Verjetno najdrznejša Samsungova poteza pri novem pregibniku galaxy z fold3 5G (v resnici gre šele za drugi model tega telefona) je bila sprememba cene. Ta se je z vrtoglavih 1500 evrov, kolikor je stal prvi flip, spustila na raven »običajnih« premijskih mobilnikov in znaša okoli 1000 evrov. S tem bi Samsung ciljno publiko, ki je po naših dosedanjih izkušnjah obsegala predvsem voznice porschejev na trajektih za otok Pag, razširil tudi med splošnejšo populacijo. Še naprej pa bo verjetno največ zanimanja prihajalo s strani potrošnic. Čeprav zna biti »pudrnica«, kakor so nas podučile, v pravi barvni različici čisto zanimiva tudi moškim. Zloženi telefon je res prijeten na otip in tudi očem.
Če je Samsungov fold mobilnik, ki se razpre kot knjiga in se spremeni v tablico, je flip reinterpretacija starih preklopnih telefonov. Ko je zložen, je »pudrnica«, ko ga razpremo, pa postane pametni telefon s premijskim zaslonom. Diagonala tega znaša 17 centimetrov (6,7 palca) z ločljivostjo 2640×1080 oziroma gostoto 425 pik na palec (ppi). Prilagodljivo osveževanje slike omogoča najvišjo frekvenco 120 hercev (Hz). Izstopa pa nenavadno razmerje zaslona 22:9, ki je še nekoliko bolj podolgovato kot kino format zaslonov Sonyjevih mobilnikov xperia. Zanemariti ne gre niti nekoliko privzdignjene obrobe, ki obkroža zaslon. V praksi je zaslon kljub dolgi diagonali ozek. Med gledanjem videov v filmskem formatu bo slika prekrila skoraj ves zaslon, žal pa se bo vanjo vrinila luknja sredi čela razprtega zaslona, kjer se skriva prednja kamera.
Ko je mobilnik zložen, je kljub 17-centimetrski diagonali zaslona dolg vsega 8,6 centimetra. Ob tem je širok 7,2 centimetra, zložena debelina mobilnika pa se giblje od 1,7 centimetra na najdebelejšem delu do 1,6 centimetra na najožjem delu. Med polovicama zloženega zaslona je nekaj prostora, kamor se lahko prikrade pesek, kakšna smet, majhni kamenčki, kak ključ ali še kaj, kar bi lahko poškodovalo pregibni zaslon. Zato je treba paziti, kam ga vtikamo. Je pa telefon zaščiten proti vodi po standardu IPX8, kar omogoča potopitev na meter in pol pod vodno gladino za do pol ure.
Križi s pogostim oglašanjem na telefon
Vzdolž pregibnikovega tečaja je tudi pri flipu zaznati vdolbino. To med uporabo na otip zaznamo večkrat kot pri foldu, saj je na bolj »prometnem« mestu, ki ga večkrat prečkamo s prstom. Zaslon je na otip še vedno nekoliko plastičen, a je trden in ne vzbuja občutka, da se bo poškodoval, če nanj pritisnemo preveč močno. Malenkost nas je skrbela odpornost zaslona proti dolgim nohtom med podrsavanjem, a smo med testom ugotovili, da zaščitni sloj, ki ga ne smemo odstraniti z zaslona, svoje delo opravlja solidno. Če se je slučajno naredila kakšna vdolbinica, smo le dvakrat čez podrsali z blazinico prsta in površina zaščitne prevleke se je ponovno zgladila. Je pa z nauki krajših testnih obdobij vseeno težko napovedati, kaj vse se zna zgoditi z dolgotrajnejšo uporabo.
Poleg glavnega zaslona ima flip še pomožni zunanji zaslon, ki je nameščen ob boku hrbtnih kamer. Gre resnično za zgolj pomožni zaslon. Z diagonalo 4,8 centimetra (1,9 palca) in ločljivostjo 512×260 je ravno dovolj velik, da boste na njem videli uro, informacije o zgrešenih klicih, opozorila in vsebino prejete elektronske pošte, dnevne opomnike v koledarju, alarme in še kaj. Zelo zanimiva je tudi možnost delanja sebkov z glavnimi kamerami, pri čemer si pri postavitvi kadra pomagamo s pomožnim zaslonom. Temu sicer ne uspe prikazati celotnega kadra, a zadostuje, da si ne odrežete glave na fotografijah.Čeprav pomožni zaslon s prikazovanjem sporočil in pošte precej omili slabosti preklopnega dizajna mobilnikov, nekaj slabosti vztraja. Predvsem pri telefoniranju. Ob vsakem zvonjenju telefona je namreč tega treba potegniti iz žepa, ga razpreti in se nato še ročno javiti na klic. Ob končanem klicu pa zopet zapreti in spraviti v žep.
Opisani gibi so lahko sprva zabavni, a ob večjem številu zaporednih klicev se uporabniku zna vse skupaj nekoliko priskutiti. Telefon sicer ponuja možnost oglašanja prek pomožnega zaslona, a je v tem primeru klic na »zvočniku«, kar ni idealna rešitev za vse okoliščine. Brezžične slušalke so boljša opcija. Te pa ne rešijo težav s pisanjem SMS-sporočil ali elektronske pošte. Vsak tak odziv zahteva razprtje telefona. Vsakič in vedno znova, in to ob mehanizmu tečaja, ki je prilagojen predvsem trpežnosti in varnosti zaslona ter veliko manj bliskovitim gibom razpiranja in zapiranja, ki smo jih obvladali v času starih plastičnih nepametnih preklopnih mobilnikov.
Ne boste ga kupili zaradi kamer
Telefon premore tri kamere. Notranja kamera ima ločljivost 10 milijonov pik (MP) in dela solidne sebke. Samsung jo oglašuje tudi kot možnost za snemanje videov za kakšen tiktok, vsekakor pa tudi za videokonference. Temu bo kos. Snema tudi v ločljivosti 4K. Je pa treba dodati, da je zaradi manjših dimenzij zaslona večopravilnost flipa manjša od folda.
Kljub kakovosti notranje kamere je razkorak med to in 12-MP glavno kamero na hrbtni strani mobilnika velika in v korist hrbtnih kamer. Družbo glavni kameri na hrbtišču dela ultraširokokotna kamera s prav tako 12 MP. Teleobjektiva ni. Kakovost fotografij glavnih kamer je v ugodnih svetlobnih pogojih dobra, a se v slabših pokaže, da ne gre za enako kakovost kamer kot pri običajnih mobilnikih s takšno ceno. Še najbolj se to pozna pri nočni fotografiji.
Preostala strojna oprema je povsem premijska. Procesor je Qualcommov snapdragon 888 s podporo za omrežja 5G, osnovni model ob tem ponuja še 128 GB prostora za shranjevanje in 8 GB delovnega spomina. Čitalnik prstnih odtisov na gumbu za vklop ob strani zaslona je zanesljiv in odziven. Baterija pa bi bila lahko nekoliko večja. Premore namreč relativno skromno zmogljivost 3300 miliampernih ur (mAh). Ob tem žično napajanje podpira največ 15-vatno »ekspresno« polnjenje, brezžično pa 10-vatno.
Flip3 5G je luksuzni izdelek, ki ne prinaša bistveno večje uporabnosti od običajnih mobilnikov, je pa zelo uspešen v vlogi tehnološkega nakita.