Predsednik vlade Borut Pahor je v svojem nagovoru povedal, da je podjetništvo ena od tistih sil, ki bo Sloveniji omogočila, da premaga izzive današnjega s krizo zaznamovanega časa. Po Pahorjevem prepričanju je treba podjetnikom, ki iščejo nove poti in nove odgovore na stara oz. nova vprašanja ter so pri tem vztrajni in pogumni, dati prostor in ne postavljati ovir.

Pahor je pojasnil, da se je v javnosti uveljavilo prepričanje, da je kriza posledica nepravičnosti in pohlepa ter da so socialne razlike v Sloveniji posledica nezakonitih in neetičnih dejanj. Opozoril je, da so razlike med ljudmi legitimne, vendar pa mora do njih priti zaradi razlik v podjetnosti, predanosti in sposobnosti ter po zakoniti poti.

Pahor je prepričan, da je treba predsodke o upravičenosti socialnih razlik, uspeha in bogastva počasi a zanesljivo odpraviti , slabe novice, ki prevladujejo v medijih, pa zamenjati z dobrimi in spodbudnimi o podjetniških uspehih.

Čeprav kriza je in še bo prinesla veliko sprememb, je premier prepričan, da bodo še naprej zmagovali najboljši in najbolj podjetni, zato je treba inovativnim in prodornim podjetnikom nuditi vso podporo. To je Pahor v imenu vlade tudi napovedal.

Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Štefan Pavlinjek je medtem poudaril, da je pomen vsakoletne izbire najuspešnejših podjetnikov in podjetnic predvsem preusmeritev pozornosti na najbolj ustvarjalne, najbolj prodorne in najbolj ambiciozne posameznike, brez katerih nobena družba ne more biti uspešna.

Kot je pojasnil, ti ustvarjajo najkakovostnejša delovna mesta in dajejo zagon celotnemu gospodarstvu in družbi. Samo nekaj takšnih najuspešnejših podjetnikov bi lahko po njegovem prepričanju zlahka nadomestilo vsa velika podjetja, ki že desetletje in več izčrpavajo državo, z neplačevanje podizvajalcev pa tudi vrsto mikro in malih podjetij.

Prvi mož OZS ocenjuje, da so tista izpostavljena neuspešna velika podjetja, kjer se je v zadnjih letih dogajala škodljiva lastniška konsolidacija, odgovorna, da se v Sloveniji namesto o razvoju, uspehu in blaginji, nenehno govorimo o krizah in reševanju socialnih problemov.

Prav zato predlaga, da se preneha zgolj lepo govoriti o tistih, ki zares ustvarjajo blaginjo in vlečejo voz napredka našega gospodarstva, temveč da se dejansko ustvarijo pogoji za spodbudno podjetniško okolje, ki bo prispevalo k rasti in razvoju.

Kot so poudarili v reviji Podjetnik, ki v sodelovanju z OZS podeljuje to najstarejšo in najuglednejšo nagrado na področju podjetniških dosežkov, sta Marino in Marjeta Furlan pred dobrimi dvajsetimi leti brez posebnih izkušenj začela izdelovati svetila v svojem stanovanju.

Priložnost sta nato našla na področju osvetljevanja prodajaln, salonov in trgovskih središč ter drugih večjih objektov. Pravi preboj pa so podjetju Intra Lighting omogočili modularni sistemi za svetila, ki omogočajo inovativne in prilagodljive rešitve pri osvetljevanju objektov.

Podjetje je začelo hitro rasti, razširilo se je tudi na trge nekdanje Jugoslavije, kjer je kupilo družbo TEP na Hrvaškem, drugega največjega proizvajalca svetil v nekdanji skupni državi, leta 2008 pa še podjetje FEP iz Srbije. Skupino Intra danes tako sestavljajo tri proizvodna in več trgovskih podjetij. Skupina letno ustvari 25 milijonov evrov prihodkov, v njej pa je zaposlenih 300 delavcev.

Zakonca Furlan v zadnjih letih obenem proizvodni program nadgrajujeta z intenzivnim inoviranjem in upoštevanjem sodobnih trendov glede varčevanja z energijo. Pri razvoju novih izdelkov sodelujeta tudi z raziskovalnimi ustanovami v Sloveniji in Italiji.

Marjeta in Marino Furlan sta tako priznanje dobila predvsem za uspešno uresničevanje ambiciozno zastavljene podjetniške strategije, ki odstopa iz vsakodnevnih slovenskih okvirjev, v reviji Podjetnik utemeljujejo svojo odločitev in dodajajo, da sta dobitnika dokaz za to, da se tudi v Sloveniji lahko rojevajo velike podjetniške zgodbe.