V družbi so pojasnili, da jih je na povišanje globe opozorilo mestno redarstvo. Podlago za povišanje naj bi našli v 98. členu novega zakona o pravilih cestnega prometa, ki je v veljavo stopil s 1. julijem. Ta je v javnosti znan predvsem po strožjih kaznih za najhujše kršitve omejitev hitrosti in vožnje pod vplivom alkohola. Na mestni občini so nam včeraj pojasnili, da so od uveljavitve novega zakona Ljubljanska parkirišča in tržnice mestnemu redarstvu poslali šest predlogov za uvedbo postopka zoper kršitelje, ki niso poravnali parkirnine in naj bi jim tako že grozila občutno višja globa.

Ko smo se po pojasnila, zakaj so v novem zakonu tako drastično povišali s parkirninami povezane kazni, obrnili na ministrstvo za promet, pa smo dobili presenetljiv odgovor, da napovedano povišanje glob za parkiranje v Ljubljani ne more imeti podlage v 98. členu novega zakona. Povedali so nam, da ta globo 200 evrov predvideva le v nekaterih primerih kršitev prometne signalizacije, kot so na primer neupoštevanje prometnega znaka "ustavi" ali znaka "prepovedano ustavljanje in parkiranje". Vendar pa to ne velja za primere, ko ni plačana parkirnina, opozarjajo na prometnem ministrstvu.

Na ministrstvu so še dodali, da če določenega področja zakon ne ureja, ima občina proste roke, da ga z ustreznim občinskim odlokom uredi in pri tem določi tudi globe za kršitelje. "V tem primeru določena ureditev na javnih parkirnih površinah ali višina določenih glob ni vezana na zakon, temveč na odločitev občinskega sveta," še poudarjajo na ministrstvu. Kot kaže, pa se za takšno ureditev na občini niso odločili, saj so globe za parkirne prekrške do 1. julija izdajali na podlagi 116. člena zakona o varnosti cestnega prometa, zdaj pa bi jih morali na podlagi novega zakona o pravilih cestnega prometa, ki ga je nadomestil.

Nov zakon v 68. členu določa, da lahko občina na določenih cestah ali delih ceste parkiranje časovno omeji na največ dve uri ter določa ravnanje za voznike in predvidene kazni: "(1) Na območju kratkotrajnega parkiranja mora voznik označiti čas prihoda na vidnem mestu v vozilu. (2) Po izteku dovoljenega časa mora voznik vozilo odpeljati. (3) Z globo 40 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju z določbo drugega odstavka tega člena."

Zakaj v ljubljanskem mestnem redarstvu menijo, da bi morali voznike za parkirne prekrške kaznovati z 200 evri na podlagi 98. člena, za katerega celo na prometnem ministrstvu trdijo, da ne ureja kaznovalne politike na javnih parkirnih površinah, in ne na podlagi precej bolj specifičnega 68. člena, nam včeraj od njih ni uspelo izvedeti, saj so se odločili, da se bodo še malo posvetovali z občinsko pravno službo.