naš sogovornik iz poslanske skupine največje opozicijske stranke se z njim strinja in svoje razočaranje nad Janševo politiko pojasnjuje z več konkretnimi primeri. Med drugimi z Janševo zahtevo, da poslanci SDS ne podprejo zakona o partnerski zvezi. Čeprav so slovenski demokrati zagotavljali, da zakonu o zakonski zvezi ne bi nasprotovali, če ta ne bi istospolnim parom omogočal posvojitve otrok, je namreč prvak SDS le nekaj mesecev kasneje zahteval, da glasujejo proti zakonu o partnerski zvezi, ki tovrstnih posvojitev ne dopušča. »Ker je Janša ocenil, da bi s podporo temu zakonu zmanjšali manevrski prostor novonastajajoči stranki Aleša Primca, smo morali tako rekoč čez noč spremeniti stališče,« je poudaril naš sogovornik.

Sateliti na desnici bodo razdrobili glasove

Janševemu ustanavljanju »satelitov na desnici«, med katere poleg nastajajoče Primčeve stranke prištevajo tudi Novo ljudsko stranko nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja, ki naj bi bil v zadnjih mesecih reden obiskovalec prvaka SDS, pa morebitno liberalno stranko Blaža Vodopivca, neredki v SDS niso naklonjeni. Ne strinjajo se z Janšo, ki izpostavlja, da bo z novimi desnimi strankami obogateni politični prostor pripeljal do oblikovanja zmagovite koalicije desnosredinskih strank. »Glasovi na desnici se bodo razdrobili in izgubili; kaj lahko se zgodi, da desnosredinske stranke ne bodo uspele dobiti niti tretjine poslanskih mest,« je pesimističen eden od slovenskih demokratov. V nedavni odločitvi Janeza Janše, da vse neplačnike strankine članarine uvrstijo na nekakšno »pasivno listo«, s čimer se je število članov SDS s 30.000 znižalo na okoli 12.000, pa prepoznava nesprejemljivo prepuščanje članov SDS satelitskim strankam.

Nespodobno povezovanje Banove s Kučanom

Še zlasti pa v SDS odmevajo zadnji izstopi nekoč vidnih predstavnikov stranke, predvsem nekdanjega notranjega ministra Dragutina Mateja in dolgoletne zveste sodelavke Jožeta Pučnika in nato Janeza Janše Vere Ban, ter Janšev (ne)odziv na te odhode. Banova kot razlog za svojo odločitev navaja, da ni več mogla gledati, kako prvak SDS ravna s svojimi ljudmi. »Ne morejo uveljavljati svojih mnenj. Saj vendar en sam človek ne more vsega vedeti, vsega znati, vsega čutiti. Takšno početje je nerazumno,« je poudarila v sredinem intervjuju na POP TV. SDS je ta nastop Banove na twitterju povezala s Kučanom oziroma z mobilizacijo vseh njegovih sil zaradi ovadbe združenja VSO proti njemu, s tem pa je v delu stranke povzročila novo ogorčenje. »Povezovati Banovo s Kučanom je skrajno nespodobno,« je prepričan eden od vidnejših članov SDS.