Telekom Slovenije se je pridružil vse širšemu naboru svetovnih mobilnih operaterjev, ki omogočajo uporabo tehnologije eSIM. Podpirajo jo nekateri najnaprednejši mobilniki, tehnologija pa je zanimiva tudi za uporabnike drugih pametnih naprav, ki zaradi omejitev z velikostjo niso omogočale vgradnjo standardnih SIM-kartic. Lepo in prav, kako pa deluje tehnologija eSIM in v čem se razlikuje od klasičnih SIM-kartic? Kaj so njene prednosti, kaj slabosti in kako je z varnostjo?

Kaj je klasična SIM-kartica, kaj je njen namen in kako deluje?

Preden odgovorimo na zgoraj našteta vprašanja, se za hip posvetimo klasičnim SIM-kartici. Njeno ime je kratica za subscriber identification module oziroma modul za identifikacijo naročnika, je torej nekakšna osebna izkaznica za uporabo mobilnega omrežja. Ko mobilno omrežje prepozna SIM-kartico in potrdi, da je njen uporabnik upravičen do komuniciranja prek tega omrežja, lahko opravljamo klice, brskamo po spletu, omrežni operater pa lahko beleži našo porabo in promet. Na SIM-kartice lahko poleg tega shranimo tudi do 250 stikov, nekaj SMS-sporočil in še kakšen drobec podatkov. Velikost teh kartic se je v nekaj desetletjih precej zmanjšala, a za okus nekaterih proizvajalcev povezanih naprav so še vedno prevelike. Pri mobilnikih je o težavah, ki jih predstavlja velikost SIM-kartice, mogoče razpravljati, medtem ko pri pametnih urah in kakšnih drugih povezanih napravah prihranek prostora vsekakor pride prav.

Kaj je eSIM in kako deluje?

Iz imena bi sklepali, da je eSIM pač elektronski modul za identifikacijo naročnika. Površno rečeno je to res, v resnici pa je sestavljen iz dveh gradnikov. Eden je elektronski eSIM-profil, ki ga dobimo od operaterja in služi kot identifikacija uporabnika. Drugi gradnik pa je eSIM-čip, ki je že tovarniško vgrajen v napravo. Črka »e« v eSIM naj bi označevala prav to vgrajenost oziroma embeddedness. Vgrajeni čip služi kot nekakšno varno mesto, kamor se od operaterja pridobljeni podatki eSIM-profila shranijo. Čip brez profila je prazen, medtem ko eSIM-profil ne deluje, če ni shranjen na eSIM-čipu. Zato eSIM-profilov tudi ni mogoče uporabljati na napravah, ki takšnega čipa nimajo.

Kako shranim eSIM-profil na čip?

S Telekoma Slovenije so sporočili, da lahko uporabniki svoje obstoječe SIM-kartice zamenjajo z eSIM na prodajnem mestu Telekoma Slovenije, za namestitev pa prejmejo QR-kodo. Dobljeno kodo morajo nato skenirati oziroma fotografirati z napravo, na katero želijo namestiti eSIM-profil. Da bi namestitev stekla, mora biti naprava tedaj povezana s spletom. Po uspešnem prenosu eSIM-profila ga uporabnik nato tudi sam aktivira, naprava pa se poveže z mobilnim omrežjem operaterja. Če želimo eSIM-profil namestiti na naprave, ki nimajo fotoaparata, je treba napravo povezati z mobilnikom, s katerim nato skeniramo kodo. Pri nekaterih operaterjih po svetu eSIM-profil lahko tudi preprosto prenesemo s spleta, zato naj bi bila tehnologija eSIM tudi prijaznejša do uporabnikov, ki želijo hitro pridobiti nov ali dodaten mobilni paket.

Pri Telekomu Slovenije so prav tako povedali, da bo ob menjavi SIM-kartice z eSIM-profilom kartica prenehala delovati takoj, ko bo eSIM aktiviran v sistemu, tako da hkratna uporaba kartice in profila na različnih napravah ni mogoča. Če s čipa izbrišemo eSIM-profil, pa je to enako, kot bi fizično uničili SIM-kartico. Da bi lahko znova uporabljali omrežje, je v tem primeru treba naročiti nov eSIM-profil, ki pa lahko ohrani enako telefonsko številko kot izbrisani.

Je tehnologija eSIM varna?

Ker tehnologija eSIM ne sloni več na fizični SIM-kartici, temveč na virtualnem profilu in čipu, ki je vgrajen v samo napravo, naj bi bila tehnologija pravzaprav varnejša od SIM-kartic. To naj bi bilo najočitneje predvsem v primeru kraje mobilnika oziroma povezane naprave. Če so doslej nepridipravi z naprav lahko preprosto fizično odstranili SIM-kartico in vanjo vstavili svojo, to v primeru tehnologije eSIM ni več mogoče. Sicer je eSIM-profil s čipa mogoče odstraniti, a je za to potrebno v napravo vnesti posebno varnostno kodo, ki je nepridiprav ne pozna. Tatovi lahko na čip naložijo dodaten profil, ker je ob vklopu naprave aktiven tudi profil pravega lastnika naprave, pa je to tudi preprosto izslediti.

Kakšne so slabosti tehnologije eSIM?

Zaščita pred krajo naprave poleg koristi s seboj prinaša tudi nekaj slabosti v primerjavi s klasičnimi SIM-karticami. Ker je z enako kodo mogoče eSIM-profil naložiti zgolj na eno napravo oziroma čip, to pomeni, da je premikanje eSIM-profila med napravami precej težje. S tehnologijo eSIM je časov, ko smo ob izpraznjenem mobilniku kartico preprosto prestavili v rezervni telefon oziroma telefon prijatelja, konec. Ko je eSIM-profil nameščen na en telefon, bo tam tudi ostal do izbrisa. To hkrati pomeni, da bo treba ob nakupu novega telefona operaterja zaprositi za novo QR-kodo za prenos eSIM-profila, za kar pa je treba plačati. Pri Telekomu Slovenije je ta cena trenutno 2,95 evra.

Priporočamo