Sistematična obnova gradu Bogenšperk je stekla po letu 1972, in sicer jo je začela takratna skupna Občina Litija (Občina Šmartno pri Litiji je začela delo v letu 2003). Obnova je bila, z zamenjavo kritine, v celoti zaključena pred dobrimi 15 leti. Od takrat dalje že lahko govorimo o rednem vzdrževanju objekta in nadgradnji vsebin, ki so delno zaživele že v času obnove.
Dobra četrtina lastnih sredstev
»S prenovo so se pridobili prostori za razvoj muzejske dejavnosti, ki danes zapolnjuje večino notranjih prostorov. Že med prenovo je zaživela protokolarna dejavnost, glavnina te odpade na sklepanje zakonskih zvez,« je povedala Mojca Knez iz Javnega zavoda Bogenšperk in dodala, da so od sredine sedemdesetih let prejšnjega stoletja prisotni tudi začetki gostinske dejavnosti. Še pred koncem prejšnjega tisočletja je začela delovati tudi Galerija gradu Bogenšperk, v zadnjih letih se je v objektu uredila še vinska klet. Celostno to vsebino povezuje prireditvena dejavnost, ki je najbolj znana po Festivalu Bogenšperk.
Danes Javni zavod Bogenšperk v večini financira Občina Šmartno pri Litiji. Lastni del sredstev se v zadnjih letih giblje med 25 in 38 odstotki, ustvarijo ga s pridobitno in tržno dejavnostjo, ki se v večinskem delu nanašata prav na dejavnosti na gradu. »Gre za prihodke iz vstopnin za obisk muzeja, prodaje spominkov in izvedbe pedagoških dejavnosti. Pomemben delež prispevajo tudi najemnine in izvajanje protokolarne dejavnosti ter ostalih tržnih dogodkov, med katere sodijo tudi komercialne prireditve. Manjši del odpade še na donacije in sponzorska sredstva.« Glede na ustanoviteljske pravice zavod ni deležen sistematične podpore države, čeprav upravljajo enega najpomembnejših spomenikov grajske dediščine na Slovenskem. »Kljub temu smo v zadnjih letih za posamezne projekte, ki se navezujejo na nadgradnjo muzejske dejavnosti, pridobili nekatera razpisana sredstva.«
Raznolika ponudba Festivala Bogenšperk
Kljub stereotipu, da se na gradovih prireditve odvijajo predvsem v poletnih mesecih, za Bogenšperk velja, da se dogodki organizirajo čez vse leto. Tako sta za njimi že glasbeni dogodek in prva letošnja otvoritev razstave v Galeriji gradu Bogenšperk. Tej bo sledilo še pet razstav, vrhunec pa bo zagotovo gostujoča razstava poslikanega porcelana iz Herenda na Madžarskem, ki jo bodo odprli sredi aprila. »Konec maja bo že sledil otvoritveni dogodek XI. Festivala Bogenšperk, ki bo z raznoliko ponudbo na lokaciji gradu in v občinskem središču Šmartno obiskovalce razvajal vse do konca septembra.«
Ker je Javni zavod Bogenšperk zadolžen za povezovanje in promocijo lokalne ponudbe v celotni občini, velja omeniti tudi druge dogodke v Šmartnem pri Litiji. Prvo sobotno dopoldne v marcu bo ponudilo pestro pustno dogajanje, ki mu bo čez 14 dni sledil prvi letošnji sejem Šmarski pomladanc. »Vsekakor pa moramo omeniti še dogodek, ki je postal tradicionalen in vedno poteka na velikonočni ponedeljek. Tako bomo tudi letos 21. aprila priča svojevrstnemu zboru lastnikov traktorjev v okviru blagoslova traktorjev in traktoristov,« je v Šmartno pri Litiji povabila Mojca Knez.