Afera Patria, v javnosti bolj znana po naslovu iz Šepeta Nedeljskega Veliki pok ali sporni nakup finskih oklepnikov v vrednosti 278 milijonov evrov, pri katerem so bile razdeljene lepe provizije, je na koncu razbremenila najbolj znanega osumljenega korupcije Janeza Janšo, kajti kazenski pregon je bil zaradi zastaranja ustavljen.

Janša kot Mahatma Gandi

Da bi se še bolj prikupil šefu stranke, je takrat njegov veliki občudovalec Dejan Kaloh spisal 300 strani debelo knjigo Od partije do Patrie, v kateri je opral Janšo, v slovenskem in angleškem jeziku. Kaloh se je čutil pravičnika in je svojega šefa celo primerjal z Mahatmo Gandijem. Zato je postal Kaloh pravo sonce med poslanci SDS, v kateri pa se mu je lani močno pooblačilo, zato je skočil dokaj neprevidno v naročje »generika« Janeza Janše Anžeta Logarja, ki ga je zaradi navodila z vrha SDS takoj grobo ponižal in odslovil. Samo medklic: generična zdravila imajo enake sestavine kot originalno zdravilo. Patentna zaščita originala velja 17 let, Logar pa je s svojo stranko Demokrati začel svoj original posnemati šele po 25 letih učenja in bil je dober učenec.

Mojca Pašek Šetinc / Foto: Alenka Žavbi

Mojca Šetinc Pašek, vsi si jo želijo, le Svoboda ne. / Foto: Alenka Žavbi

Tako se je Dejan Kaloh sedaj znašel ob Mojci Šetinc Pašek in Mihi Kordišu, postali so trojica, po kateri stegujejo roke in se ji dobrikajo vse bolj številni, ki bi radi ustanovili nove stranke. S članstvom treh poslancev bi se namreč lahko izognili silno zahtevnemu opravilu, zbiranju podpisov za ustanovitev.

Zakaj tak uvod? Ker se – kot vse kaže, iz nuje – pripravlja ponovitev Velikega poka s podobnim namenom kot leta 2008, ko je Janez Janša na volilni dan zvečer v Cankarjevem domu v Ljubljani, kamor je prišel z najožjim strankinim vodstvom razglasit in proslavljat zmago, na zaslonu zagledal porazne rezultate ter zmago stranke SD in Boruta Pahorja. Po napovedih anketarjev je bil namreč tisočodstotno prepričan o zmagi!

Tako naj bi se zgodilo tudi leta 2026, ko bo obračun z Janšo bistveno lažji, saj se je že doslej pravzaprav pokopal sam: z Orbanom, samorazglasitvijo za trumpovca, s čaščenjem Netanjahuja in ob nerazumnem obisku v Izraelu s popolno brezbrižnostjo do več deset tisoč otrok, pobitih v Palestini. Nekaj metrov zloženih kamnov v Trenti, ocenjenih na sto tisoč in več evrov, za kar je bil na celjskem sodišču pred nekaj dnevi oproščen na prvi stopnji, so le krona posmeha Slovencem.

Zato je bil naš namig v zadnjem Šepetu, da se v ozadju vari nov politični napitek, s katerim naj bi v prihodnje nazdravljal evroposlanec dr. Vladimir Prebilič. Ni nov, pa vendar še ne star politični obraz. Toda hudič je vedno skrit med vrsticami.

Sicer sam Janša niti ne bi bil velik problem na prihodnjih volitvah, če se rdečim udarnikom in ostarelim iz ZSMS ne bi začelo dozdevati, da bi lahko leta 2026 prišlo do trenutno še vedno nepredstavljivega združevanja. Da bi celo stopila skupaj Janez Janša in Robert Golob, tako kot sta se popolnoma uglašeno poslovno in politično ujela pri največji naložbi samostojne Slovenije – Jedrski elektrarni Krško 2. Oba sta bila navdušena. Torej je večja nevarnost kot Janša Golob in pod njegovim vodstvom stranka Svoboda.

