Sonyjev prenosni zvočnik ult field 5 spada nekje vmes med Sonyjeve kompaktne brezžične zvočnike in velikana ult tower, ki ponuja zelo udarno in glasno glasbeno izkušnjo. Tudi ult field 5 ni ravno palček. Tehta 3,3 kilograme, ki jih ob daljšem držanju v rokah krepko občutiš. Ob tem tudi nima ravno nevpadljivih dimenzij. Širok je 32 centimetrov, visok 14,4 centimetra in debel 12,5 centimetra. Dizajn je dokaj posrečen. Zelo zaobljen in prekrit z zaščitnim slojem tkanine. Za dodatno vzdušje je ob straneh poskrbljeno za osvetlitev​ RGB. Vseeno nisem čisto prepričan, ali se zvočnik s temi dimenzijami in dizajnom prilega v čisto vsak kontekst. Posebej v črni barvi, ki pa je po drugi strani primernejša za izlete z zvočnikom na prosto, saj je manj izpostavljena umazaniji, ki jo srečamo v naravi. Bela različica se medtem verjetno bolje zlije z minimalističnim interierjem, a se na prostem hitro umaže.

Lahko je zelo glasen

Zvočnik se v praksi zdi skoraj primernejši za uživanje na prostem. Med štirimi stenami zna delovati kar nekako utesnjeno. Ko sem ga prižgal v dnevni sobi, mi je bila že četrtina glasnosti preveč za ambientalno izkušnjo. Ko sem ga navil do konca, je bilo boleče glasno. Zato pa je imel zvočnik zunaj toliko več učinka. Ni sicer dosegel glasnosti lani testiranega ult towerja, a je ult field 5 približno trikrat cenejši in neskončno bolj prenosen, pa tudi z lastno baterijo. Ob vseh teh prednostih omogoča več kot dovolj glasnosti za povprečen slovenski piknik na vrtu. Če imate večje potrebe, lahko ult field 5 povežete še z do sto drugimi Sonyjevimi zvočniki ult in tako razširite zvočno prisotnost. Ne pravim, da je to praktično in za vse, je pa mogoče.

Za bolj brezskrbno izkušnjo na prostem je zvočnik odporen proti vodi in prahu po standardu IP67. To pomeni, da naprava preživi padec v vodo do globine enega metra. Ker je naprava preveč čokata in težka, da bi jo dolgo nosili v rokah, pa v škatli najdemo tudi pašček, s katerim si ult field 5 udobno namestimo čez ramo in jo mahnemo na plažo, park ali športno igrišče.

Ult field 5 ob kodekih SBC in AAC podpira tudi kodek za zvok visoke ločljivosti LDAC. Zvočnik je hkrati dovolj glasen, da zmore ustvariti zvočno kuliso za piknik na vrtu.

Ko gre za kakovost zvoka, je treba poudariti, da je celotna serija ult osredotočena zlasti na udarne base. To tudi pove, katere zvrsti glasbe bodo na teh zvočnikih prišle najbolj do izraza. Kljub temu lahko potrdim, da je zvok pri ult field 5 dobro uravnotežen, stvar pa izpade všečno tudi ob manj udarnih vižah. Pri teh tudi ne bo potrebe po pritisku na posebni gumb »ULT«, kar pa predlagam, ko predvajate glasbo z bolj izraženimi basi. V teh primerih sta na voljo dve nastavitvi. Ult1 zmerno okrepi intenzivnost basov, medtem ko ult2 slednje privije do konca za ult-imativno izkušnjo zvočnika. Kakovost zvoka se pri polni glasnosti sicer nekoliko izgubi, a nič dramatičnega. Predvsem pa je zvočnik res tako glasen, da ga bodo na vrtu verjetno do konca privili le objestneži in novinarji, ki ga testirajo.

Do 25 ur glasbe

Ker je kakovost zvoka odvisna tudi od vira in ne le od zmožnosti oddajanja zvoka, je dobra novica, da ult field 5 ob kodekih SBC in AAC podpira tudi kodek za zvok visoke ločljivosti LDAC. Ko je povezava ​bluetooth med pametno napravo in zvočnikom prioritetno posvečena zagotavljanju najboljše zvočne izkušnje, naprava samodejno preklaplja med kodeki in izbira najboljšega v danem trenutku, glede na kakovost povezave. Ko je povezava slabša, je aktiven tudi slabši kodek. Če se odločimo, da nam je glavna stabilna povezava, pa zvočnik stavi izključno na kodek SBC. To je v primeru uporabnikov spotifyja tudi povsem dovolj, saj ta pretočnik niti ne ponuja boljše kakovosti zvoka. Če imate glasbo v kakovostnem formatu shranjeno na telefonu ali pa uporabljate tidal oziroma podobne ponudnike visokoločljivostne pretočne glasbe, je LDAC odlična izbira. Kodeke je sicer mogoče izbirati v Sonyjevi aplikaciji sound connect, kjer se lahko igramo tudi z izenačevalnikom in še nekaterimi nastavitvami.

Ob brezžični povezavi je ult field 5 opremljen tudi s fizičnim vhodom za zvok ter režo za USB-C, prek katere se polni sam ali pa omogoča polnjenje žično povezanega telefona. Kot bi bil zvočnik prenosna baterija. Ta zvočniku sicer omogoča okoli 25 ur predvajanja glasbe, kar je več kot dovolj za druženja. Organizatorji plesnih maratonov pa lahko stvar vmes tudi dopolnijo. Že deset minut na električnem omrežju zadostuje za sto minut glasbe.

Sony ult field 5 je zmogljiv izdelek, ki ponuja veliko moči v paketu – ta je ravno še na strani sprejemljive prenosnosti. Ker pa zasede tako rekoč ves nahrbtnik, bo najpogosteje romal med domom in vrtom. Sony zanj želi okoli 300 evrov. 

Priporočamo