Večkrat slišimo, da je treba piti čim več vode, a kljub njeni nesporni koristnosti in nepogrešljivosti za zdravje in delovanje organizma tudi s pitjem vode ne gre pretiravati. Sodišče v Dublinu je pred dnevi razsodilo, da je 59-letni Irec Sean O'Donnell umrl zaradi »usodne zastrupitve z vodo« kmalu potem, ko so mu zdravniki priporočili, naj po rutinskem posegu pije čim več vode.
Čeprav je sodba omenjala zastrupitev, ni bilo krivo pitje kakšne nečiste vode, ampak zgolj pretirana količina, ki je povzročila hiponatremijo oziroma padec ravni natrija v organizmu. Takšno stanje, ki se pojavi pri približno petini hospitaliziranih in desetini udeležencev vzdržljivostnih športnih dogodkov, ob nepravočasnem ukrepanju lahko privede celo do smrti. Natrij je pomemben elektrolit, ki pomaga uravnavati količino vode v telesu. Če je raven natrija prenizka, se voda začne kopičiti v celicah in okrog njih, zato začnejo nabrekati. To je posebno nevarno zlasti v možganih, ki v lobanji nimajo prostora za širitev. Simptomi hiponatremije so lahko glavobol, slabost in slabo ravnotežje, v hujših primerih tudi izguba zavesti, včasih pa simptomov niti ni opaziti. Zdravljenje običajno poteka s postopnim dodajanjem natrija oziroma fiziološke raztopine, a se mora to dogajati pod zdravniškim nadzorom, saj ima tudi prehitro povečanje ravni natrija lahko nevarne posledice.
Več usodnih primerov
Strokovnjaki opozarjajo, da že 1,4 litra vode, ki jo popijemo v uri, lahko povzroči hiponatremijo. Še vedno sicer velja, da je dva litra zaužite vode na dan koristno in potrebno za hidracijo telesa, vendar je to količino treba pametno razporediti. Zaradi hiponatremije so že nekajkrat morali reševati ljudi, ki so čez dan popili po sedem, osem litrov vode. Padcu ravni natrija pa so tudi ob normalnih količinah izpostavljeni zlasti bolniki z okvaro ledvic, ki ne morejo dovolj hitro izločati odvečne vode. Tveganje lahko poveča tudi jemanje tablet proti depresiji.
V svetu je bilo zabeležnih že več odmevnih primerov smrti zaradi preveč zaužite vode. Leta 2007 je s to diagnozo na londonskem maratonu umrl 22-letni inštruktor fitnesa David Rogers, leta 2003 pa v ZDA 35-letna Ashley Summers, potem ko je v 20 minutah popila dva litra vode. Domnevajo tudi, da je prav preveč zaužite vode leta 1973 botrovalo ne povsem pojasnjeni smrti filmskega zvezdnika in mojstra borilnih veščin Brucea Leeja, ki je v Hongkongu pri komaj 32 letih nenadoma umrl zaradi hematoma oziroma oteklih možganov.
Nesrečni O'Donnell je januarja 2020 v dublinski bolnišnici St.Vincent po nenevarni rutinski operaciji na priporočilo zdravnikov in medicinskega osebja pil veliko vode, a ga pri tem ni nihče nadziral niti mu omenil natančnejših količin. Še isti večer je umrl zaradi oteklih možganov. Sodišče je zaradi malomarnosti bolnišnici zdaj naložilo, da mora pokojnikovim svojcem izplačati 35.000 evrov odškodnine.