Raziskava, predstavljena na pomladanskem srečanju Ameriškega kemijskega društva marca 2025, razkriva, da lahko tako sintetični kot naravni žvečilni gumi sprostita znatne količine mikroplastike v slino, kar vzbuja nove pomisleke glede vsakodnevne izpostavljenosti tem potencialno škodljivim delcem.
Žvečilni gumiji so običajno narejeni iz gumijaste osnove, sladil, arom in drugih dodatkov. Naravni žvečilni gumiji uporabljajo rastlinski polimer – drevesni sok – za doseganje žvečljive teksture, medtem ko se drugi zanašajo na sintetično gumijasto osnovo iz polimerov na osnovi nafte.
Raziskovalci na univerzi UCLA v Kaliforniji v Los Angelesu so testirali deset znamk žvečilnih gumijev – pet sintetičnih in pet naravnih – in ugotovili, da so vse žvečilke sproščale mikroplastiko. “En sam košček žvečilnega gumija je sprostil povprečno 100 mikroplastik na gram; vendar so nekateri sprostili kar 600 mikroplastik na gram. Večji žvečilni gumi lahko izločijo do 3000 plastičnih delcev, pri čemer se jih približno 94 odstotkov sprosti v samo osmih minutah žvečenja,” so zapisali v povzetku raziskave.
Med identificiranimi vrstami plastike so bili polietilen, polietilen tereftalat (PET) in polistiren. Gre za materiale, ki jih pogosto najdemo v embalaži in plastiki za enkratno uporabo, najbrž pa ne pričakujemo, da so lahko tudi v žvečilkah.
»Naša začetna hipoteza je bila, da bi sintetični žvečilni gumi vsebovali veliko več mikroplastike, ker je osnova vrsta plastike. Presenetljivo pa je, da sta tako sintetični kot naravni žvečilni gumi med žvečenjem sprostila podobne količine mikroplastike,« je v sporočilu za javnost povedala Lisa Lowe, dodiplomska pripravnica na UCLA, ki je sodelovala pri projektu.
Mikroplastika so drobni plastični delci, manjši od 5 milimetrov, ki pogosto nastanejo, ko se večji plastični predmeti razgradijo. Do sedaj so bili najdeni v vodi, hrani in celo zraku, kar vzbuja zaskrbljenost glede njihovega vpliva na zdravje in okolje. Raziskovalci ocenjujejo, da lahko ljudje, ki pogosto žvečijo žvečilni gumi, letno zaužijejo več deset tisoč plastičnih delcev.
Čeprav dolgoročni vpliv zaužitja mikroplastike na zdravje ostaja nejasen, so raziskovalci izrazili zaskrbljenost. Da bi zmanjšali morebitno izpostavljenost mikroplastiki iz žvečilnega gumija, priporočajo, da en kos žvečite dlje časa, namesto da bi segli po novem.