Samsungov mobilnik galaxy note 20 ultra je brezkompromisno premijski telefon. O tem ne priča zgolj cena, ki je že zdavnaj presegla razumljivo višino za premišljenega uporabnika, temveč tudi oblika naprave, ki je hkrati lepa in ravno dovolj nerodna, da ni za vsakogar. Na papirju je note 20 ultra poln vrhunske strojne opreme, ki se je v zadnjem času znašla v mobilnikih tega južnokorejskega podjetja. V praksi pa gre predvsem za še eno v seriji postopnih nadgradenj mobilnikov v primerjavi s prejšnjo različico.

Samsungovi »notesniki« že od nekdaj slovijo po izjemni velikosti. Po zaslugi vgrajenega pisala veljajo za nekakšno mešanico mobilnika in dlančnika. Note 20 ultra ni več največji Samsungov mobilnik. Ta lovorika pripada novim mobilnikom fold s pregibnim zaslonom, od note 20 ultre pa je malenkost višji celo galaxy s20 ultra. Imata pa note 20 ultra in s20 ultra z diagonalo 175 milimetrov (6,9 palca) enako velika zaslona. Ta je na note 20 ultra odličen super AMOLED z osnovno možnostjo 60-herčnega (Hz) osveževanja slike in največjo ločljivostjo 3088 x 1440 pik oziroma 495 pik na palec (ppi).

Kvaliteta slike je odlična, ob pogoju, da vas ne motijo tradicionalno samsungovsko malce bolj nasičene barve. Za bolj žametno izkušnjo brskanja po napravi je možno vklopiti tudi prilagodljivo hitrost osveževanja slike. Ta doseže najvišjo frekvenco pri 120 Hz, vendar ločljivost slike s to nastavitvijo pade na (povsem sprejemljivih) 2316 x 1080 pik. Vzrok za prilagodljivost osveževanja slike je želja po varčevanju z baterijo, ko ni potrebe po polnih 120 Hz osveževanja.

Močno izstopajoča hrbtna kamera

Kar se tiče oblike, izstopata predvsem dve potezi. Prva je splošna oglatost naprave. Od spredaj je galaxy note 20 ultra videti kot pravokotna ploščica. Za bolj ergonomski občutek pa so levo in desno stranico naprave povsem zaoblili, tako da s prstom gladko prehajate s prednje steklene strani na stekleno hrbtno stran. Zgornja in spodnja stranica naprave sta ploščati. V levem kotu spodnje stranice najdete tudi spravljeno za note značilno pisalo s pen. Obroba zaslona je minimalna, prednja kamera pa je nameščena v majhni luknji čisto pri vrhu sredine čela. Luknja za kamero je dovolj majhna, da bo večinoma neopazna, tudi če boste sliko videov raztegnili čez ves zaslon. Bo pa zaradi ugodnega razmerja stranic večinoma dovolj, tudi če se povečava slike ustavi pred območjem prednje kamere.

Druga poteza, ki močno izstopa, je ploščad s kamerami v levem zgornjem kotu hrbtne strani. Sama ploščad je na oko debela za skoraj pol debeline celotnega preostalega telefona in predstavlja resno dilemo pri odlaganju mobilnika. Če ga odložite na hrbtno stran, namreč močno poplesava. Edini način, da bi poplesavanje odpravili, je uporaba zaščitne preobleke, ki pa mora biti tudi sama zelo debela. V tem primeru bi bil telefon že zelo blizu opeki. Se tako izrazita ploščad s kamerami tudi zares izplača? Nismo prepričani.

Na hrbtni strani note 20 ultra najdemo tri kamere. Osnovna kamera ima maksimalno ločljivost 108 milijonov pik (MP). V praksi boste vse te pike običajno uporabljali združene v 12 MP. Združene bodo koristile predvsem za boljše izdelke v slabši svetlobi. To se dobro kaže z nočnim načinom, ki uspe ustvariti sicer precej šumeče, vendar povsem razločne fotografije tudi v čisti temi. Če imate idealne pogoje, lahko preizkusite tudi vseh 108 MP za s podrobnostmi zelo polne in lepe fotografije. Sledi ultraširokokotna kamera z 12 MP in 120-stopinjskim vidnim kotom. Trojček pa dopolni teleobjektiv z 12 MP, ki omogoča do 50-kratno približanje. Ta sicer deluje, vendar nima izrazite praktične koristi. Morda za vohunjenje na daljavo, če imate dovolj mirno roko. So pa fotografije z 10-kratnim približanjem povsem uporabne, kar je zelo pohvalno. Kljub temu ostaja vprašanje, ali to odtehta dodatno debelino ploščadi s kamerami.

Poleg kamer je na hrbtni strani še lasersko tipalo za boljše in hitrejše ostrenje slike. To je bilo dodano zaradi kritik na račun slabega ostrenja glavne kamere pri mobilnikih serije galaxy s20 in lahko rečemo, da svojo nalogo opravlja solidno. Prednja kamera ima medtem zgolj 10 MP in je nagnjena k prekomernemu zaljšanju obrazov, tudi ko imate izklopljene vse posebne učinke umetne inteligence.

Evropejci zopet potegnili krajšo

Kar se tiče strojne opreme v notranjosti naprave, bomo imeli pripombe zopet predvsem Evropejci. Namesto navitega Qualcommovega procesorskega sistema snapdragon 865+ imamo Samsungov exynos 990. To pomeni 14 odstotkov počasnejši procesor in tudi nekoliko slabši izkoristek baterije pri evropskih napravah. Ima pa tudi evropski telefon podporo za omrežja 5G.

Baterija ima zmogljivost 4500 miliamperskih ur (mAh), kar zadostuje za cel dan zmerne uporabe, na pa tudi za dva. Delovnega spomina je z 12 GB več kot dovolj, prostora za shranjevanje pa je 256 GB za osnovni model in 512 GB za dražjega. S spominsko kartico je možno prostor povečati še za 1 TB. Posebnega vhoda za slušalke ni, obstojnost v vodi IP68 pa pomeni, da naprava zdrži približno pol ure pri globini do 1,5 metra. Na strani programske opreme gre izpostaviti predvsem aplikacijo Samsung notes, ki uspe pretvoriti tudi zelo grdo kracanje s pisanimi črkami v slovenščini v tipkano besedilo, ki ga je možno kopirati in prenesti v druge aplikacije.

Pod črto je galaxy note 20 ultra zelo zmogljiv mobilnik, ki bo zanimiv za profesionalne uporabnike z globokimi žepi in željo po izstopanju. Vsi drugi lahko dovolj podobno napravo dobijo že z nakupom leto starejšega modela oziroma se jim z nadgradnjo tega za zdaj ne mudi. Cena osnovnega modela galaxy note 20 ultra se brez vezave giblje pri 1300 evrih.

Predstavili galaxy z fold 2 5G

Samsung je ta teden tudi uradno predstavil novo generacijo svojega telefona s pregibnim zaslonom galaxy z fold2 5G. Hibrid mobilnika in tablice ima 193-milimetrsko (7,6-palčno) diagonalo razprtega glavnega zaslona, medtem ko »pomožni« zaslon zloženega telefona premore diagonalo 157,5 milimetra (6,2 palca). Predprodaja naprave se je 1. septembra začela tudi v Sloveniji, več konkretnega o njej pa bomo lahko povedali, ko jo dobimo na test. Do takrat naj vas zgolj šokiramo s ceno, ki znaša 1999 evrov. Toliko je sicer stal tudi lanski model.

Priporočamo