Samsungov mobilnik galaxy a42 5G je srednjekategornik, ki uporabniku ponuja velik zaslon in zmožnost 5G-povezave za okoli 400 evrov. Južnokorejski tehnološki velikan z napravo odgovarja kitajski konkurenci, predvsem OnePlusovemu mobilniku nord in Xiaomijevemu mi note 10 lite, ki se s podobno ponudbo uvrščata v isti cenovni rang.

Gre za velik mobilnik. Je malenkost večji, širši, debelejši in težji kot galaxy s20+, velikost zaslona pa je pri obeh mobilnikih enaka. Pri zaobljenih kotih diagonala zaslona na galaxy a42 5G meri 165,7 milimetra (6,5 palca). Zaslon je super AMOLED z ločljivostjo 1600x720 oziroma gostoto 265 pik na palec (ppi). V tej točki Samsung nekoliko zaostaja za nordom in mi note 10 lite, ki imata sicer malenkost manjšo diagonalo, vendar ločljivost 2400x1080 oziroma 2340x1080 in gostoto 408 ppi oziroma 398 ppi. Poleg tega ima nordov zaslon 90-herčno frekvenco osveževanja zaslona, medtem ko ima Samsungov mobilnik zgolj 60-herčno. Mi note 10 lite pa je z 204 grami za 11 gramov težji od a42 5G. Zaslon na galaxy a42 5G ima nekaj več obrobe kot premijski Samsungovi modeli. Predvsem je obroba debelejša na bradi mobilnika, medtem ko je pri sredini čela minimalen frufru, v katerem se nahaja prednja enojna kamera.

Hrbtna stran telefona je plastična, popestri pa ga holografski vzorec. Njegova všečnost je odvisna od okusa. Nekaterim bo všeč, druge bo morda motilo, da prehodi med vzorci niso postopni, temveč gre za štiri različne vzorce (tri holografske), ki so razvrščeni drug pod drugega. Velikost mobilnika se v dlani čuti in tudi v žepu ga boste opazili. Po določeni velikosti se pozna vsak milimeter. Če nimate izjemno globokih žepov, ga boste med kolesarjenjem in do neke mere tudi med sedenjem gotovo zaznali. Hrbtna stran tudi zelo dobro lovi prstne odtise.

Manj žive barve fotografij, kot smo od Samsunga vajeni

S stališča kamer ponuja galaxy a42 5G prednjo z ločljivostjo 20 milijonov pik (MP). Kakovost sebkov je v dobri svetlobi solidna, robovi obraza so večinoma praviloma izostreni in se ločijo od zamegljenega ozadja. V slabši svetlobi kakovost pade. Sicer obstaja nočni način, vendar učinek ni izrazit. Morda je slika malenkost svetlejša od običajnega sebka, s slabimi pogoji povezan šum pa ostaja. Podobno velja za hrbtne kamere.

Glavna kamera ima ločljivost 48 MP, družbo pa ji delata še 8 MP ultraširokokotna in 5 MP makro kamera. Leče so na hrbtni strani štiri, vendar gre pri eni za tipalo globine z ločljivostjo 5 MP. Fotografije z glavno kamero so pri sobni svetlobi malenkost preveč osvetljene, barve pa zato znajo izpasti malce meglene. Tudi podrobnosti je manj kot na fotografijah Samsungovih premijskih telefonov, kot je s20+. Pri nočnem načinu pa se vprašamo, čemu, saj je učinek zares minimalen v primerjavi z nenočnim načinom iste kamere.

Z ultraširokokotno kamero so barve manj zamegljene. Tudi sicer so fotografije malenkost temnejše, zaradi manjše ločljivosti pa je tudi manj podrobnosti. Ukrivljenost slike je standardna in povsem primerljiva s premijskimi napravami. Makro kamere so običajno bolj za okras, vam bo pa z njo uspelo narediti bolj kakovostne posnetke majhnih motivov, kot bi jih z glavno kamero.

Najvišja ločljivost snemanja videa s hrbtno kamero je UDH 4K oziroma 3840x2160 pri 30 sličicah na sekundo. Možen je tudi počasni posnetek pri 480 sličicah na sekundo ali 240 sličicah na sekundo. Oboje v HD-ločljivosti.

V primerjavi z OnePlusovim nordom a42 5G potegne nekoliko krajšo pri procesorju. Gre za Qualcommov snapdragon 750G, vendar razlika ni strašno velika. Malenkost slabše se odreže pri videoigrah in pri bateriji, sicer pa je med našim testom naprava pri večini vsakodnevnih opravil delovala gladko in le malenkost počasneje od premijskega s20+. Delovnega spomina ima naprava 4 GB. Tega bi si želeli nekoliko več. Zna se poznati predvsem pri igranju nekaterih videoiger, za splošno rabo pa bi moralo zadostovati. Prostora za shranjevanje je 128 GB, z možnostjo razširitve do enega terabajta s spominsko kartico microSD. Poleg tega ima naprava prostora za dve SIM-kartici, malenkost počasnejši čitalnik za prstne odtise v zaslonu, vhod za USB-C in ločen vhod za slušalke. Baterija je velika kar 5000 miliamperskih ur (mAh).

Pod črto gre za soliden telefon srednjega cenovnega razreda za uporabnike, ki za zmerno ceno želijo napravo s 5G-podporo. Gre pa v primerjavi s konkurenco za razlike v nekaj deset evrih in preferencah, kaj posameznik ceni bolj.

Priporočamo