V poznem najstništvu je začel Tom Hanks zbirati pisalne stroje. Čisto prvega je dobil, ko je bil star devetnajst let, nato je njegova zbirka začela rasti, dokler jih ni uspel našteti že okoli sto. Na neki točki je bil svojo zbirko primoran tudi zmanjšati, kar je leta 2023 razveselilo lastnike manjših popravljalnic pisalnih strojev na različnih koncih ZDA. Kot bi padli z neba, so jih na sveže jutro pred njihovim pragom pričakali nenavadni paketi, v katerih so počivali pisalni stroji prestižnih vintage znamk. Prišli so iz Santa Monice, natančneje od produkcijskega podjetja Playtone, ki sta ga leta 1998 ustanovila Tom Hanks in producent Gary Goetzman.
Hanks je pred desetimi leti za The New York Times takole opisal svojo fasciniranost nad temi markantnimi napravami, za katere danes sedejo le še redki, saj so jih nadomestile računalniške tipkovnice in ekrani na dotik: »Prav vse, kar napišeš na pisalni stroj, zveni veličastno, besede se rojevajo v majhnih eksplozijah. Že preprosto zahvalno pismo zveni z isto težo kot literarna mojstrovina. Le poskusite to primerjati z neznatnim tapkanjem po prenosnem računalniku.« Hanks je v zanosu še dodal: »Če napišete svoj seznam opravkov na iPadu, tega ne bo opazil nihče – saj ne da bi moral – ko pa ta isti seznam napišete na stari pisalni stroj znamke Triumph, Voss ali Cole Steel, bo cel svet vedel, da imate agendo: Oznake za prtljago! Električni podaljški! Pokliči Emmo!«
Dokler ne bo še zadnji
Če so bobni hrbtenica vsakega rock'n'roll benda, velja isto za zvok pisalnega stroja, ki med pisanjem spremlja človekov miselni proces. Njegov klik-klak zvok je Hanks za Vanity Fair opisal kot posebno intonacijo kreativnosti. »Ta zvok – v njem se boste izgubili. Zvok postane ritem. Postane glasba, ki vam – pa tudi vsem ostalim v sobi – ne bo dala zgolj vedeti, da nekaj delate, ampak vas bo tudi popeljala v druge domišljijske prostore.« Tudi če se med tipkanjem slučajno zmotiš, ti je oproščeno, saj je to le še dodaten čar listov, ki zletijo s pisalnega stroja, razmišlja 68-letni igralec, ki je na splošno manj znan po tem, da je v preteklosti prispeval besedila za The New York Times, Vanity Fair in The New Yorker. Dvakratni oskarjevec je hkrati avtor priljubljene zbirke kratkih zgodb, ki jih je naslovil Uncommon Type.
S tem, ko Tom Hanks polzi v jesen svojega življenja, se njegova zbirka pisalnih strojev počasi zmanjšuje. Dandanes svoje cenjene sopotnike podarja naprej, drugega za drugim. Pošilja jih tistim, za katere ve, da bodo njegovo darilo cenili, kot so recimo lastniki manjših specializiranih trgovin. Znano je, da mu bo nekoč ostal samo eden, in sicer pisalni stroj znamke Olivetti Lettera 22.