Že od leta 2020 poteka eden najbolj ambicioznih projektov v zgodovini Minecrafta – in bržkone v svetu računalniških iger na splošno. Poimenovali so ga Projekt Minecraft: Build The Earth (BTE). Cilj? Poustvariti celoten planet v naravni velikosti. Ta izjemen podvig, ki ga je zasnoval uporabnik »Pippen«, danes združuje že več kot 15.000 igralcev z vsega sveta.
Projekt se je začel v času pandemije, ko je Pippen predlagal gradnjo Zemlje na strežnikih Minecrafta v merilu 1 proti 1. Danes sodeluje že 48 uradnih ekip, vsaka je zadolžena za določen del sveta. Delujejo prek discord kanalov in družbenih omrežij ter imajo vodje, ki usklajujejo delo in motivirajo člane. Gradnja se običajno začne s posameznimi stavbami, nadaljuje s četrtmi in mestnimi središči ter se nato razširi na celotna urbana območja.
Nekatere lokacije skoraj dokončane
Nekatere lokacije so danes že skoraj dokončane – mednje sodita Toronto in São Paulo. Po vsem tem virtualnem svetu je zgrajenih več kot 75.000 zgradb.
Zanimivo je, da vsak igralec lahko začne svoj projekt brez posebnega dovoljenja, kar pomeni, da poleg uradnih obstajajo tudi številne neuradne ekipe. Slednje prav tako prispevajo pomemben delež h gradnji.
Za dodatno motivacijo potekajo posebni dogodki, kjer ekipe tekmujejo, kdo bo hitreje zgradil določeno mesto ali območje. Poleti 2024 sta se na primer ekipi iz ZDA in Japonske pomerili v gradnji mesta Mobile v Alabami.
Poravnava Zemlje
Delo seveda ni enostavno. Za natančno gradnjo v naravni velikosti je bilo treba najprej »poravnati Zemljo«. Uporabili so Dymaxionovo projekcijo v obliki 20-stranske mreže, ki ohranja realne razsežnosti površja. Graditelji uporabljajo tudi orodje World Edit, modifikacijo Minecrafta, ki omogoča hitro oblikovanje območij in ustvarjanje struktur z orodjem v obliki nekakšnega čopiča.
Večina graditeljev si pomaga s fotografijami, posnetki z droni in z Google Earth, ker tako laže analizirajo perspektive in razmerja. Rezultat so neverjetno natančne digitalne razglednice iz značilnih Minecraftovih kock.
Seveda pri takšnem projektu ne gre samo za gradnjo, pač pa ima pripadnost določeni skupnosti prav tako pomembno vlogo. Mnogi so tako spoznali prijatelje iz različnih držav, nekaj se jih srečuje tudi v živo. Glavna pri tem sta uživanje in zabava.
Med skupinami je najti tudi BTE Balkans, ki je zadolžena za poustvarjanje Slovenije, Hrvaške, Srbije, Grčije, Bolgarije in drugih držav v regiji. Šteje več kot 100 članov.