Na torkovo ustanovno skupščino delniške družbe Nova24TV je prišel tudi doktor utaj davčnih obveznosti Rok Snežič. S prvakom SDS Janezom Janšo se poznata – ne nazadnje sta bila cimra v zaporu na Dobu. Snežič se je pripeljal v belem porscheju panamera, kot nam je zaupal, pa ima tudi črnega cayenna.

Vendar pa na ustanovno skupščino ni prišel, da bi sam vložil kaj denarja v novo televizijo, temveč ga je za to – kot zagotavlja – pooblastila njegova žena. Klavdija Snežič se je namreč odločila za nakup delnic v višini kar 25.000 evrov, kar naj bi bil po naših informacijah najvišji vložek za zagon novega televizijskega programa. Klavdija Snežič je bila na torkovi skupščini tudi imenovana za članico upravnega odbora Nova24TV (poleg nje so v odboru še Aleš Hojs, Božo Predalič, Ivan Štuhec in Aleš Primc, izvršni direktor nove delniške družbe pa je postal Andrej Kregar).

Na Dobu samo ob koncih tedna

Klavdija Snežič je lastnica in direktorica podjetja Snežič davčni inženiring, ki se ukvarja z davčnim svetovanjem. Kot nam je včeraj zaupal Rok Snežič, ki je pred časom objavil osebni stečaj, pa je sam trenutno zaposlen pri njej. »V stečaj nisem šel zato, da bi komu ostal dolžan, temveč zato, ker mi je davkarija dala nezakonito odločbo. Sam sem bil dolžan edino babici, pa še to sva rešila, saj sva sklenila poravnavo,« nam je dejal Snežič.

V zaporu na Dobu se je Snežič znašel zaradi davčne utaje in pranja denarja. A posebej poudarja, da ni bil nikoli obsojen na zaporno kazen, temveč je s tožilstvom sklenil sporazum za alternativno kazensko sankcijo, to je zapor ob koncu tedna in javna dela. Kar pomeni, da na Dobu preživi od sobote zvečer do ponedeljka zjutraj. Tam bo moral prenočevati še kakšnih sedem ali osem koncev tedna.

Sicer naj bi po naših informacijah večina ustanoviteljev nove televizijske hiše v ta projekt za zdaj vložila precej manjše zneske. Tako naj bi poslanci SDS večinoma prispevali po 500 evrov, nekateri ustanovni družbeniki (med njimi menda tudi upokojeni brigadir Tone Krkovič in prokurist Rotisa Ivan Črnkovič) pa tisoč evrov. Kot pravijo naši viri, kakšne vsebinske razprave na torkovi ustanovni skupščini nove televizije ni bilo – prvak SDS naj bi se po teh navedbah zgolj kratko oglasil pri enem od tehničnih statutarnih vprašanj.

Težave s koncentracijo in radijskimi frekvencami

Je pa z novimi mediji, ki jih snuje Janez Janša, še vedno povezanih kar nekaj odprtih vprašanj. Najprej je treba opozoriti na 59. člen zakona o medijih, po katerem lahko posamezen izdajatelj izvaja samo radijsko ali pa samo televizijsko dejavnost. Kot je znano, sta bili v torek ustanovljeni sicer dve družbi – Nova, d.o.o., bo izdajala spletni portal in radio, delniška družba Nova24TV pa televizijski program. Vendar je po zakonu tudi v primeru dveh fizičnih ali pravnih oseb hkratno opravljanje radijske in televizijske dejavnosti prepovedano, če gre za povezani osebi. »Glede na dosedanje besede in dejanja akterjev ustanavljanja radijske in televizijske postaje je razvidno, da gre za jasno povezane osebe s skupno poslovno politiko oziroma ki poslujejo usklajeno z namenom doseganja skupnih ciljev. Takšno delovanje je torej po obstoječem zakonu o medijih prepovedano. Zdaj lahko čakamo na odziv odgovornih organov, predvsem inšpektorja za medije,« opozarja Marko Milosavljević z ljubljanske fakultete za družbene vede.

Med težavami, s katerimi se soočajo ustanovitelji novih medijskih hiš, je tudi pridobitev radijskih frekvenc. »Želimo imeti svojo frekvenco,« poudarja koordinator novega medijskega projekta Boris Tomašič. A Janševa zamisel, da bi s svojo radijsko postajo zajeli »celotno ozemlje Slovenije«, je težko izvedljiva oziroma zgolj v primeru, če bi pokupili radijske postaje po različnih koncih Slovenije, za kar pa bi potrebovali okoli tri milijone evrov. Kot namreč pojasnjujejo na agenciji za komunikacijska omrežja in storitve, je večina frekvenc že podeljenih. Agencija sicer pripravlja razpis za nabor prostih frekvenc, ki pa ne pokrivajo zelo velikih območij. Janši torej za doseganje nacionalne pokritosti preostanejo zgolj omrežja kabelskih in drugih operaterjev ali internetni radio, kar pa njegovih poslušalcev najverjetneje ne bo zadovoljilo.