Čeprav sta mlada volka na las podobna izumrli vrsti volka, znanstveniki pravijo, da to ne pomeni, da se bodo pravolkovi kmalu vrnili v življenje. "Vse, kar lahko trenutno storimo, je, da ustvarimo žival, ki je na videz zelo podobna drugi. Da bi v celoti oživili izumrlo vrsto, pa zaenkrat ni možno," je za AP dejal Vincent Lynch, biolog z Univerze v Buffalu.
Znanstveniki so sicer s preučevanjem starodavne DNK iz fosilov določili posebne lastnosti, ki so jih imeli pravolkovi. Preučevali so 13.000 let star volčji zob, ki so ga izkopali v zvezni državi Ohio, in 72.000 let star delček lobanje, ki so ga našli v zvezni državi Idaho – oba sta del zbirk naravoslovnega muzeja.
Nato so vzeli krvne celice živega sivega volka in jih s posebno tehnologijo gensko spremenili na 20 različnih mestih, je povedala glavna znanstvenica Beth Shapiro. Ta genetski material so nato prenesli v jajčno celico domačega psa. Ko so bili pripravljeni, so zarodke prenesli v nadomestne matere, domače psice, in 62 dni kasneje so se skotili gensko spremenjeni mladiči.
Podjetje Colossal Biosciences je že napovedalo podobne projekte za gensko spreminjanje celic živih vrst, da bi ustvarili živali, ki spominjajo na izumrle mamute, ptiče dodoje in druge živali. Čeprav so mladiči morda fizično podobni mladim divjim volkovom, se verjetno "ne bodo nikoli naučili, kako ubiti orjaškega losa ali velikega jelena, ker ne bodo imeli priložnosti gledati in se učiti od svojih staršev," je za AP dejal Colossalov glavni strokovnjak Matt James.
Klonirali rdečega volka
V ameriškem podjetju so klonirali tudi štiri rdeče volkove z uporabo krvi, odvzete divjim volkovom iz kritično ogrožene populacije rdečih volkov na jugovzhodu ZDA. Cilj je vnesti več genske raznolikosti v majhno populacijo rdečih volkov v ujetništvu, ki jih znanstveniki uporabljajo za vzrejo, in s tem pomagajo rešiti vrsto. Ta tehnologija ima lahko širšo uporabo za ohranjanje drugih vrst, saj je manj invazivna kot druge tehnike kloniranja živali, je dejal Christopher Preston, strokovnjak za divje živali na Univerzi v Montani.