Začnimo s hitrim pregledom tehničnih podrobnosti. Naprava ima dva zaslona. Zunanjega, ki je boljši od lanskega, vendar še naprej ostaja priročen zgolj za najosnovnejša opravila. Recimo hitro odpisovanje in prebiranje pošte ali sporočil. Njegova diagonala je 15,65 centimetra (6,2 palca), z ločljivostjo 2260 x 816 oziroma gostoto 386 pik na palec (ppi). Glavni zaslon najdemo, ko napravo razpremo kot knjigo. Ima diagonalo 19,27 centimetra (7,6 palca). Čudovit QXGA+ Dynamic AMOLED 2X zaslon z ločljivostjo 2208 x 1768 točk oziroma 373 ppi omogoča do 120-herčno (Hz) frekvenco osveževanja slike. Frekvenca se prilagaja glede na potrebe in s tem varčuje energijo. Poleg tega je Samsung v vse naprave vgradil isti procesor – Qualcommov snapdragon 865+ s 5G-podporo.
Da bo vse skupaj teklo, kot se šika, naprava premore še 12 GB delovnega spomina in 256 GB prostora za shranjevanje. Poleg prepoznave obraza med biometrične načine odklepanja naprave sodi še prepoznava prstnega odtisa na gumbu za vklop ob strani naprave, ki deluje dobro. Oba zaslona imata kamero za sebke z ločljivostjo 10 MP, na hrbtni strani pa najdemo širokokotno kamero, ultraširokokotno kamero in teleobjektiv z dvakratno optično približavo.
Vse tri hrbtne kamere imajo ločljivost 12 MP in so solidne, ne pa čisto na ravni najboljših. Predvsem v nočnem načinu malenkost zaostajajo tudi za kamerami serije galaxy s20. Baterija ima zmogljivost 4500 miliampernih ur (mAh) in zadošča za dan zmerne uporabe. Podprto je hitro žično in brezžično polnjenje, z napravo pa lahko brezžično polnite tudi druge združljive naprave. Tudi v drugo fold ostaja zelo zajeten telefon, z debelino 1,68 centimetra, ko je zložen, tehta pa kar 282 grama. Vedeli boste, kdaj ga imate v žepu oziroma v dlani. Opazili pa ga bodo tudi drugi.
Blesti v vlogi e-bralnika
Zelo nam je všeč, da je Samsung zavrgel več kamer na notranjem zaslonu in se odločil za zgolj eno v sredini čela desne polovice zaslona. To še poveča uporabno površino zaslona, celotna naprava pa pridobi tudi bolj dodelan videz. Hkrati smo izredno veseli, da je Samsung omogočil delanje sebkov z razprto napravo in precej boljšo glavno hrbtno kamero, pri čemer se opazujemo v pomožnem zunanjem zaslonu. Zabavno pa ga je že odpreti in zapreti. Še posebej ker razpiranje naprave ni nujno za to, da bi se javili na klic ali prebrali vsak sms.
Izkušnja uporabe naprave je v veliki večini primerov odlična. Obstaja razlog, da smo pripravljeni v žepe tlačiti vedno večje mobilnike. Večji zasloni so preprosto boljši. Večji užitek jih je uporabljati in tudi več lahko z njimi storimo. Branje s foldom 2 je v številnih pogledih celo prijetnejše kot s kindlom. Podpira vse formate in tudi skenirani pdf-ji zaradi odzivnejšega povečevanja in premikanja po strani niso ovira. Hkrati je zaslon precej večji kot največji kindle. Velik zaslon in večje črke pa so prednost tudi pri prebiranju spletnih vsebin, spletnih časopisov, objav na družbenih omrežjih in kar je še tega.
Pri videih je zgodba podobna, le da razmerje stranic zaslona ni najbolje prilagojeno sodobnim formatom. Ne glede na to, kako napravo obrnete, boste vselej imeli debelo črno obrobo oziroma masko okoli slike. Izjema so zgolj stari televizijski formati starih televizijskih vsebin. Vseeno je slika večja kot na drugih mobilnikih. Kar se tiče vdolbine po sredini naprave vzdolž tečaja, pa je izrazito nemoteča. Ko je zaslon prižgan, jo opazite zgolj pri določenih kotih. Na otip vdolbine med podrsavanjem po zaslonu pa se človek zelo hitro navadi.
Še vedno nas je strah poškodb zaslona
Ogromen zaslon pride prav tudi pri igranju videoiger. Izkušnja je na prvi pogled čudovita, smo pa tudi ob drugi različici folda še naprej nekoliko zadržani zaradi trpežnosti zaslona. Prejšnji fold je imel plastičen zaslon, ki je bil nagnjen k hitrim odrgninam. Ta različica ima zaslon iz izjemno tankega stekla, ki je tanjše od človeškega lasu in se posledično zmore upogniti. Hkrati pa ni mnogo bolj odporen proti poškodbam. Zato ga je smotrno ščititi s plastično prevleko, ta pa zopet daje vtis plastičnega zaslona. Med igranjem bolj akcijskih iger nas je zato večkrat spreletel strah, da smo v spontanem gibu nekoliko preveč potegnili z robom nohta po zaslonu. Sledi sicer nismo pustili, je bil pa občutek neprijeten. Še posebej ob ceni naprave. Prav tako smo že ob prejemu testnega mobilnika opazili, da je prejšnje uporabnike zapustil z nekaj praskami v zaščitni plastični prevleki. Pri poteznih igrah teh težav sicer ne boste imeli.
Fold 2 zna biti koristen tudi za bolj profesionalne uporabnike. Samsung sicer letos napravi še ni dodal pisala, je pa nabor storitev vseeno bogat. Za začetek lahko na zaslonu hkrati uporabljate več odprtih aplikacij. Naenkrat lahko pišete pošto, gledate youtube videe ter preverjate koledar. Lahko tudi kaj drugega. Napravo lahko odprete napol in na zgornjem delu zaslona gledate youtube videe, na spodnji polovici pa brskate med komentarji. Lahko celo pišete na spodnji del zaslona, medtem ko na zgornjem sodelujete v videokonferenci prek kamere v zaslonu. Žal android ni povsem optimiziran za takšno večuporabnost aplikacij, zato bo ob preklopu na pomožni zunanji zaslon pozabil, da ste imeli v okna na velikem zaslonu razporejenih več aplikacij, in zadevo bo treba postaviti na novo. Nerodno in včasih tudi nadležno.
Kljub temu da ni popoln, je galaxy z fold 2 zelo dober mobilnik in nadgradnja lanskega, mi pa smo vse bolj prepričani, da je tudi prihodnost mobilnikov. Da ni sedanjost, je kriva predvsem cena. Ta znaša okoli 2000 evrov. Posledično folda, ki nas je zopet navdušil, tudi v drugo uvrščamo med naprave, ki bi jih sicer imeli, vendar le, če nam jih kupi kdo drug.