Nedavno je poročilo Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je razkrilo, da so spolno prenosljive bolezni v velikem porastu po vsej Evropi, tudi v Sloveniji. Pred dvema letoma je bilo v Evropi skoraj 100.000 potrjenih primerov gonoreje, kar je 31-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2022 in več kot 300-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2014, izhaja iz poročila.
Ob skrb zbujajočih podatkih o vse večji pojavnosti spolno prenosljivih bolezni upanje dajejo izsledki raziskave, ki je bila v teh dneh objavljena v znanstveni reviji The Lancet. Študija je namreč pokazala, da bi lahko gepotidacin, antibiotik, ki se sicer uporablja za zdravljenje okužb sečil, uporabili tudi za zdravljenje gonoreje. Vest je še posebej spodbudna zato, ker gonoreja postaja vse bolj odporna proti antibiotikom, strokovnjaki pa so že večkrat opozorili, da bi v prihodnosti lahko postala neozdravljiva. Zdravljenje z gepotidacinom bi tako lahko postalo pomembno orodje v boju proti vse pogostejšim sevom gonoreje, ki postajajo odporni proti trenutno razpoložljivim antibiotikom.
Primeri gonoreje, odporne proti antibiotikom, so v zadnjih letih narasli, s čimer so se zmanjšale možnosti zdravljenja. Že dolgo obstaja nujna potreba po novih načinih zdravljenja, saj od 90. let prejšnjega stoletja niso odkrili nobenega novega antibiotika, navaja Guardian.
Potrebne so dodatne raziskave
V raziskavi, ki je zajela 622 bolnikov iz Združenega kraljestva, ZDA, Avstralije, Nemčije, Mehike in Španije, so primerjali učinkovitost gepotidacina v obliki tablete s standardnim zdravljenjem, ki vključuje injekcijo ceftriaksona in tableto azitromicina. Ugotovili so, da je nova tableta enako učinkovita kot standardno zdravljenje pri odpravljanju okužbe.
Ključno pa je, da je bil gepotidacin učinkovit tudi proti sevom bakterije gonoreje, ki so odporni proti obstoječim antibiotikom. Kot navajajo znanstveniki v reviji Lancet, pri nobenem od zdravljenih niso zaznali hudih ali resnih neželenih učinkov, povezanih z zdravljenjem.
Študijo so sicer izvedli na populaciji belopoltih moških. Znanstveniki poudarjajo, je potrebnih več raziskav, da bi ugotovili učinkovitost zdravljenja pri gonoreji pri ženskah, otrocih in bolnikih drugih etničnih skupin.