V Las Vegasu se je pričel največji svetovni sejem potrošniške elektronike CES 2025. Tekom tedna bodo največje svetovne korporacije predstavile svoje novosti in zamisli za prihodnost. V ospredju so zadnja leta zlasti računalniki, televizorji in gospodinjski aparati oziroma naprave za pametni dom. Ob velikanih sejem vsako leto za doseganje večje prepoznavnosti izkoristijo tudi manjša oziroma zagonska podjetja z inovativnimi, včasih celo nenavadnimi zamislimi. Nekatere so koristne, nekatere zabavne, nekatere pa povsem bizarne. Nekaj izdelkov, ki so že prvi dan pritegnili pozornost, si lahko ogledate na spodnjem seznamu.
Pametna žlica
Pametni pribor ni novost. Pravzaprav je skoraj stalnica na sejmu CES. Tokrat je japonsko podjetje Kirin izdelalo posebno pametno žlico, ki naj bi pomagala zmanjšati količino zaužite soli, a ohranila okusnost hrane. Naprava se imenuje kirin electric salt spoon, vtis slanosti manj soljene hrane pa naj bi dosegla s pomočjo električnega toka, ki naj bi povečal koncentracijo natrijevih ionov na jeziku. Podjetje trdi, da je tako možno povečati občutek slanosti hrane za 1,5 do 2,3-krat.
Hormometer
Live #CES2025: After themedical thermometer here is the hormometer to mesure your stress level pic.twitter.com/zUOFQJyfcm
— MONTAUD Andre pro (@MontaudPro) January 6, 2025
Nekaj za v usta je predstavilo tudi podjetje Eli Health. Njihov hormometer je naprava za merjenje ravni hormonov. Za to naj bi potrebovala le nekaj sline in kamero pametnega telefona. Napravo prvo vtaknemo v usta za okoli 60 sekund, nato pa rezultate odčitamo s pomočjo aplikacije in kamere pametnega telefona. Ta prepozna barve in vzorec rezultata testa sline in uporabniku pove, kaj se dogaja z njegovimi hormoni. Za začetek podjetje ponuja meritve kortisola in progesterona. Prvi je povezan s stresom, drugi pa s plodnostjo, njegove neobičajne vrednosti pa naj bi nakazovale neredne menstruacije, težave s plodnostjo in celo depresijo. Predvsem pa je izdelek del trenutne modne muhe, ki povezuje programe za hujšanje z uravnavanjem hormonov.
Ne, niso slušalke
Kdor je zainteresiran za avtomatizirano osebno higieno, se lahko ozre po izdelku podjetja Bebird. Čeprav je naprava earsight flow nadvse podobna naglavnim slušalkam, gre v resnici za pripomoček za čiščenje notranjosti ušes. Pri tem naprava uporabniku pomaga centrirati pripomoček na pravo mesto s pomočjo vgrajene kamere. Ko je stvar na pravem mestu, sprožimo curek za čiščenje ušesnega masla in ostalih nabranih delcev. Vgrajen je tudi sistem za sušenje ušesa po čiščenju.
Mizica ali robot?
日本のJizaiが発表した、カスタマイズできる汎用AI ロボット『Mi-Mo(ミーモ)』。マルチモーダルAI×センシング×6脚動作機構で、様々な用途に展開可能!何とも言えない可愛らしいデザインで、会場でも大人気でした!弊ラボにもお迎えしたい #CES #CES2025 pic.twitter.com/TYK5IG7x7O
— 日テレR&Dラボ (@ntv_rd) January 6, 2025
Že nekaj let na sejmih potrošniške elektronike spremljamo ponudbo raznoraznih robotkov. Zlasti takšnih, ki nam naj bi delali družbo. Od fantastičnih bitij do robotskih psičkov. Japonsko podjetje Jizai je tokrat šlo korak v bolj bizarno. Njihov »družabni« robotek mimo namreč še najbolj spominja na majhno nočno poličko z lučko, ki je oživela in pričela kot pajek premikati svoje noge, luč pa se je spremenila v glavo.
Pametna zibka
Podjetje Bosch sicer ne sodi med palčke, je pa njihova zibelka za dojenčke dovolj nenavadna, da se je znašla na tem seznamu. Imenuje se revol intelligent crib in je namenjena beleženju vitalnih znakov dojenčka med spanjem. Če se dojenček prebudi in joka, pa ga poskuša na lastno pest z zibanjen nazaj uspavati oziroma umiriti. Še bolj zabavna je njena zmožnost, da zazna, kdaj se je dojenček podelal. Planičke ne zna zamenjati. To mora še vedno storiti človek. Morda celo kdo od staršev.
Žepni projektor
Med priročne naprave lahko štejemo tudi izredno prenosni projektor podjetja Azuren. Imenuje se zip in navzven deluje kot dvakrat prepognjen novodobni pregibni telefon. Namesto komponent za telefonijo je v napravo vgrajeno vse potrebno za projiciranje slike. Po zaslugi zložljive oblike pa je projektor udoben v žepu, na mizi pa je že opremljen z lastnim nastavljivim stojalom. Čeprav sta prenosnost in dizajn naprave res posrečena, pa je malo manj posrečena svetilnost. Ta znaša vsega 100 kandel oziroma 60 kandel, če naj baterija zdrži 90 minut. Za projiciranje v temni noči bo, za kaj več pa verjetno niti ne.
Kitara brez strun
Za bolj glasbeno navdahnjene je podjetje LiberLive predstavilo kitaro c1, ki nima strun. Od daleč deluje dokaj futuristično, na blizu pa je že bolj podobna luksuzni izvedbi kitare za nekoč priljubljeno videoigro guitar hero. Vse skupaj močno spominja na premiso kultnega slovenskega kratkega filma Felix: V vrtincu slave (2009) o slovenskem rock zvezdniku, ki je naredil glasbeno kariero iz igranja omenjene igre. Se bo Felix na odre vrnil s kitaro c1? Kdo ve.