Zakonodajna prepoved vseh arom, razen tobačnih, v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih bo pri nas začela veljati 24. aprila. V zadnjih letih so se namreč na tržišču začeli pojavljati številni novi izdelki, ki ne vsebujejo tobaka, vsebujejo pa nikotin, kot na primer elektronske cigarete- vejpi, ki poleg tega vsebujejo tudi številne privlačne sladke in sadne arome, ki posebej privlačijo mlade. Vendar pa ima lahko vdihovanje arom zelo škodljive učinke na zdravje.

Izredna profesorica dr. Mihaela Zidarn z Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik je na današnji novinarski konferenci izpostavila, da so simptomi bolezni dihal pri najstnikih piskanje, kašljanje in izkašljevanje, težje dihanje ter poslabšanje astme. Vse več raziskav kaže, da pri mladostnikih, ki sicer ne kadijo, uporaba elektronske cigarete bistveno poveča verjetnost (tudi do štirikrat), da bodo začeli kaditi tudi običajne cigarete.

V Sloveniji tobak kadi 22 odstotkov odraslih ali vsak peti, med njimi so v letu 2023 zabeležili štiri odstotke uporabnikov elektronskih cigaret, tri odstotke uporabnikov ogrevanih tobačnih izdelkov, odstotek uporabnikov brezdimnih tobačnih izdelkov in odstotek uporabnikov nikotinskih vrečk. Odstotki so med mladostniki celo nekajkrat višji kot med odraslimi, kar je še posebej skrb zbujajoče.

»Zaradi kratkoročnih posledic za zdravje in še ne v celoti raziskanih učinkov na zdravje ob dolgoročni uporabi je ključno, da uporabo izdelkov s tobakom oziroma nikotinom preprečujemo, še posebej med mladostniki in mladimi odraslimi, to sta starostni skupini, v katerih se praviloma začne uporaba teh izdelkov,« je povedala Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in ob tem poudarila tudi pomen učinkovitega nadzora nad izvajanjem veljavne zakonodaje, saj prav kršitve pogosto omogočajo visoko dostopnost teh izdelkov mladim.

V podporo zakonodajnim ukrepom bo ministrstvo za zdravje ponovno pričelo s kampanjo Izbere sebe, ne kajenja! s katero ozavešča o škodljivosti tobačnih in povezanih izdelkov ter spodbuja mladostnike k izbiri zdravega življenjskega sloga.

Inšpektorat in finančna uprava v poostren nadzor 

Za uresničevanje zakonodaje sta pristojna tudi zdravstveni inšpektorat in finančna uprava (FURS). Oba organa bosta izvajala poostrene nadzore nad spoštovanjem zakonodaje z odvzemom vzorcev elektronskih cigaret, preverjanjem skladnosti izdelkov in glede na ugotovitve z odstranitvijo neskladnih izdelkov s trga.

Če posameznik prodaja ali brezplačno ponuja tobak, tobačne ali povezane izdelke, je od lani zanj določena globa od 3000 do 5000 evrov. Če pa posameznik na primer nakupuje preko spleta ali na daljavo je globa od 125 do 5000 evrov, zakon pa nalaga tudi odvzem izdelkov, ki so predmet prekrška.

Zakon o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov poleg klasičnih tobačnih izdelkov odslej določa tudi povezane izdelke: elektronske cigarete in njihove posodice za polnjenje s tekočino z nikotinom in brez nikotina, nove tobačne izdelke, kot so na primer ogrevani tobačni izdelki, zeliščni izdelki za kajenje in zeliščni izdelki za segrevanje, novi nikotinski izdelki (nikotinske vrečke). Za vse te povezane izdelke veljajo torej enake določbe, kot za klasične tobačne izdelke na področju prepovedi uporabe v zaprtih javnih in delovnih prostorih, kot so denimo šole, bolnišnice, gostinski prostori, prireditveni in športni objekti, tudi javna prevozna sredstva, zunaj na funkcionalnih zemljiščih objektov vzgoje ali izobraževanja ter v vseh vozilih v prisotnosti mladoletnih.

Zanje velja tudi popolna prepoved oglaševanja, sponzoriranja in doniranja: na področju prodaje mladoletnim, ki teh izdelkov ne smejo niti prodajati, ter na področju prepovedi prodaje prek interneta oziroma na daljavo. Obvezna pa je tudi pridobitev dovoljenja za prodajo tobaka, vseh tobačnih in povezanih izdelkov.

Visoke globe tudi za posameznike

Zakon določa globe za kršitve, in sicer za pravno osebo od 4.000 do 33.000 evrov, za odgovorne osebe od 800 do 2000 evrov in za samostojne podjetnike posameznike in posameznike, ki samostojno opravljajo dejavnost od 1600 do 8000 evrov. Globa za prodajo brez dovoljenja pa je za pravno osebo in samostojnega podjetnika posameznika 50.000 evrov, za njihove odgovorne osebe pa 5000 evrov. Pri kršitvah, ki se nanašajo na same izdelke, kot je na primer tudi nova prepoved arom v elektronskih cigaretah, se poleg globe tudi odvzame izdelke, ki so predmet prekrška.

Posebne prepovedi in omejitve veljajo tudi za posameznike. Če posameznik prodaja ali brezplačno ponuja tobak, tobačne ali povezane izdelke, je od lani zanj določena globa od 3000 do 5000 evrov. Če pa posameznik na primer nakupuje preko spleta ali na daljavo je globa od 125 do 5000 evrov, zakon pa nalaga tudi odvzem izdelkov, ki so predmet prekrška.

Pri izvajanju nadzora bo poseben poudarek na spoštovanju določil prepovedi kajenja v zaprtih javnih prostorih, ki so dostopni širši javnosti na področju zdravstva, varstva otrok, vzgoje, izobraževanja, socialnega varstva, higienske nege, prometa, javnega prevoza, trgovine, gostinstva, turizma, športa, kulture in prireditev. Redno se izvajajo inšpekcijski nadzor nad spoštovanjem prepovedi kajenja v gostinskih objektih s terasami, skupaj s policijo in mestnim redarstvom tudi nadzor na mestnih avtobusih.

Spodbudni nizozemski rezultati

Prepoved kajenja v zaprtih prostorih velja za vse oblike kajenja, ne glede na vrsto izdelka ­– tudi za elektronske cigarete, ogrevane tobačne izdelke, šiše, zeliščne izdelke za kajenje in tako imenovane nove izdelke (vejpe, pode, puffe, barre, vodne pipe oziroma šiše, IKSe, HEETSe), saj še vedno opažajo zmotno prepričanje, da ti izdelki niso zajeti v zakonodaji.

Lucija Smojver iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) je povedala, da v skladu z zakonodajnimi spremembami pričakujejo visok upad števila elektronskih cigaret za enkratno uporabo in e-tekočin, saj bo s tem datumom prepovedana uporaba vseh arom z izjemo tobačnih. Nizozemci so prepoved arom uveljavili lani in prvi rezultati so spodbudni, saj kažejo, da je poraba elektronskih cigaret padla tako med mladostniki kot med odraslimi, in sicer dnevna uporaba iz 29 na 18 odstotkov, tedenska pa iz 30 na 14 odstotkov.

Priporočamo