Čeprav je skodelica kave že dolgo znana po blagodejnem učinku na zdravje, nova raziskava kaže, da ni pomembno zgolj to, koliko kave spijemo, pač pa tudi – kdaj. Raziskava, objavljena v ugledni reviji European Heart Journal, je prva, ki se je osredotočila na čas uživanja kave in njen vpliv na zdravje srca. Raziskovalci so opazili, da je pri ljudeh, ki pijejo kavo v jutranjih urah, tveganje za težave zaradi bolezni srca in ožilja manjša kot pri tistih, ki kavo pijejo skozi ves dan (ali pa je sploh ne pijejo).
Analizirali so podatke 40.725 odraslih, ki so sodelovali v ameriški nacionalni raziskavi prehrane med letoma 1999 in 2018. Udeleženci so natančno beležili vse zaužite jedi in pijače – vključno s količino in časom pitja kave.
Manjše tveganje za smrt
Tisti, ki so pili kavo zjutraj, so imeli 16 odstotkov manjše tveganje za smrt zaradi skoraj kateregakoli zdravstvenega vzroka v primerjavi z ljudmi, ki kave niso pili. Tveganje smrti zaradi bolezni srca in ožilja je bilo pri jutranjih pivcih kave celo 31 odstotkov nižje. Nižjega tveganja pa, za primerjavo, niso opazili pri tistih, ki so kavo pili čez cel dan.
Zanimivo je, da je bil pozitiven učinek jutranje kave prisoten ne glede na to, koliko kave so sodelujoči v raziskavi popili, čeprav je bil nekoliko šibkejši pri tistih, ki so spili manj kot eno skodelico dnevno.
Zakaj je jutranja kava lahko bolj zdrava? Raziskovalci so ugotovili, da se v telesu nekateri vnetni označevalci najmočneje aktivirajo zjutraj. Kava ima znane protivnetne učinke, kar pomeni, da lahko prav zjutraj najbolje omili te procese in ugodno vpliva na imunski sistem.
Najvarnejša izbira
Avtorji študije še ugotavljajo, da lahko čas pitja res vpliva na cirkadiani ritem – notranjo telesno uro, ki uravnava spanec, budnost in druge pomembne funkcije. Kava namreč lahko zavira hormon melatonin, ki sproža občutek zaspanosti. Pitje kave pozno popoldne ali zvečer lahko zato zmoti spanec in poveča krvni tlak.
Thomas F. Lüscher, kardiolog in direktor raziskav v bolnišnici Royal Brompton v Veliki Britaniji, je v spremnem komentarju raziskave zapisal, da ima »veliko ljudi, ki pije kavo skozi ves dan, težave s spanjem, tako da je tudi z vidika zdravja srca jutranje pitje najvarnejša izbira«.