Pilotni elektrotermični katalitični reaktor z lebdečim slojem bo omogočal pretvorbo toplogrednih in kislih plinov, se pravi nevarnih plinov, v produkte z visoko dodano vrednostjo, kot so žveplo, ogljikov monoksid in metanol, je ob robu današnje predstavitve za STA pojasnil Miha Grilc iz Kemijskega inštituta in Centra odličnosti nizkoogljične tehnologije.

Dol pri Ljubljani, Reaktorski center Podgorica.Predstavitev projekta e-CODUCT s ciljem zmanjsanja toplogrednih plinov in kislih plinov pred uradnim odprtjem pilotnega elektrotermicnega kataliticnega reaktorja z lebdecim slojem v organizaciji Kemijskega instituta in Centra odlicnosti nizkoogljicne tehnologije.Raziskovalec na Kemijskem institutu Miha Grilc.

Raziskovalec na Kemijskem institutu Miha Grilc predstvavlja novi reaktor. Foto: STA

Gre za "inovativen način, kako dosegati zelo visoke temperature in omogočamo zadosten energijski vnos za zelo visoke temperaturne reakcije in reakcije, ki zahtevajo veliko energije," je pojasnil.

Večina opreme izdelane pri nas

Pilotni reaktor so razvili v okviru evropskega projekta e-CODUCT, ki ga vodi belgijska Univerza Ghent. V projektu nastopa devet partnerjev iz petih držav, pilotni reaktor pa je bil razvit pod vodstvom Centra odličnosti nizkoogljične tehnologije ter odseka za katalizo in reakcijsko inženirstvo Kemijskega inštituta. Pri tem je bila ključna tudi podpora ostalih partnerjev, predvsem pri izbiri materialov in dimenzioniranju samega reaktorja, je pojasnil Grilc.

Dol pri Ljubljani, Reaktorski center Podgorica.Predstavitev projekta e-CODUCT s ciljem zmanjsanja toplogrednih plinov in kislih plinov pred uradnim odprtjem pilotnega elektrotermicnega kataliticnega reaktorja z lebdecim slojem v organizaciji Kemijskega instituta in Centra odlicnosti nizkoogljicne tehnologije.

Reaktor je večinoma plod slovenskega znanja in večina opreme, ki smo jo namestili, je bila izdelana v Sloveniji. Foto: STA

"Je pa večinoma plod slovenskega znanja in večina opreme, ki smo jo namestili, je bila izdelana v Sloveniji," je dodal.

Projekt se po besedah koordinatorja projekta Jorisa Thybauta z belgijske Univerze Ghent spopada z okoljskim izzivom zmanjšanja toplogrednih plinov in kislih plinov, glavnih onesnaževalcev nastalih v industrijskih procesih. Reaktor poganja električna energija, kar po Thybautovih besedah posledično predstavlja obnovljiv vir energije za proizvodnjo ogljikovega monoksida in žvepla.

Cilj projekta je bil razviti inovativno tehnologijo, ki omogoča hkratno redukcijo ogljikovega dioksida in vodikovega sulfida za proizvodnjo uporabnih končnih zelenih proizvodov, na primer goriv in uporabnih kemikalij, kot sta zeleni metanol in elementarno žveplo.

Dol pri Ljubljani, Reaktorski center Podgorica.Predstavitev projekta e-CODUCT s ciljem zmanjsanja toplogrednih plinov in kislih plinov pred uradnim odprtjem pilotnega elektrotermicnega kataliticnega reaktorja z lebdecim slojem v organizaciji Kemijskega instituta in Centra odlicnosti nizkoogljicne tehnologije.Raziskovalec in profesor na Univerzi v Gentu (UGENT) Joris Thybaut.

Raziskovalec in profesor na Univerzi v Gentu (UGENT) Joris Thybaut.

Do obratovanja še veliko dela

Projekt so začeli izvajati pred slabimi tremi leti. Kot je pojasnil Grilc, bodo zadnjega pol leta projekta namenili zaključnim procesom in ugotavljanju tehnološke in ekonomske vzdržnosti samega projekta.

Do pravega zagona in obratovanja reaktorja pri 1200 stopinjah Celzija jih sicer še čaka nekaj mesecev trdega dela, "potem pa bodo naši kolegi na projektu ovrednotili te rezultate," je dejal. Analiza bo vodila v odločanje o uporabi te tehnologije v realnem sektorju.

Dol pri Ljubljani, Reaktorski center Podgorica.Predstavitev projekta e-CODUCT s ciljem zmanjsanja toplogrednih plinov in kislih plinov pred uradnim odprtjem pilotnega elektrotermicnega kataliticnega reaktorja z lebdecim slojem v organizaciji Kemijskega instituta in Centra odlicnosti nizkoogljicne tehnologije.Stranski produkt postopka - zveplo visoke cistosti.

Stranski produkt postopka je žveplo zelo visoke kakovosti. Foto: STA

Današnjega odprtja v Reaktorskem centru v Podgorici pri Ljubljani so se med drugim udeležili tudi predstavniki podjetij in ustanov, ki so sodelovali pri vzpostavitvi reaktorja, kot so Institut Jožef Stefan ter podjetja Thermal & Material Engineering Center iz Ukrajine, CPPE Inženiring iz Celja, Colbyco iz Ljubljane in francoski energetski velikan TotalEnergies.

Po Grilčevih besedah je bil ravno TotalEnergies eden od pobudnikov te ideje. Kot naftno podjetje imajo namreč ogromno izpustov tako toplogrednih plinov kot nevarnih plinov, kot je vodikov sulfid. Vrednost celotnega projekta znaša nekaj več kot sedem milijonov evrov, medtem ko sama vrednost opreme reaktorja znaša dobrega pol milijona evrov, je še pojasnil Grilc.

 

Priporočamo