Elon Musk je trenutno najbogatejši človek na svetu in vodi kar šest podjetij. Ob tem se pripravlja na pomembno vlogo v novi Trumpovi administraciji. Čas najde tudi za pogovore z gasilci v Los Angelesu glede republikanskih teorij, da so demokrati zašuštrali zaloge vode za gašenje požarov, razprave s skrajnimi desničarji v Evropi in medijsko vojno zoper britanskega premierja Kiera Starmerja.

To je kar velik zalogaj za enega samega človeka, a Elon Musk zmore še več. Trdi namreč, da je odličen in strasten igralec videoiger. Med drugim trdi, da je med najboljšimi igralci videoigre Diablo IV na svetu in tudi videoigre Path of Exile 2. Z dosežki v slednji se je  pohvalil 5. januarja na svojem alternativnem x računu @cyb3rgam3r420. Tedaj je razkril, da je njegov lik Percy_Verence dosegel level 87 v »hardcore« načinu. Gre za najtežji način igranja te igre, ključen podatek pa je, da imajo liki v hardcore igri le eno življenje.

Da je Musk v relativno kratkem času prišel do levela 87, je močno navdušilo njegove sledilce. Prejemal je čestitke in pohvale, mnogi pa so ga prosili tudi za priložnost, da ga vidijo, kako igra Path of Exile 2. Slednjim je čez nekaj dni ustregel. Muskov lik je bil tedaj že level 97 in je brez večjih težav kosil nasprotnike v igri. Ob tem pa komentiral, kako nizek level ima njegova oprema in da bo moral najti boljšo.

Polaščanje tujih zaslug

Ljudje, ki nimajo pojma o videoigrah, so bili nad prenosom navdušeni. Poznavalci videoiger pa so se med prenosom večkrat držali za glavo. Denimo, ko je Musk šel na lov za novim plenom s polnimi žepi in ko je med bitko pozabil obnoviti zaloge svoje »mane« – nekakšne valute za uporabo čarobnih zmogljivosti. Izkazalo se je tudi, da Musk ne razume, kako delujejo zemljevidi v igri. Opozoriti gre tudi na to, da leveli opreme v tej igri ne določajo njihove kvalitete, poznavalci pa so opazili, da je imel Muskov lik na sebi izvrstno in izredno skrbno nabrano opremo. Ob tem je med igranjem s tal pobiral dosti slabšo opremo, v nemar pa puščal izredno vredne predmete, ki jih noben izkušen igralec ne bi spregledal.

Če se je pred prenosom porajalo vprašanje, kako zmore Musk voditi šest podjetij in še vse ostale stvari ter ob tem še igrati videoigre, se je po prenosu pričelo širiti mnenje, da je za vse te nadčloveške dosege odgovorna ena sama možnost – delegiranje. Nasploh je prevladalo mnenje, da je Musk nekomu plačal, da je igral igro Path of Exile namesto njega, on pa se je le vsake toliko časa usedel za »volan« in igro igral, ko mu je ustrezalo. Priznati je treba, da nekaj mehanik samega boja v igri Musk vseeno pozna.

»Ali je Elon Musk igral ta račun do levela 97?« se je med svojim ogledom Muskovega igranja vprašal znani igričar Asmogold. »Odgovor je zelo preprost: Ne. Nedvoumno in brez dvoma.« Nad videnim so bili razočarani tudi Muskovi podporniki, ki se spoznajo za igre: »Elon je čez noč izgubil zaupanje vseh igričarjev. Napihovanje računa in laganje o tem je najhujši prekršek. Opraviti imamo z neverjetno neprijetnim, krhkim egom. Večinoma ga branim, ampak to se na žalost zdi resnično.« Nekdo drug pa je komentiral: »Celo življenje prisvajanja tujih zaslug je privedlo do tega.«

Je izgubil stik z realnostjo?

Musk se na dogajanje za zdaj še ni odzval. Prav tako je zamolčal, da je njegov lik nekaj dni kasneje umrl. Tudi ta dogodek je pritegnil zlobne jezike, češ da zato nikoli ne smeš pustiti prijateljem, da igrajo tvoj lik niti za pet minut. V tej zgodbi je Musk seveda nesposobni prijatelj. Mnoge pa ob tem bega, zakaj se je Musk sploh želel prikupiti igričarjem in zakaj je v živo igral igro, ki je ne obvlada?

Na možen odgovor na drugo vprašanje je pred časom namignil solastnik Dallas Mavericks Mark Cuban. Trdi, da so številni milijarderji v Silicijevi dolini zaradi bogastva izgubili stik z realnostjo in menijo, da so strokovnjaki za vse. Hkrati pa je Musk del generacije, ki ključ do uspeha vidi v kultu osebnosti in prepričevanju investitorjev, da so vsestranski geniji. Kovali bodo neznanske dobičke, le dovolj investicijskega denarja potrebujejo. Bi pa omembe videoiger investitorje morale v resnici skrbeti. Nekdanji direktor kripto podjetja FTX Sam Bankman-Fried je bil znan po tem, da je med pomembnimi sestanki igral videoigre. Tedaj so vsi menili, da je to znak njegove genialnosti. Kasneje se je izkazalo, da ni genij, temveč zgolj spreten prevarant.

Priporočamo