Nov vrtec Češmin, ki je minuli teden prestal tehnični pregled in naj bi do sredine avgusta pridobil uporabno dovoljenje, bo septembra sprejel blizu 150 malčkov, vsega skupaj pa bo jeseni v domžalske vrtce na novo sprejetih 391 malčkov.

Podžupanja ugotavlja, da veliko število mest ne zadošča tudi zato, ker znaša populacija domžalskih otrok do 4. leta starosti kar 6 odstotkov vseh občanov, kar je dober odstotek več kot državno poprečje. Lani so prvič presegli mejo 400 rojstev. Pomanjkanje prostora v vrtcih je po njenem mnenju tudi posledica priseljevanja oziroma intenzivne stanovanjske gradnje pred obdobjem recesije, spremembe delovnega časa, ki zahteva daljšo odsotnost staršev, podaljševanja delovne dobe, kar onemogoča "babica servis", in ne nazadnje ukrepa države o pravici do brezplačnega vrtca za drugega in naslednje otroke iz iste družine in posledično nezaželenost domžalskih malčkov v ljubljanskih vrtcih.

Delež v vrtce vključenih otrok je v Domžalah že lani presegel 80-odstotno vključenost, kar je znatno nad državnim poprečjem, letos se je delež še povečal. Tako lanski trije novoodprti oddelki v Dragomlju in letošnjih osem oddelkov v novem vrtcu Češmin le "lovijo" primanjkljaje minulih let.

V novi vrtec Češmin v bližini OŠ Domžale že nameščajo opremo in montirajo naprave v kuhinji, ki bo omogočala pripravo kosil tudi za sosednjo osnovno šolo.

"Naslednja večja naložba bo vrtec Gaj v Preserjah pri Radomljah. Gradbeno dovoljenje zanj je pravnomočno, poteka razpis za izbor izvajalcev gradbeno-obrtniških del, pripravlja se projekt notranje in zunanje opreme. Tudi ta vrtec bo sprejel predvidoma 150 otrok," pojasnjuje Pogačnik-Jarčeva. Dodaja, da bodo morali še en vrtčevski objekt zgraditi tudi v vzhodnem delu občine, kjer vrtca še ni.

"Skoraj 500 novih mest bi po sedanjih podatkih o potrebah zadoščalo za vključitev 90 odstotkov populacije predšolskih otrok. Vsak od objektov bo stal nekaj več kot tri milijone evrov, dodatna proračunska sredstva pa seveda še za obratovanje, pojasnjuje podžupanja in ugotavlja, da bodo že letos za otroško varstvo porabili več kot 30 odstotkov občinskega proračuna. V ta del sodijo tudi sredstva za investicijsko vzdrževanje obstoječih vrtčevskih zgradb. Letos bodo za najnujnejša dela porabili nekaj več kot 112.000 evrov.