Izriniti Roberta Goloba

Zato je bil naš namig v zadnjem Šepetu, da se v ozadju vari nov politični napitek, s katerim naj bi v prihodnje nazdravljal evroposlanec dr. Vladimir Prebilič. Ni nov, pa vendar še ne star politični obraz. Toda hudič je vedno skrit med vrsticami, kajti za Prebiličem preprosto ni dovolj močne stranke, ki bi ga lahko popeljala na položaj predsednika vlade, kar se je pokazalo že pri njegovi kandidaturi za predsednika države. Zato je bila rešitev uganke enostavna – Prebilič (ali morda še kakšen mnogo bolj prikrit kandidat iz rokava) bi moral zasesti položaj predsednika vlade pred volitvami in ga na volitvah prihodnje leto le potrditi! Napoved pravnika Rajka Pirnata, ki je komentiral afero Karigador, v kateri je Golob skupaj s Tino Gaber takoj po volitvah 2022 večkrat po nekaj dni bival v luksuzni vili Tomaža Subotiča, nato pa so Subotiča imenovali v svet dveh javnih zavodov, je bila jasna – Golob mora odstopiti! Toda edina težko ukrotljiva napaka v načrtu Veliki pok 2 je Robert Golob, ki meni, da je njegovo vladanje čedalje uspešnejše, in ga bo tudi v prihodnje težko ustaviti v vse večji javni podpori, razen če se ne uporabi star preizkušen sistem, poseg v zasebno življenje. Njegovi nasprotniki se zanašajo na opozorilo, da bo Tina Gaber zanj usodna.

Rajko Pirnat / Foto: Alenka Žavbi

Rajko Pirnat, ključen pri izgonu. / Foto: Alenka Žavbi

Zanesljivo je bil zadnjega pol leta najbolj užaljen Slovenec, vedno razkošno žareči ego Antona Ropa, potem ko mu je šla po zlu kandidatura za guvernerja Banke Slovenije. Rop je že dolga leta prijatelj in je bil ob njegovem zadnjem skoku v zakon celo poročna priča v tem trenutku nadvse izpostavljenemu češkemu Slovencu Tomažu Subotiču, ki je vse življenje popolnoma predan poslu in delno tudi politiki. Najbolje se znajde v velikih poslih, v katere je vpeljal tudi svojega sina Svena (pred nekaj leti mu je omogočil celo večstranski intervju v takrat osrednjem slovenskem časniku), njegov vnuk postaja uspešen v tenisu, kar je tudi dedkov najljubši šport. Subotič je v Pragi zastopal številna slovenska podjetja, od Etola do Radenske, in dosegel, da so bila oblačila nekdaj slavne Mure najmodnejša na Češkem. V elitnem predelu češke prestolnice Pruhonicah si je zgradil vilo z garažami, v katerih je bil tudi znameniti rolls-royce, ki si ga je podaril za 50. rojstni dan, bil je tudi razglašen za naj podjetnika Češke. Že od nekdaj je rad vabil v Prago poslovne in politične prijatelje. Tako je jeseni 2004 več dni gostil Melito Župevc in njenega Antona Ropa po katastrofalno izgubljenih volitvah, ko je prvič prišel na oblast Janez Janša.

Plesa Subotič Rop / Foto: Alenka Žavbi

Tomaž Subotič in Anton Rop, »mi trije sva najboljši par …«. / Foto: Alenka Žavbi

Močno se že dlje časa kujajo zaradi Goloba v stranki SD, ki jih je precej zamajala afera Litijska, močno je užaljen v stran potisnjeni Borut Pahor, ki se napreza pridobiti za svoje ideje Igorja Lukšiča in Aljuša Pertinača ter se nasloniti na večno podporo nesojene rektorice ljubljanske univerze Metke Tekavčič. Rop združuje sile z nekdanjim sekretarjem SD Urošem Jaušovcem, rahlo užaljen je tudi Milan Cvikl, ker ga Golob ni uvrstil na prvo mesto med kandidati za guvernerja Banke Slovenije. Predsednik stranke SD Matjaž Han se trudi dokazati, da je fant od fare, zato hoče v SD zvabiti Mojco Šetinc Pašek in nekdanjega evroposlanca Klemna Grošlja, užaljena je tudi Tjaša Slokar, žena Draga Kosa, ki so jo odslovili z uredniškega položaja na Pop TV, kjer je voditelj Uroš Slak podrobno analiziral afero Karigador.

In tako se je kar sam od sebe postavil temelj, po katerem naj bi sedanja vladna koalicija pod dr. Prebiličem ali njemu podobnim kandidatom veličastno zmagala z večino SD, Svobode, Levice, ki se jim bo že pred volitvami pridružil še kdo. Kaj bo ostalo na desnici, pa v prihodnji številki! 

Priporočamo