To pa dejansko ne pomeni, da 1268 otrok ne bodo sprejeli v vrtec. Marija Fabčič, načelnica občinskega oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje, je poudarila, da so "izkušnje minulih let pokazale, da je realno število odklonjenih otrok znano šele jeseni, konec septembra, ko starši iz različnih razlogov odstopijo od vloge in ne pripeljejo otroka v vrtec". Jasno je, da nekateri starši kljub nenehnim pozivom MOL niso umaknili svoje podvojene ali potrojene vloge iz drugih vrtcev, čeprav je njihov malček že sprejet v vrtec. Res pa je, da so nekateri to naredili, zaradi česar se je število vpisanih otrok v ljubljanske vrtce iz prvotnih 4996 znižalo na zdajšnjih 3723 otrok.

Čeprav na MOL vendarle septembra pričakujejo zmanjšan vpis, pa zdaj pospešeno delajo na tem, da bi zagotovili čim več prostih mest in odprli nove oddelke v obstoječih enotah vrtcev. V naslednjih mesecih bodo v 29 oddelkih zagotovili prostor za okoli 450 otrok, za 252 otrok bodo prostor zagotovili že do septembra, je zagotovila Fabčičeva. V proračunu MOL je za gradnjo 18 novih oddelkov predvidenih 1,22 milijona evrov, za investicije drugih oddelkov pa načrtujejo sredstva naslednje leto in tudi sredstva donatorjev. V jeseni bodo tako v vrtcih Najdihojca, Pedenjped, Viški gaj in Črnuče odprli po dva oddelka, v vrtcih Šentvid, Kolezija, Mladi rod in Miškolin po en oddelek ter v vrtcu Ciciban do štiri nove oddelke.

V nadaljevanju načrtujejo še ureditev treh oddelkov v vrtcu Šentvid na Kosijevi, vložili so dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja za prizidek k vrtcu Jarše in Jelka, kjer bi pridobili v vsakem prizidku po dva oddelka, potekajo pa tudi dejavnosti za preselitev Sončka iz prostorov na Vojkovi ulici, v katerih bodo po obnovi nastali štirje dodatni oddelki vrtca. Tečejo tudi postopki za gradnjo prizidka k vrtcu v Podutiku, Kašlju, Mravljinčku na Brodu in v Šentjakobu, za katerega so že pridobili gradbeno dovoljenje, začetek gradnje pa je predviden že meseca oktobra, je razložila Fabčičeva. Za dodatne oddelke bodo vrtci v jeseni poleg 36 vzgojiteljic in pomočnic vzgojiteljic po potrebi zaposlili še druge kadre.

Toda po trenutno razpoložljivih podatkih še vedno obstaja strah, čeprav na MOL zagotavljajo drugače, da bodo nekateri malčki izviseli. Tako kot javni vrtci so polni tudi zasebni vrtci. Urška Španja iz zasebnega vrtca Pingvin je denimo povedala, da na leto sprejmejo le 13 otrok, prijav pa je zmeraj dvakrat toliko, tudi do 30. Enako v vrtcu Mali svet, kjer so dobili več kot 100 prijav, sprejeli pa bodo lahko le osem otrok, pravi vodja Miriam Skubin Juretič. Kam naj se torej obrnejo starši, ki jim bo otrok vendarle izvisel, niso znali povedati niti v zasebnih vrtcih niti na MOL.

Na spletu obstaja seznam oseb, ki ponujajo varstvo otroka. Večina jih je brez izkušenj in primerne izobrazbe, denimo dijakinje srednje šole, študentke arhitekturne, pedagoške in filozofske fakultete ter mamice in očki, ki že čuvajo svoje otroke. Cene varstva se gibajo od 250 do 600 evrov na mesec, res pa je, da za varnost otroka ni jamstva, saj gre večinoma za oblike dela na črno. Nekateri pa so v ta namen celo odprli samostojno podjetništvo, kot je denimo Tanja Pogačnik, ki bo v sklopu podjetja čuvala 12 otrok. Povedala je, da bodo letos skupine zagotovo zapolnjene, saj je zanimanje staršev zelo velik, cena (do 5,5 evra na uro) pa sprejemljiva. Čeprav je po izobrazbi ekonomistka, pravi, da ima ogromno izkušenj in zagotavlja, da je za varnost otrok poskrbljeno.